«پاییز» از نام و نشان شهیدان عطر «بهار» گرفت

خانواده ۱۰ شهید گمنام از ابتدای آبان تاکنون هویت شهیدان خود را پس از سال‌ها چشم‌انتظاری بازیافتند. یکی از این شهیدان، از مدافعان حرم و از لشکر فاطمیون است.

صدای مدافعان – این روز‌ها برای یافتن نام و نشانی از «شهیدان گمنام» کافی است فقط یک نفس عمیق در این هوای پاییزی بکشید تا عطر بهار را از حضور آنان استشمام کنید؛ هنوز به نیمه آبان هم نرسیده‌ایم که شهیدان گمنام یک به یک، نامِشان را در گوشِ شهرهای میهنمان زمزمه می‌کنند و شناسایی می‌شوند.

شهید «محمد صدیق رضایی»، شهید «حسین شکرائیان»، شهید «خدا‌رحم گل آور داریونی»، شهید «جمال محمدشاهی» شهید «صفرعلی فیض بیگدلی»، شهید «اسکندر مومنی شهرکی»، «رستم علی‌بابایی شهرکی»، شهید «رحیم غلامزاده اهوازی»، شهید «جهانگیر نقدی‌پور» و شهید «محمدحسن درویش پسند» به تازگی ما را از چشم‌انتظاری درآوردند.

 

شهید «حسین شکرائیان»

شهید شکرائیان که از سال ۱۳۸۶ در دانشگاه صنعتی اصفهان آرمیده بود، پس از ۳۹ سال مادرش را از چشم‌‌انتظاری درآورد. او متولد سال ۱۳۳۷ در استان همدان بود و خانواده‌اش از ۲۵ آبان سال ۱۳۶۱ که او در قصر شیرین به شهادت رسید، منتظر رسیدن پیکرش بودند تا آن‌که چهارشنبه پنجم آبان ۱۴۰۰، از طریق آزمایش DNA شناسایی شد و خانواده‌اش در جوار حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا علیه‌السلام این خبر را شنیدند.

شهید «محمد صدیق رضایی»

خبر شناسایی شهید محمد‌صدیق رضایی پس از ۶ سال رسید. او متولد سال ۱۳۴۶ و مدافع حرمی از لشکر فاطمیون بود که در ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ در عملیات بصری الحریر در استان درعا کشور سوریه به شهادت رسید. پس از گذشت ۶ سال پیکرش شناسایی و روز جمعه، هفتم آبان همراه با یک تشییع باشکوه در خاک مشهد‌الرضا(ع) آرمید.

شهید «صفرعلی فیض بیگدلی»

دوشنبه، دهم آبان۱۴۰۰ هویت شهید «صفرعلی فیض بیگدلی» پس از ۳۸ سال صبوری خانواده‌اش، از طریق آزمایش DNA شناسایی شد. شهید صفرعلی فیض بیگدلی متولد اول آبان ۱۳۰۹ در روستای زاغج، از توابع شهرستان خدابنده استان زنجان بود. او با فراگیری علوم قدیم، در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت و همزمان با شغل کشاورزی، در مکتب‌خانه به تدریس کودکان روستای خود می‌پرداخت. شهید بیگدلی پس از ازدواج، صاحب یک فرزند دختر شد اما فقط چند روز بعد از تولد فرزندش، همسرش را از دست داد و به تنهایی دخترش را بزرگ کرد.

وقتی جنگ تحمیلی شروع شد، صفرعلی بیگدلی از سوی بسیج به جبهه رفت و هفتم اسفندماه سال ۱۳۶۲ در جزیره مجنون عراق به صف شهیدان پیوست.

او پنج سال پیش، با تلاش کمیته جست‌و‌جوی مفقودین تفحص شده بود و به عنوان شهید گمنام در بخش بیارجومند شهرستان شاهرود استان سمنان تشییع و منزل گزید.

شهید «جمال محمدشاهی»

چهارمین شهید تفحص شده باغ موزه دفاع مقدس «جمال محمد شاهی» است که به کمک انجام آزمایش DNA خبر تشخیص هویتش ۱۱ آبان ۱۴۰۰ (درست یک روز قبل از سالروز شهادتش) پس از ۳۸ سال چشم‌انتظاری به خانواده‌اش رسید.

او سال ۱۳۴۰ همراه با جمعی از لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) از تهران به جبهه اعزام شد و در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۶۲ در عملیات والفجر ۴ در پنجوین عراق به شهادت رسید. پیکر پاک او ۱۰ سال است که به‌عنوان یکی از ۹ شهید گمنام در باغ موزه دفاع مقدس تهران آرمیده است.

