sedayemodafean.org کشف شی‌ء ناشناخته در آب‌های خلیج‌ فارس

شی‌ء عجیب کشف شده در خلیج‌فارس متعلق به جانباز شیرازی است

روز گذشته در رسانه ها و فضای مجازی خبری مبنی بر کشف شی‌ء ناشناخته در آب‌های خلیج‌ فارس منتشر شد که پس از بررسی ها مشخص شد که “محراب ادیان الهی” بوده و توسط یک جانباز شیرازی در آب های نیلگون خلیج فارس نصب شده است.
صدای مدافعان – داستان از این قرار است که یک دانش‌آموخته کارشناسی ارشد باستان‌شناسی و دایو مستر غواصی شانزدهم بهمن ماه سال جاری به طور اتفاقی و در حین غواصی در کرانه‌های خلیج فارس در شهر قشم یک شی‌ء ناشناخته در بستر دریا مشاهده می کند و گمان اولیه وی این است که این شی مربوط به دوره های تاریخی است.

این کارشناسی ارشد باستان شناسی در مصاحبه ای به یکی از رسانه ها می گوید: در بررسی‌های ثانویه و تخصصی‌تر که زیر نظر تکنیکی غواصی دانا انجام شد، مشخص شد که جنس شی‌ء چیزی شبیه به فایبرگلاس و دارای لایه‌ رنگی سفید است که از نظر شکل هندسی به صورت قرص استوانه‌ای است.

 

وی نکته حائز اهمیت در این شی‌ء را وجود اشکال مذهبی مانند یک صلیب، یک شمعدان «منورا»ی یهود، یک شعله‌ آتش و یک قوس شبیه طاق ضربی دانست و اظهار کرد: این اشکال همه در میان یک گل چهارپر به صورت برجسته نقش شده‌اند. سطح شی‌ء و دیواره به صورت یک‌تکه و پشت آن به صورت ورق‌های جداست.

وی با تاکید بر این‌که هنوز بررسی‌های دقیق‌تری روی این شی‌ء انجام نشده، اما گزارش اولیه آن به اداره کل میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم و پژوهشکده باستان‌شناسی وزارتخانه میراث فرهنگی ارائه شده، بیان کرد: گمان می‌رود که شی‌ء مورد نظر با تکنیک قالب‌گیری ساخته شده و سپس لایه‌ زیرین به آن متصل شده است. از سوی دیگر علامت جغرافیایی شمال به صورت N انگلیسی هم خارج از این گل، در میان نقش صلیب و شمعدان «منورا»، به صورت برجسته منقوش شده است.

اما در حقیقت این شی به اصطلاح ناشناخته، “محراب ادیان الهی” بوده که توسط یک جانباز شیرازی به نام اسماعیل دلشاد در سال ۱۳۹۲ زیر آب های نیلگون خلیج فارس نصب شده است.
دلشاد در گذشته به نصب این محراب اشاره می کند و می گوید: هیچ موقع نماز از انسان ساقط نمی‌شود و شاهد این بودیم که نماز در آب تاکنون مرسوم نبوده است لذا نخستین نماز در زیر آب را پس از استفتا از علما و مراجع با حضور ۱۴ نفر از دوستان برگزار کرده‌ایم.
این یادگار دفاع مقدس ادامه داد: نصب محراب ادیان الهی توسط خودم به وزن ۳ تن طراحی شد و با نماد مسلمانان، مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان زیر آب‌های نیلگون خلیج فارس نصب کردیم و در ادامه با آموزش‌هایی که به نمایندگان این ادیان دادیم “نخستین آیین شکرگذاری در ادیان الهی” در زیر آب‌های خلیج فارس انجام شد.
دلشاد با بیان اینکه نماینده هر یک از ادیان الهی با کتاب خود در زیر آب خداوند متعال را شکر کرده است، اظهار کرد: برای ساخت این نماد ادیان مختلف را بررسی و آیات و راویات آنان درباره قداست آب را جمع‌آوری کردم تا کاری بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شود.

وی ادامه داد:  بعد از جانمایی و قرار دادن آن در محل از مراجع مختلف اجازه برگزاری نماز  در زیر آب را اخذ کردم. همچنین ضمن هماهنگی‌های لازم و نامه‌نگاری با انجمن‌های کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان و اهل سنت کشور، از آنان خواستم تا نماینده خود را برای برگزاری مراسم در زیر آب به قشم اعزام کنند.

دلشاد در ادامه ضمن تاکید براینکه نمایندگان کلیمیان، مسیحیان، زرتشتیان، اهل سنت و شیعیان به ترتیب از تهران، اصفهان، شیراز و قشم گرد هم آمدیم، اظهار کرد: پس از آموزش غواصی، به نوبت با کتاب مقدس خود در زیر آب عبادت خاص خود را انجام دادیم.

