sedayemodafean.org گزارش هفتگی صدای مدافعان

صدای مدافعان در هفته: ۱۳ تا ۱۹ آذر ۱۴۰۰

یادداشت سردبیر: هفته‌ای که گذشت باز هم شاهد انتشار اخبر ضدونقیض در ارتباط با داستان ادامه دار واردات خودرو برای جانبازان بودیم که انگار قرار نیست به نتیجه مطلوب برسد. باز هم شاهد آن بودیم که طرح به مجلس بازگشته و این در حالی رویداد که پیش از این رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته بود طرح واردات خودرو مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته است و به مجلس برای ابلاغ باز می‌گردد و قانون می‌شود. هفته گذشته همچنین روز دانشجو را پشت سر گذاشتیم و در صدای مدافعان هم متنی در مورد جنبش‌های دانشجویی نوشتیم، به موضوع جنبش عدالتخواهی پرداختیم و از اهمیت حضور فعال جنبش‌های عدالتخواه در جامعه گفتیم. از سوی دیگرنیز هفته گذشته اخبار مربوط به مذاکرات وین متاسفانه خیلی مثبت نبودند و در حالی که سری جدید مذاکرات از دیروز آغاز شده، امید میرود که تیم دیپلماسی کشورمان بتوانند با راهکارهای جدید و الویت قرار دادن شرایط اقتصادی حال حاضر کشور و لغو تحریم‌ها، به تفاهم برسند.

تفاهم‌نامه واگذاری خودرو به جانبازان با ایران‌خودرو و سایپا امضا می شود

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از امضای تفاهم‌نامه با ایران‌خودرو و سایپا برای واگذاری خودرو به جانبازان خبر داد. به گزارش خبرنگار پارلمانی فاش نیوز، نشست مشترک نمایندگان ایثارگر مجلس با رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز در بهارستان برگزار شد. حجت الاسلام حسینی کیا، نماینده مردم سنقر کلیایی در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب، در خصوص مسائل مطرح شده در نشست مشترک مجلس و بنیاد اظهار داشت: در این نشست که آقای قاضی زاده هاشمی و معاونان بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور داشتند، ابرچالش‌های موجود در جامعه ایثارگری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آینده برجام در هاله‌ای از ابهام/ وین؛ آوردگاهی برای مقصرنمایی یا آخرین سنگر برای احیای توافق

دور هفتم مذاکرات وین پس از ۶ روز در پایتخت اتریش از سرگرفته شد، این دور از گفت‌وگوها که نخستین حضور تیم جدید ایران در مذاکرات احیای برجام بود، جمعه هفته قبل به پایان رسید تا هیات‌های  ۱+۴ برای مشورت در خصوص دو سند ارائه شده از سوی تهران به پایتخت‌های خود بازگردند و ادامه مذاکرات دور هفتم به روزهای بعد موکول شود.  ایران در حالی دو سند در رابطه با رفع تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای را هفته گذشته در اختیار طرفین توافق هسته‌ای قرار داد که پیش‌تر این اطمینان را به معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام داده بود که برای تیم جدید نیز مبنای ادامه مذاکرات، پیش‌نویسی است که در شش دور پیشین بر روی آن بحث و حجم بالایی از آن مورد توافق قرار گرفته بود؛ این اقدام ایران البته با واکنش‌هایی از سوی تروئیکای اروپایی مواجه شد که صریحا اعلام کردند ایران در حال شکست تقریبا تمام توافقات دشواری است که در ماه‌ها مذاکرات به دست آمده و خواستار تغییرات اساسی در متن است. همین اقدام تهران و واکنش غرب نیز باعث شده تا به زعم بسیاری از صاحب نظران، ادامه دور هفتم مذاکرات تاثیر بسزایی را در آینده برجام در میان دوگانه بقا یا نابودی ایفا کند تا جایی که خبرنگار وال استریت ژورنال به نقل از یکی از دیپلمات‌های غربی این دور را  گامی نزدیک‌تر به سقوط، تعبیر کرده است.

مراجع تقلید واکسیناسیون سراسری کرونا را امری دینی و ملی می‌دانند

مراجع تقلید واکسیناسیون سراسری کرونا را امری دینی و ملی می‌دانند

قم ـ ایرنا ـ امام جمعه قم با اشاره به اهمیت واکسیناسیون سراسری کرونا درکشور گفت: مراجع عظام تقلید به این امر مهم اقدام کردند و درفرمایشات و تذکراتشان این مساله را یک امر دینی ، ملی ، رعایت حقوق مردم و یک هدیه الهی و مبارک می‌دانند. آیت‌الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر قم در مصلای قدس افزود: کسانی که تاکنون موفق تزریق واکسن نشده‌اند، به این امر اقدام کنند؛ الحمدالله انواع و اقسام این واکسن‌ها در مراکز درمانی موجود است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.