شهید «خدا رحم گل آور داریونی» 

هویت یکی از چهار شهید گمنام مدفون در شهرستان شیروان استان خراسان شمالی نیز ۱۱ آبان از طریق انجام آزمایش DNA شناسایی شد. نام او «خدا رحم گل آور داریونی» و متولد ۱۳۴۵ است. خدارحم، از شهر شیراز عازم جبهه‌های جنگ شده بود اما ۴ تیرماه سال ۱۳۶۷ در تکِ دشمن در جزیره مجنون به شهادت رسید و پیکر پاکش از سال ۱۳۹۳ در خراسان شمالی به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده شده بود.

شهید «اسکندر مومنی شهرکی»

شهید اسکندر مومنی شهرکی، سال ۱۳۴۱ به دنیا آمد و همزمان با آغاز جنگ تحمیلی با تیپ ۴۴ قمر بنی هاشم (ع) برای حضور در جبهه‌ها همراه شد. او در ۳۱ تیرماه سال ۱۳۶۱ در عملیات رمضان به شهادت رسید اما پیکر مطهرش در منطقه ماند و پس از سال‌ها در سال ۱۳۹۶ تفحص شد و در «شهرکرد» به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده شده بود. ۱۲ آبان ۱۴۰۰ بعد از انجام آزمایش DNA  خبر تشخیص هویت این شهید پس از ۳۵ سال به خانواده صبورش رسید.

شهید «رستم علی‌بابایی شهرکی»

دومین شهید گمنام شناسایی شده ۱۲ آبان شهید «رستم علی‌بابایی شهرکی» است. او در سال ۱۳۵۲ دیده به جهان گشود. وقتی که جنگ شروع شد، او از شهرکرد عازم جبهه‌های نبرد شد و در روز ۲۸ فروردین ماه سال ۱۳۶۷ در تک دشمن در فاو به دیگر یاران شهیدش پیوست. هرچند پیکر پاک این شهید نیز به‌ عنوان شهید گمنام در سال ۱۳۹۴ در بندر دیر دفن شد اما خانواده‌اش ۱۲ آبان ۱۴۰۰ پس از ۳۳ سال توانستند هویت او را از طریق انجام آزمایش DNA شناسایی کنند.

شهید «رحیم غلامزاده اهوازی»

سومین شهیدی که ۱۲ آبان ۱۴۰۰ شناسایی شد، رحیم غلامزاده اهوازی است. او از سال ۱۳۹۳ در شهر «بیرم» به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده شده است. شهید رحیم غلامزاده اهوازی در سال ۱۳۴۶ دیده به جهان گشود. با شروع جنگ تحمیلی، از طریق تیپ ۸۷ موسی‌ بن‌ جعفر(ع) از شوش دانیال به جبهه اعزام شد و روز ۴ تیر ماه ۱۳۶۷ در تک دشمن در جزیره مجنون به شهادت رسید. او پس از ۳۳ سال، از طریق انجام آزمایش DNA خانواده‌اش را از چشم‌انتظاری رهانید.

شهید «جهانگیر نقدی‌پور »

چهارمین شهید گمنامی که هویتش در روز ۱۲ آبان شناسایی شد «جهانگیر نقدی‌پور» نام دارد. او از سال ۱۳۸۵ به عنوان شهید گمنام در دانشکده پزشکی بیرجند آرمیده است. جهانگیر نقدی‌پور متولد ۱۳۴۲ است و هم‌زمان با آغاز تجاوز رژیم بعث عراق به کشورمان از شهر «شوش» راهی جبهه‌ها و در روز ۱۸ بهمن‌ماه سال ۱۳۶۱ در عملیات والفجر مقدماتی در منطقه فکه ‌آسمانی شد. خانواده صبور این شهید پس از ۳۹ سال بی‌خبری، از طریق انجام آزمایش DNA هویت او را شناسایی کردند.

شهید «محمدحسن درویش پسند»

آخرین شهید گمنام که ۱۲ آبان شناسایی شده نیز شهید محمدحسن درویش پسند است. او در سال ۱۳۴۶ دیده به جهان گشود. از بهبهان به سوی جبهه رهسپار شد. در روز هشتم اسفندماه سال ۱۳۶۲ در عملیات خیبر در منطقه هورالعظیم به فیض شهادت رسید. پیکر پاک این شهید به‌ عنوان شهید گمنام در سال ۱۳۹۵ در دانشگاه آزاد بابل به خاک سپرده شده است. خانواده صبور شهید درویش ۳۸ سال در انتظار شناسایی هویت فرزندشان بودند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.