sedayemodafean.org شرایط ناامن امنیت انرژی

اقتدار نظامی ما باید عاملی برای حل مشکلات اقتصادی کشور باشد

 در عملیات هلی‌بُرن که در آب‌های خلیج فارس اجرا شده، گفته می‌شود که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت توانست نفتکش ایرانی را بازپس بگیرد.

صدای مدافعان – گزارش های مربوط به بازپس‌گیری یک نفتکش‌ ایرانی در خلیج فارس که گفته می‌شود نفت آن تخلیه شده، خبرساز شده است. نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اجرای عملیات هلی‌بُرن بر روی عرشه نفتکش، نفتکش ایران را به‌ کنترل خود درآوردند و به‌سوی آب‌های سرزمینی ایران هدایت کردند.

باید توجه داشت نیروهای ما تنها نیروهای امنیتی نیستند که در مناطق تنگه هرمز و خلیج فارس مستقرند و هرچند که حضور نیروهای مسلح کشورمان در راستای تامین امنیت تنگه هرمز قلمداد می شود، ولی باید مراقب تبعات سیاسی و روانی تقابل‌ها در منطقه بود زیرا که این تنش ها، تاثیرات بسیار ماندگارتری از نوسانات قیمت انرژی بر جای می گذارد.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌ شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد؛ از این رو بخش اعظم نفت کشورهای ایران، عراق، عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی و تمام گاز مایع قطر از طریق تنگه هرمز به جهان صادر می شود. صادرات روزانه بیش از ۱۷ میلیون بشکه نفت خام، یعنی حدود ۲۰ درصد نفت خام مصرفی جهان، تنگه هرمز را به دومین آب راهه پرتردد دنیا تبدیل کرده است؛ نفت استخراج شده در خلیج فارس غالبا به بازارهای آسیا، اروپای غربی و آمریکا صادر می شود.

پس از اعمال تحریم‌های اقتصادی و سیاسی، ایران اجازه نداشت محصولات خود از جمله نفت خام که بیشترین درآمد کشور را تشکیل می‌دهد، به کشورهای دیگر صادر کند. در این میان، بدیهی است که مسئولان نیز به دنبال راههای مختلف برای کاهش  ضرر مالی و جلوگیری از سقوط اقتصاد کشور باشند. به هر حال باید توجه داشت که گذار از چالش های عظیم اقتصادی کشور مستلزم اعتمادسازی و اطمینان یافتن از راه های امن برای صادرات نفت است. در این مسیر، نیروهای مسلح ما باید بسیار هشیار باشند، زیرا هرگونه تشنج در منطقه خلیج فارس می تواند به راحتی از کنترل خارج شود و نهایتا به ضرر صادرات نفت ایران تمام شود.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.