sedayemodafean.org نخستین موتور دریایی بومی ایران‌

نخستین موتور دریایی ۳۶۰۰ اسب بخار ایرانی در بوشهر رونمایی شد

نخستین موتور دریایی بومی ایران‌ ساخت با حضور معاون علمی رئیس‌ جمهور و فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

صدای مدافعان – با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و ‌امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر، محمدصادق خیاطیان رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر‌، نخستین موتور دریایی بومی ایران‌ساخت ‌با قدرت ۳۶۰۰ اسب بخار با نام مکران ‌در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

این موتور دریایی که توسط فعالان فناور کشور بومی‌سازی شده و به بهره‌برداری رسیده است، نیاز صنعت دریایی را به موتورهای دریایی برای استفاده از شناورهای رزمی تأمین می‌کند. این موتور قادر است سرعت شنا‌ورهای ‌نظامی را تا ۳۰ گره دریایی افزایش دهد، قبلا سرعت این شناورها ۱۵ گره دریایی بود.

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در این برنامه با بیان اینکه نخستین موتور دیزل دریایی ‌تماماً به‌دست جوانان این کشور طراحی و ساخته شده است‌، گفت: قطعات این موتور ‌کاملاً ایرانی است ‌و به‌روی اولین ناو موشک‌انداز ایرانی نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: این موتور از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و متناسب با تداوم مأموریت‌های نیروی دریایی ساخته شده و توانسته است کشور را در تولید موتورهای دیزلی به خودکفایی برساند. در سطح جهان تنها پنج کشور هستند که توان ساخت موتورهای دیزلی دریایی را دارند و خوشبختانه ایران با تولید این موتورها جزو این کشورها قرار گرفته است.

الحاق ۲ ناو موشک‌انداز ‌«گرز» و «خنجر» ‌به ناوگان نیروی دریایی ارتش

در ادامه این مراسم، دو ناو موشک‌انداز بهینه‌سازی‌شده «گرز» و «خنجر» نیز به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد. ناو موشک‌انداز گرز در ۶ سال و ناو موشک‌انداز خنجر در ۴ سال بهینه‌سازی شده است.

این دو شناور هرکدام دارای ۵۰ متر طول، ۸ متر عرض و ۳۰۰ تن وزن هستند که به موشک‌های راداری پیشرفته، توپ‌های ضدسطحی و ضدهوایی، رادارهای به‌روز، موشک‌های سطح به سطح و دریایی و سامانه‌های اختلال و فریب‌های راداری در دریا مجهز شده‌اند که به مأمو‌ریت‌ در آب‌های دوردست، اقیانوس‌ها و آب‌راه‌های ‌بین‌المللی اعزام خواهند شد.

ناوهای گرز و خنجر که در کلاس ناوهای موشک‌انداز پیشرفته و از خانواده ناو موشک‌انداز پیکان قرار دارند، با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان بهینه‌سازی شده و با ارتقا به پیشرفته‌ترین سامانه‌های شناسایی، الکترونیکی، رانش، راهبردی و رزمی اکنون عملیاتی شده‌اند.

بهینه‌سازی ناو موشک‌انداز خنجر و گرز با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و در کارخانجات نوآوری دریایی صورت گرفته است. نیروی دریایی ارتشدر راستای تأکیدات فرمانده معظم کل قوا مبنی بر شناخت اولویت‌ها و معیار اولویت‌ها، برای تأمین نیازهای خود و ارتقای توان دفاعی و اقتدارآفرینی، زمینه را برای همکاری با دانش‌بنیان‌ها فراهم کرده است.

این نیرو با ورود به حوزه ساخت، بهینه‌سازی و تعمیرات اساسی با استفاده از نیروی انسانی توانمند کشور اکنون توانسته است این دو ناو را به بهره‌برداری برساند.

ناوهای موشک‌انداز یادشده، از کلاس شناورهای سریع با سامانه رانش ۱۲هزار اسب بخاری است که از سرعت ۲۵ گره دریایی برخوردار است.

فرآیند بهینه‌سازی، طراحی و ساخت قطعات و تعمیرات اساسی بخش‌های مختلف، در کارخانجات نوآوری صنایع دریایی ایران با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان از اسفندماه ۹۹ شروع شد و در حوزه‌های برق و الکترونیک، تعمیرات اورهال ۴ موتور اصلی و ۳ دستگاه ژنراتور، کمپرسورهای هوا و سایر بخش‌ها با صرف ۶۴۴ هزار نفر ساعت در آذرماه سال جاری به مرحله نهایی رسید.

در این ناوها، بیش از ۳۲۰ قطعه ایران‌ساخت، بیش از ۵۰۰ قطعه تعمیر و بازسازی و بیش از ۱۹۸۰ قطعه تعویض شده است. این ناوها مجهز به سامانه‌های موشک کروز قادر و قدیر، توپ‌های ۴۰ و ۷۶ میلی‌متری و مسلسل ۱۲ میلی‌متری دوشکا هستند.

کیفیت و فناوری تجهیزات، قطعات و سامانه‌های به‌کاررفته در این شناورها، خنجر و گرز را در شمار پیشرفته‌ترین ناوهای آماده برای مقابله با حمله‌های هوایی و دریایی و دفاع همه‌جانبه از مرزهای آبی کشور قرار داده است.

ناخدایکم ستاد عباس فاضل‌نیا فرمانده فنی نیروی دریایی ارتش در این آیین گفت: تعمیرات اساسی شناورها با استفاده از توان مجموعه فنی نیروی دریایی ارتش و ظرفیت شرکت‏‌های دانش‌بنیان محقق شده است. در تعمیرات اساسی قطعات بومی و بازسازی‌شده و موتور بومی مکران نیز با ۳۶۰۰ اسب بخار روی ۲ ناو یادشده نصب می‏‌شود.

وی ادامه داد: همچنین این ۲ ناو به سامانه‌‎های پدافند هوایی یکپارچه، موشک کروز برد بلند و انواع توپ‌‎های دریایی مجهز شدند. در جریان تعمیر اساسی بدنه شناورها، سیستم‌‎های اطفای حریق و خنک آنها نیز بازسازی و بومی شده است. هرکدام از ناوهای یادشده ۲۸۵ تن وزن و ۴۷ متر طول دارند که با هر بار سوخت‎گیری می‌توانند یک‌هزار و ۴۰۰ کیلومتر مسافت دریایی را پیمایش کنند.

فاضل‎‌نیا ادامه داد: با توجه به نوع کارکرد این ناوها، استفاده از آنها برای مأموریت‌‏‎های بین‌المللی است که به‌زودی نیز این مهم با حضور در آب‏‎‌های فراسرزمینی محقق خواهد شد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.