sedayemodafean.org حقوق سربازان

افزایش حقوق سربازان، قدمی مثبت در مسیری طولانی

اکنون مدتی است که بحث اصلاح نظام وظیفه از سوی برخی فعالان رسانه‌ای مطرح می‌شود و البته هنوز به مطالبه‌ای فراگیر تبدیل نشده است. افزایش حقوق سربازان می‌تواند قدم مثبتی در راه پر فراز و نشیب اصلاح نظام وظیفه باشد. اکنون خبرهای ضد و نقیضی درخصوص افزایش حقوق سربازان به گوش می‌رسد که امیدواریم این بار مثل گذشته با وعده های توخالی مسئولان روبرو نباشیم.

روزگار سربازی دورانی است که در گذشته بسیاری با خوبی و خوشی از آن یاد می‌کردند اما با گذشت سالها، دیگر کمتر جوانی را میبینیم که از دوران سربازی به عنوان دورانی خوش و مفید یاد کند. دوران پرخاطره سربازی در کنار برخی شیرینی‌هایش، متاسفانه بیشتر همراه با تلخی‌های زیادی است که یکی از آنها مسائل مالی و معیشتی می‌باشد. اکنون حقوق‌های ناچیز و در حد صفر سربازی که گاهی شش ماه به شش ماه به تاخیر می‌افتد کفاف هزینه واکس پوتین‌های سرباز را هم نمی‌دهد، بار دیگر به سرخط  رسانه‌ها و خبرها باز گشته و تصمیم های اتخاذ شده امیدهایی را در دل جوانان ایجاد نموده است.

اوایل سال ۱۴۰۰ بود که ستادکل نیروهای مسلح اعلام کرد که حقوق سربازان طی هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت. ما نیز در صدای مدافعان امیدوارانه آن خبر را منعکس کردیم. چند هفته‌ای بیش نگذشته بود که برخی از عزیزانی که دوران خدمت سربازانی خود را طی می‌کنند با تماس با ما عنوان کردند که این خبر صحت ندارد و افزایش حقوقی در کار نبوده است. حالا باز هم خبرهایی مبنی بر افزایش حقوق سربازان منتشر شده که میتواند در صورت صحت خبر خوبی باشد اما برخی باز هم این خبر را وعده‌‌ای نمایشی میدانند!

 وعده افزایش حقوق سربازان البته قبلا هم داده شده بود و انگار تبدیل به یک سریال تکراری شده. در اواخر فروردین ماه ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای از افزایش حقوق سربازان و پرداختی کارکنان موصوف در مناطق عادی به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان و در برخی موارد و مناطق خطرناک و عملیاتی به چهار میلیون تومان خبر داد. اما حالا با گذشت ده ماه از این اطلاعیه برخی از سربازان می‌گویند نه تنها خبری از افزایش حقوق نبوده بلکه چند ماهی است حقوق آنها پرداخت نشده است. در پی این تحولات و وعده افزایش حقوقی که هیچگاه عملی نشد، حالا یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ از مصوبه این کمیسیون برای افزایش حقوق سربازان در سال آینده خبر میدهد. در اوایل هفته گذشته محمدرضا میرتاج الدینی در گفت ‌و گو با ایسنا گفت که کمیسیون تلفیق تصویب کرده که حقوق سربازان در سال آینده افزایش پیدا کند

در همین ارتباط و بر اساس گزارشهای منتشر شده، با پیشنهاد آقای دهنوی نایب رییس کمیسیون تلفیق مصوب شد که در اجرای ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیر عملیاتی حداقل ۶۰ درصد، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی حداقل معادل ۷۵ درصد و حقوق سربازان متاهل ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبانی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می‌شود که با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه می شود.

البته لازم به ذکر است که همین آقای دهنوی در بهمن ماه گذشته هم چنین وعده‌هایی داده بود که عملی نشدند. آقای دهنوی سال گذشته از طریق صفحه توئیتر خود وعده داده بود که «حداقل حقوق ماهیانه یک سرباز ۱.۸ میلیون تومان خواهد شد. مزایایی نظیر حق ماموریت، تاهل، بدی آب‌وهوا، مناطق مرزی  و غیره نیز علاوه بر مبلغ فوق محاسبه و به حسابشان واریز خواهد شد. همه این موارد در بودجه نیروهای مسلح گنجانده شده و از سال دیگر قابلیت اجرا دارد». در عمل اما حقوق سربازان تغییری نکرد و بسیاری از سربازان آن صحبتها را نمایشی تلقی کرده و برخی حتی حقوق‌های ناچیز چند صدهزار تومانی خود را نیز با هفته‌ها تاخیر دریافت کردند. اکنون بسیاری از سربازان میخواهند بدانند که چه تضمینی است که این بار وعده افزایش حقوق سربازان هم مانند سال گذشته نمایشی نباشد؟

مرتبط به همین موضوع،‌ معضل دیگری که بخصوص در چند سال اخیر شاهد افزایش آن بوده‌ایم درصد بالای سربازان فراری بوده که در ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. در حالی که سالانه بین ۵۰ تا ۶۰ هزار پرونده قضایی برای سربازان فراری تشکیل می‌شود، طبق آمار سال ۹۴ ده درصد سربازان مشمول خدمت فراری بودند، اما امسال این رقم به ۱۵ درصد رسیده و با توجه به شرایط بد معیشتی و وضعیت نامساعد پادگانها، اگر شرایط تغییر نکند این رقم تا سال ۱۴۰۵ به بیست درصد خواهد رسید. به گفته حجت الاسلام احمدرضا پورخاقان، رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، حقوق کم سربازان عاملی برای فرار از سربازی شده چرا که با این حقوق و مزایا به لحاظ معیشتی در مضیقه هستند و نمیتوانند حتی هزینه رفت‌وآمد خود به پادگان را پرداخت کنند!

به هر حال ما باز هم خبر افزایش حقوق سربازان را به فال نیک خواهیم گرفت و از مسئولینی که بلاخره پس از مدتها تصمیم به افزایش حقوق سربازان گرفتند تشکر میکنیم اما از آنها میخواهیم که وعده‌هایی ندهند که نمیتوانند اجرایی کنند تا سربازان جوانی که اکثرشان در حساس‌ترین مقطع عمر خود و در شرف ازدواج و آغاز شغل و کسب و کار قرار دارند روی این وعده‌ها حساب باز نکرده و سپس ناامید نشوند.

همانطور که در گذشته ما بارها به مشکلات سربازان بخصوص سربازان وظیفه پرداخته‌ایم، به دلیل مشکلات معیشتی و وضعیت بد اقتصادی کشور، شرایط رسیدگی به پادگانها هم بدتر شده و سربازان با مشکلات متعددی اعم از وضعیت خوابگاه‌ها، کیفیت غذا، شرایط بهداشتی، و حتی نحوه برخورد مافوق‌ روبه رو هستند. وقتی حقوق ناچیز را هم به این موارد اضافه میکنیم، تنها افزایش حقوق سربازان جوان است که میتواند گره‌گشای برخی از مشکلاتشان باشد حتی اگر کوتاه‌مدت و مقطعی باشد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.