بنابه گفته این جانباز سرافراز، هدف از برگزاری این برنامه نشان دادن این مساله بود که طرفداران دین‌های مختلف در داخل کشور به صورت آزادانه به دین خود عمل می‌کنند و هیچگونه محدودیتی برای آنان وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد حرف اِن (N) برای تعیین علامت جغرافیایی بر روی سازه حک شده تا افراد بتوانند جهت خود را برای انجام مراسم مذهبی خود پیدا کنند.

یک باستان‌شناسِ زیر آب از کشف اتفاقی یک شی‌ء نویافته و ناشناخته در کرانه‌های خلیج فارس خبر داد.

سمانه لشگری، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد باستان‌شناسی و دایو مستر غواصی، توضیح داد: به طور اتفاقی و در حین غواصی در کرانه‌های خلیج فارس در شهر قشم یک شی‌ء ناشناخته در بستر دریا مشاهده کردیم که در بازدید اولیه گمان بر این بود که جنس آن از سنگ است.

او که این کشف را همراه با بهزاد دانا، مربی بین‌المللی غواصی انجام داده است، توضیح داد: در بررسی‌های ثانویه و تخصصی‌تر که زیر نظر تکنیکی غواصیِ دانا انجام شد، مشخص شد که جنس شی‌ء چیزی شبیه به فایبرگلاس و دارای لایه‌ رنگی سفید است که از نظر شکل هندسی به صورت قرص استوانه‌ای است.

او نکته حائز اهمیت در این شی‌ء را وجود اشکال مذهبی مانند یک صلیب، یک شمعدان «منورا»ی یهود، یک شعله‌ آتش و یک قوس شبیه طاق ضربی دانست و اظهار کرد: این اشکال همه در میان یک گل چهارپر به صورت برجسته نقش شده‌اند. سطح شی‌ء و دیواره به صورت یک‌تکه و پشت آن به صورت ورق‌های جداست.

لشگری با تاکید بر این‌که هنوز بررسی‌های دقیق‌تری روی این شی‌ء انجام نشده، اما گزارش اولیه آن به اداره کل میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم و پژوهشکده باستان‌شناسی وزارتخانه میراث فرهنگی ارائه شده، بیان کرد: گمان می‌رود که شی‌ء مورد نظر با تکنیک قالب‌گیری ساخته شده و سپس لایه‌ زیرین به آن متصل شده است. از سوی دیگر علامت جغرافیایی شمال به صورت N انگلیسی هم خارج از این گل، در میان نقش صلیب و شمعدان «منورا»، به صورت برجسته منقوش شده است.

او این پرسش را که این شی‌ء چیست و چرا در این بستر غرق شده بزرگترین نقطه‌ مبهم این کشف دانست و افزود: شاید بتوان علائم مذهبی و علامت شمال را در کنار یکدیگر و در بازه زمانی نزدیک به دوران صفوی به جهت حضور دولت‌های بیگانه مانند پرتغالی‌ها و سپس انگلیسی‌ها متصور شد، اما با توجه به جنسیت حدس زده‌شده، در حال حاضر نمی‌توان این قدمت را برای این شی‌ء پذیرفت، و باید تاریخی معاصرتر را متصور شد.

او احتمال به دست آمدن هر نوع نتیجه‌ای برای این شی‌ء را بعد از بررسی‌های تکمیلی داد و بیان کرد: امیدواریم با همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی و سازمان میراث فرهنگی کشور بتوانیم درباره پیشینه، کارکرد و چرایی این شی‌ء جالب توجه به نتایج علمی و دقیق‌تری برسیم. در واقع پژوهش روی این شی‌ء می‌تواند آغازی بر پژوهش‌های بیشتر و مستمر در سواحل و بستر دریایی خلیج فارس در جزیره‌ قشم باشد.

لشگری ادامه داد: خلیج فارس از هزاران سال پیش تاکنون، پیوسته از آبراهه‌های مهم و تاثیرگذار در تاریخ و تمدن بوده است. این بستر دریایی با دارایی‌های طبیعی خود همیشه زمینه‌ساز توجه و ایجاد نگاهی خاص از طرف ساکنان همجوار و حتی بیگانگان نواحی دورتر بوده، بنابراین این جمعیت‌ها و تمدن‌ها اثرات زیادی را در پهنه و بستر این خلیج ارزشمند از خود به جای گذاشته‌اند.

 

این دانش‌آموخته کارشناسی ارشد باستان‌شناسی با تاکید بر عظمت و اهمیت خلیج فارس، گفت: متاسفانه واکاوی و پژوهش در مورد تاریخ و باستان‌شناسی این منطقه به نسبت، دارای کاستی‌های زیادی است، که تحقیقات و کاوش‌های زیر آب در آن بسیار ناچیز و انگشت‌شمار است.

او ادامه داد: اکتشافات مربوط به باستان‌شناسی زیر آب تاکنون بیشتر شامل کشتی‌های غرق‌شده و اشیای عادی و روزمره تجاری آن‌ها بوده است و یافته‌هایی که مرتبط با آیین یا نشانه‌های مذهبی باشند، بسیار نایاب‌اند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.