sedayemodafean.org دکتر قاضی‌زاده هاشمی

نگاهی به کارنامه ۶ ماهه دکتر قاضی‌زاده

ماه آینده مصادف خواهد بود با ششمین ماه ریاست دکتر قاضی‌زاده‌‌ هاشمی در بنیاد شهید و امور ایثارگران. در این مدت همانطور که بارها در خبرها و مقالاتمان پوشش دادیم، مشکلات و چالشهای جامعه ایثارگری ادامه‌ داشته و دکتر قاضی‌زاده برخلاف وعده‌های داده شده نتوانسته از پس معضلات ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا بر بی‌آید. اکنون با گذشت نزدیک ۶ ماه مناسب دبدیم مروری کنیم بر برخی از عمده‌ترین مشکلاتی که جامعه ایثارگری در مراکز و دفاتر بنیاد شهید در شهرها و شهرستانهای خود با آنها دست و پنجه نرم میکنند و همچنین برخی از درد و دل‌های آن عزیزان و تلاشهایی که معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد در این زمینه انجام داده‌اند. باید دید آیا جامعه ایثارگری به دکتر قاضی‌زاده نمره قبولی خواهد داد؟

هنگامی که در شهریور ماه دکتر قاضی‌زاده کارش را به عنوان رئیس جدید بنیاد آغاز کرد، امید میرفت در دوره حضور ایشان برخی از چالشهای جامعه ایثارگری از بین برود. یکی از این چالشها مبارزه با فساد مالی و مافیای درونی بنیاد و پارتی‌بازیهایی است که سالهاست در بنیاد و بسیاری از نهادهای دولتی رخنه کرده‌اند. از تخلفات میلیاردی بانک دی گرفته تا پرونده‌های فساد و اختلاس برخی از مدیران ارشد بنیاد و زیرمجموعه‌های آن مانند شرکت سرمایه‌گذاری شاهد، و مزایده های غیرقانونی و فساد زیرمجموعه‌های سازمان اقتصادی کوثر (همچون شرکت غدام و بحرانی که در حوزه دامداری ایجاد کرده) گفتیم که همه و همه بخصوص یک دهه گذشته گریبانگیر ایثارگران و خانواده‌های شهدایی شده که قربانی اصلی فسادها و سوءمدیریت‌های مذکور بوده‌اند.

هنگامی که پای درد و دل جانبازان و ایثارگران تحت حمایت بنیاد مینشینیم، یا مصاحبه‌های سانسور نشده این عزیزان در رسانه‌ها را میخوانیم، نتیجه سالها سومدیریت و عدم قاطعیت کافی برای ایستادگی مقابل عوامل سودجو و همچنین پارتی‌بازی و رشوه‌گیری را میتوانیم در بدنه بنیاد به خوبی حس کنیم. به عنوان مثال چندی پیش جانبازی که با فاش‌نیوز مصاحبه کرده بود سوال جالبی مطرح کرد. این جانباز ۷۰ درصد خطاب به دکتر قاضی‌زاده گفت:‌ «آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی، اگر شهید یا جانباز و آزاده‌ای نبود، پس فلسفه وجودی بنیاد چه بود؟ مگر بنیاد شهید به خاطر خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان تاسیس نشده است؟ متاسفانه برخورد کادر بنیاد با ایثارگران طوری شده است که انگار باید تحت پوشش کمیته امداد قرار می گرفتیم تا بنیادشهید. به طور مثال برای دریافت وام خرید مسکن و یا خودرو پارتی بازی و دادن زیرمیزی بسیار رواج دارد. «

