sedayemodafean.org سوءاستفاده از ایثارگران

سوءاستفاده از نام ایثارگران بس است

انگار چند سالیست رسم شده که یکسری سودجو و از خدا بی‌خبر سازمان یا موسسه‌ایی را با عنوان خدمت به ایثارگران و جانبازان و یا خانواده‌های شهدا و به نام آنها راه‌اندازی میکنند و حتی بودجه می‌گیرند اما بعد از مدتی، نه تنها جامعه ایثارگری سودی و هیچگونه خدماتی از قبال این سازمانها دریافت نمی‌کند، بلکه حتی کسی جرات ندارد بپرسد این اشخاص چگونه به همین راحتی از نام ایثارگران به این شکل سواستفاده میکنند؟ آین اشخاص به کجا متصل هستند و چگونه از بیت المال برای دوستان و بستگانشان در خارج از کشور هزینه می‌کنند؟

این موضوع تبدیل به یکی از چالشهای روز جامعه ایثارگری شده که در محافل و گردهمایی‌های ایثارگران و خانواده های شهدا بسیار از آن صحبت می‌شود. چندی پیش در همین راستا، جانبازان و ایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد در نشستی با استاندار این استان برخی از گلایه‌ها و درد و دلهای خود را در میان گذاشتند که یکی از این گله‌مندی‌ها مربوط به همین موضوع سوءاستفاده برخی از مدیران از نام ایثارگران برای منفعت مالی و موقعیت سیاسی خود بود. یکی از نمونه‌های بارز آن در همین نشست اخیر که با استاندار استان در مورد آن صحبت شد مربوط به مدرسه شاهد بود که به نام ایثارگران و به کام مدیران تمام شده.

با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید سایت‌های متعدد مشاوره تحصیلی و اطلاعات موسسات آموزشی مانند مدارس شاهد که به منظور ارائه خدمات آموزشی به فرزندان شهیدان، آزادگان و جانبازان تاسیس شده را ببینید. در حالی که در اکثر این سایت‌ها عنوان شده که این مدارس برای فرزندان شاهد راه‌ندازی شده‌اند، اما اخیرا این مدارس به ثبت نام دانش آموزان غیر شاهد نیز پرداخته و در بسیاری از موارد فرزندان خود مدیران و خانواده‌ها و آشناهایشان در این مدارس ثبت‌نام و تحصیل می‌کنند. طبق اطلاعاتی که ما توانستیم کسب کنیم و طبق تائید یکی از همین مدیران شاغل در یکی از مدراس شاهد، در حالی که این مدارس برای دانش آموزان شاهد که شامل فرزندان شهدا، آزادگان و جانبازان ۵۰ دصد به بالا است، ولی فرزندان غیرشاهد مانند فرزندان ایثارگران زیر۵۰ درصد و اقوام شهدا و ایثارگران و همچنین فرزندان کارمندان مدارس شاهد و آموزش و پرورش نیز می‌توانند در صورت عدم تکمیل ظرفیت در مدارس شاهد ثبت نام کنند. در این میان هیچ صحبتی مبنی بر ثبت‌نام فرزندان اقوام و آشنایان غیرایثارگر مدیران نیست که متاسفانه در جریان است.

در نشستی هم که به آن اشاره کردیم، نماینده ایثارگران استان با تاکید بر همین موضوع به استاندار گفت «انتظاری که از شما داریم شعار فسادستیزی آقای رئیسی را در استان اجرایی کنید چون از نظر قانون کم و کاستی نداریم اما تعداد بالای ۸۰ درصد مردم استان از گسترش فساد‌ گله دارند همانطور که در ادارات استان ما آشنا بازی شده است اما استاندار به عنوان بازوان رئیس جمهور باید جلوی فساد اداری در استان بایستد و مدیران فساد گریز و مبارز با فساد را گزینش کند.» این رزمنده و ایثارگر جنگ تحمیلی همچنین با اشاره به سوءاستفاده از مدارس شاهد و دیگر نهادهایی که به نام ایثارگران اما به کام دیگران تاسیس می‌شوند گفت «جامعه ایثارگری استان با ۸۵ هزار جانباز هنوز درمانگاه درست حسابی، لوازم پزشکی، درمانگاه شایسته جانبازان ندارد و آن یکی را هم عمومی کردند و مدرسه شاهد هم را ببینید چند فرزند شاهد در آنها درس می خوانند و چند نفر فرزند مدیران هستند؟.»

یکی دیگر از گلایه‌های این دسته از ایثارگران که حرف دل کل جامعه ایثارگران کشور است مربوط به قوانینی می‌شوند که به در راستای بهبود خدمترسانی به جامعه ایثارگری تصویب شده‌اند اما به مرحله اجرا نرسیده‌اند. همانطور که در مورد ماده ۳۸ قانون جامعه خدمترسانی هم اخیرا گفتیم، به اجرا گذاشتن قوانین خدماتی و حمایتی از ایثارگران، مطالبه همگان است. در همین نشست اخیر هم، در بخشی از صحبتهایشان یکی از ایثارگران خطاب به استاندار گفت: «قانون می‌گوید وقتی جانبازی بازنشسته می شود فرزند جانباز را به کار گیرید اما مدیران ما از فامیل‌ها و دوستان خود به کار می‌گیرند چرا ماده ۳۸ رعایت نمی‌شود چرا شرکتها که ۵۱ درصد سهام آن‌ها دولتی است یک نیروی ایثارگر نمی‌گیرند اما آن ۴۹ درصد بخش خصوصی نیروی نور چشمی به کار می گیرد؟». وی همچنین ادامه داد: «من خودم چهار فرزند بیکار دارم اما مثل پاترول قدیمی هستیم بیرونش دیگران را کشته و داخلش خودمان را می‌کشد»

به هر حال اینگونه گله‌مندی‌ها و شکایتها بسیار است و واقعیت این است که همانطور که پیش‌تر بارها گفته‌ایم، سوءاستفاده‌ از نام ایثارگران عادی شده. اکنون سالهاست که در‌‌عرصه‌های مختلف هر جا که نام جانبازان وسط بوده وجود داشته و واقعیت این است که متأسفانه بسیاری از مسئولین در حال حاضر ایثارگران و جانبازان کشور را به ابزاری برای مقاصد شخصی و سیاسی خود تبدیل کرده‌اند. در کنار این موضوع امروز بسیاری دارند از دیوار شهدا بالا می‌روند و از اسم شهدا سوءاستفاده سیاسی می‌کنند که اینگونه اقدامات پیش از هر انتخاباتی پررنگ‌تر می‌شود. از دولت جناب رئیسی که خود را دولت مردمی و انقلابی می‌خواند، انتظار می‌رود جلوی اینگونه سوءاستفاده‌ها گرفته شود و دولت و مجلس پیگیر اینگونه سودجویی‌ها از نام و اعتبار جامعه ایثارگری باشند. قوه قضائیه کجا ایستاده؟ آیا اینگونه سودجویی‌ها مصداق فساد نیست؟

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.