صدای مدافعان در هفته: ۲۳ تا ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۰

در هفته‌های گذشته شاهد چند رزمایش نظامی و رونمایی از فناوری و سامانه‌های دفاعی نوین بودیم که برخی از منتقدین بودجه ۱۴۰۱ با اشاره به شرایط نامناسب کنونی اقتصادی کشور اظهار داشتند که عزیزان ارتش و سپاه باید بیشتر به فاصله روزافزون مسئولان با مردم و عدم درک مدیران و مسئولان از دغدغه روزمره مردم توجه داشته باشند.

از طرف دیگر، خبر غیررضایت‌بخش مربوط به کاهش چشمگیر اختصاص پول برای حل مشکلات ایثارگران در بودجه ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بنیاد شهید فاش شده بود. در نسخه جدیدی از بودجه سال ۱۴۰۱ که روز چهارشنبه بدون تصویب اعضای کمیسیون تلفیق برای ارائه به صحن علنی آماده شده بود، سهم خانواده‌های ایثارگر به نصف مبلغ قبلی یعنی از ۴۰ هزار میلیار تومان به ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته بود.

در این بین تا زمانی که جامعه ایثارگری با مشکلات معیشتی و اقتصادی شدید دست و پنجه نرم میکنند آنها را نسبت به هزینه‌های نظامی بدبین میکند. چه بسا بهتر است در وهله اول مسئولین به فکر وضعیت معیشتی مردم باشند و سپس در کنار آن پیشرفت‌های نظامی مطمئنا رنگ و بوی زیباتری به خود خواهد گرفت.

رونمایی از ۱۰ سامانه دفاعی ارتقا یافته موشکی با حضور وزیر دفاع

باحضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر، ۱۰ سامانه دفاعی ارتقا یافته موشکی و مهماتی در حوزه رزم زمینی، ساخت متخصصان سازمان صنایع دفاع رونمایی شد. امیر سرتیپ محمد رضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم که با حضور معاونین و مدیران صنعت دفاعی در مجموعه سازمان صنایع دفاع برگزار شد با تبریک ایام الله دهه مبارکه فجر و با گرامیداشت یاد و خاطره یک هزار شهید صنعت دفاعی طی سخنانی اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهیدان و با تأسی به قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت صلوات الله علیهم اجمعین و همچنین تدابیر و منویات مقام معظم فرماندهی کل قوا(مدظله العالی)، یک قدرت محض در غرب آسیا و یک قدرت تاثیر گذار در عرصه های بین المللی است.

بودجه خانواده‌های ایثارگران نصف شده

sedayemodafean.org کاهش بودجه خانواده ایثارگراناین هفته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس «رحیم زارع» اعلام کرد که مشکل اختصاص بودجه به بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال ۱۴۰۱ برطرف شده است اما در اقدامی خارج از قاعده، در نسخه جدیدی از بودجه سال ۱۴۰۱ که روز گذشته بدون تصویب اعضای کمیسیون تلفیق برای ارائه به صحن علنی آماده شده بود، سهم خانواده‌های ایثارگر به نصف مبلغ قبلی یعنی ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته بود. این در حالی است که به تازگی آقای زارع در گفتوگویی با خبرنگاران اظهار داشت که براساس نشست انجام شده کاهش بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران از سه منبع برطرف شد و به همان مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان بازگشت.

تمرین رزم در برف نیروهای ویژه نزسا برگزار شد

رزمندگان تیپ های نیرو ویژه صابرین و تیپ نیرو مخصوص میرزاکوچک خان و امام حسن مجتبی علیه السلام دوره آموزش رزم در برف را با موفقیت اجرا کردند. در این دوره نیروهای ویژه نیروی زمینی سپاه با بهره گیری از تجهیزات مدرن و به روز، زندگی در شرایط سخت و بقا در رزم در محیط پوشیده از برف، اسکی با سلاح و تجهیزات، احداث غارهای برفی، حمل مجروح، تاخت در برف، راپل و یخ نوردی، برف نوردی با چهار چرخ و پیاده روی برد بلند و تیراندازی در برف را تمرین کردند.

 

 

وزارت دفاع از دو دستگاه مهم پزشکی رونمایی کرد

sedayemodafean.org وزارت دفاعبا حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دومین نمایشگاه بومی سازی قطعات الکترونیکی و  میکروالکترونیکی آغاز و از دو دستگاه الکتروشوک قلبی اتوماتیک و پروتز مفصل زانو ساخت متخصصان شرکت صاایران وزارت دفاع رونمایی شد. امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم طی سخنانی با اشاره به برگزاری دومین نمایشگاه بومی سازی قطعات الکترونیکی و میکرو الکترونیکی در شرکت صاایرانِ وزارت دفاع گفت: این نمایشگاه بر اساس تدابیر فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر حمایت از تولید داخلی و باهدف خنثی سازی اثر تحریم ها در تامین قطعات گلوگاهی و حساس حوزه الکترونیک دفاعی برپا شده است. وی با بیان اینکه در این نمایشگاه ۲۳۱ قطعه حساس و کلیدی رونمایی شده است ادامه داد:  قطعات ساخته شده به دست دانشمندان صنعت دفاعی در شرکت صاایران ۹۴ میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.