البته چالشهای پیش‌روی دکتر قاضی‌زاده فقط مربوط به مبارزه با فساد مالی و موارد مذکور نمیشود و ایشان بخوبی به این موضوع واقفند. چندی پیش رئیس بنیاد در دیدار با نماینده ولی فقیه در شیراز در این مورد صحبت کرد و در راستای تلاش برای رفع مشکلات ایثارگران گفت: «علاوه بر مشکلات کشور، ایثارگران با تورم، بیکاری، مشکل تامین و اجاره مسکن هم مواجه هستند که جنس عمده مشکلاتشان از مسائل مالی است و آنان به خاطر مشکلاتی که دارند به بنیاد و دولت فشار می‌آوردند تا ظرفیت‌های قانونی که تاکنون اجرا نشده، به اجرا برسد، قسمت زیادی از قانون ایثارگران اجرا نشده است». دکتر قاضی‌زاده همچنین با اشاره به بودجه ۱۴۰۱ دولت گفت: «در بودجه جدید، توجه ویژه‌ای به ایثارگران شده و با توجه به اینکه نزدیک ۱۰ سال بود که پاداش پایان خدمت سنوات ایثارگران روی زمین مانده بود، بخشی از آن در بودجه سال جدید که حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان است مورد توجه قرار گرفت و امیدوارم سال آینده اتفاقات خوبی را شاهد باشیم».

همانطور که البته پیش‌تر هم گفته بودیم، با نگاهی ریزبینانه‌تر به بودجه بنیاد شهید در چند سال اخیر متوجه این نکته میشویم که هرچند که بودجه بنیاد افزایش ۵۰ درصدی خواهد داشت و به قول دکتر قاضی‌زاده «توجه خاصی به ایثارگران شده»، ولی مخارج ایثارگران و بطور خاص جانبازان بسیار بیشتر از ۵۰ درصد افزایش یافته است. به جرات میتوان گفت که مشکلات جامعه ایثارگری در تقریبا تمام عرصه‌ها بیشتر شده‌ که دلیل آن تورم لجام گسیخته به علاوه سومدیریت و فساد مالی گسترده در بنیاد و مراکز خدماتی ایثارگران بوده و هست.

حال اینکه «امید به اتفاقات خوب» در سال آینده که رئیس بنیاد از آن حرف میزنند تا چه حد واقعه‌بینانه باشد بحثی است فراتر از یک مقاله کوتاه تحلیلی، اما دکتر قاضی‌زاده باید متوجه این موضوع باشند که جامعه ایثارگری روی وعده‌های ایشان حساب باز میکند و با توجه اینکه از همان ابتدای کار سطح انتظارات از دکتر بالا بود، در صورت عدم بهبود شرایط، نارضایتی‌ها بیشتر خواهد شد.

یکی دیگر از موضوعاتی که ما بارها از سوی جانبازان در موردش شنیده‌ایم، و در چند مورد درباره اهمیت حل و فصل آن نوشته‌ایم، مربوط به مشکلات بروکراسی و بخصوص بحث احراز درصد جانبازی است که در بسیاری از مواقع جانبازان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو میکند. در حالی که در برخی از موارد کمیسیون عالی مشکلات جسمی و تنفسی را تائید میکند، مراکز بنیاد در برخی از شهرستانها کارشکنی میکنند و فقط در صورت دریافت رشوه پرونده جانباز را پیش میبرند. این موارد برای بسیاری از جانبازان و خانواده‌های آنها که قابلیت پرداخت اینگونه پولهای زیرمیزی را ندارد به معنی عدم احراز و تائید درصد جانبازی است.

به هر حال واقعیت تلخی که با آن روبرو هستیم آن است که اینگونه مشکلات و رشوه‌گیری‌ها درتمام ادارات بویژه در بنیاد رایج است. وقت آن رسیده که یک بازبینی و یک تحول اساسی شکل بگیرد و با عواملی که در مراکز و دفاتر بنیاد شهید باعث ترویج پرداخت و دریافت رشوه میشوند، برخورد شود. جانبازان از شرایط کنونی خسته ودل آزرده هستند و کارد به استخوانشان رسیده. اگر مدیران بنیاد شهید به شعاری که خودشان میدهند مبنی بر اینکه حل مشکلات جامعه ایثارگری علی‌الخصوص در حوزه معیشت و مبارزه با فساد تجدید پیمان با آرمان‌های شهدا است، پس باید در این زمینه بیشتر بکوشند. مشکلات جامعه ایثارگری را میتوان با تخصیص بودجه لازم و سپس با مدیریت صحیح حل کرد اما مدیران بنیاد باید در عمل انقلابی انجام وظیفه کنند و فقط به شعار انقلابی بودن بسنده نکنند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.