sedayemodafean.org غرامت جنگی

“غرامت جنگی حق مسلم ماست”

از چند ماه پیش ما در صدای مدافعان به شکلی جدی تر از گذشته به موضوع غرامت جنگی ایران از عراق پرداختیم و از آن زمان تا امروز، مکاتبات و درخواستهایی در ارتباط با این موضوع از طرف گروهی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران داشته‌ایم. موضوع غرامت جنگی ما از عراق که در بند ۷ قطعنامه ۵۹۸ گنجانده شده سی و اندی سال است که هر از گاهی در رسانه‌ها مطرح می‌شود اما به دلیل بی‌توجهی سیاستگذاران و عدم وجود عزم کافی، یه جایی نمیرسد. حال که در یکی دو سال اخیر با توجه به اینکه این مهم تبدیل به یکی از مطالبات جامعه ایثارگری شده، باید دید که آیا سیاستگذاران و مقامات مسئول برای به اجرا گذاشتن بند ۷ قطعنامه ۵۹۸ دست به کار خواهند شد یا باز هم موضوغ را پشت گوش خواهند انداخت؟

همانطور که بسیاری از مخاطبان ما در جریان هستند، چند سالیست که گروه‌هایی از میان ایثارگران و جانبازان جنگ تحمیلی با ایجاد کارزارهای اینترنتی و از طریق نهادهای دولتی و مکاتبه با برخی مقامات دولتی تلاش میکنند تا حاکمیت را بر آن دارند تا پیگیر موضوع غرامت جنگی ایران از عراق باشد که مطمئنا در صورت عملی شدن می‌تواند بسیاری از مشکلات ایثارگران و جانبازان را حل کند. اخیرا با توجه به مشکلات شدید اقتصادی ایثارگران که به علت تحریم ها و سوءمدیریت‌های داخلی و فساد در بنیاد شهید ایجاد شده، این بخش از جامعه به منابع مالی و خدماتی جدیدی نیازمندند و در این راستا، بسیاری از ایثارگران و خانواده‌های آنها خواهان پیگیری و دریافت غرامت جنگی از عراق هستند تا با تخصیص بخشی از آن به بنیاد شهید، شرایط معیشتی جامعه ایثارگری هم بهبود پیدا کند.

در همین راستا، هفته گذشته، گروهی از ایثارگران به همراه خانواده‌یشان که حدود چند صد نفری میشدند در ادامه پیگیری‌های خود پیرامون مطالبه دریافت غرامت جنگ تحمیلی از عراق، در مقابل ساختمان بنیاد شهید تجمع کردند. این عزیزان با سردادن شعار و در دست داشتن دست نوشته‌هایی خواستار پاسخگویی و پیگیری مسئولان بنیاد شدند. یکی از این مطالبات، شعار “غرامت جنگی حق مسلم ماست” بود که از خواسته‌های اصلی این دسته از ایثارگران بود. نکته جالب حضور نیروهای انتظامی در محل بود که از تجمع کنندگان خواستند پراکنده شوند اما ایثارگران در ادمه مصمم‌تر از قبل خواستار پیگیری جدی این موضوع از سوی مسئولان بنیاد شدند.

البته درخواست پیگیری غرامت جنگی توسط ایثارگران فقط محدود به کارزارهای اینترنتی و تجمعات اخیر خیابانی نبوده و مدتهاست که در شبکه‌های اجتماعی هم مطرح میشود. احتمالا یکی از صریح‌ترین و شفافترین درخواست‌ها در این زمینه توسط یکی از کاربران توئیتر مطرح شد که پرسید: «غرامت ۱۱۰۰ میلیارد دلاری عراق به ایران چه شد؟ نفوذ در عراق برای ایران چه سودی داشت؟ عراق درحالی غرامت جنگ ایران را نمیدهد که کویت به خاطر یک ماه جنگ با عراق ۵۰ میلیارد دلار غرامت از عراق گرفت!» واقعا هم جای تامل دارد که ما در این زمینه در این حد کوتاهی کرده‌ایم و چرا هیچ تمایلی از سوی حاکمیت وجود ندارد تا حق ایثارگران و خانواده‌های شهدا و ملت ایران پس گرفته شود؟

البته با وجود عدم پیگیری این موضوع به شکلی جدی توسط نظام، در گذشته بعضا صحبتهایی در این زمینه از سوی نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی میشد، که به نظر میرسد اخیرا این صحبتها بوی جدیدتری به خود گرفته. به گزارش سایت «نماینده»، هفته گذشته، اقبال شاکری، عضو هیات رییسه فراکسیون ایثارگری مجلس در مورد واخواهی حق و حقوق جانبازان در مجامع بین المللی گفت: «بارها موضوع قطعنامه شورای امنیت در خصوص جنگ ایران و عراق از غرامت جنگی گرفته تا حمایت از جانبازان و ایثارگران در مجامع جهانی مطرح کرده‌ایم، این بار ایثارگران و جانبازان از دبیر کل درخواست کرده‌اند که با مشورت دو کشور ایران و عراق تمام حق و حقوق آنها پرداخته شود، در موضوع احقاق حق این عزیزان نخست مراجع رسمی مثل وزارت خارجه و بعد قوه قضائیه باید به صورت رسمی در مجامع جهانی حمایت کند».

 در همین راستا آقای شاکری همچنین گفت که با بررسی صورت گرفته باید درصد بسیاری از این رقم برای خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان و اسرایی در نظر گرفته شود که در تمام این سال‌ها حق و حقوق آنها به فراموشی سپرده شده است. وی در مورد پرونده جنگ کویت و عراق هم یادآوری کرد که «با پیگیری صورت گرفته کویت غرامت خود را به قیمت روز از عراق دریافت کرد و غرامت مربوط به جنگ ایران و عراق هم باید در مجامع بین المللی درخواست شود و این واخواهی زمانی عملیاتی می‌شود که دولت قوی روی کار بیاد.» البته آقای شاکری و دیگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بخوبی میدانند که درخواست از سازمان ملل برای پیگیری موضوع غرامت جنگی تنها در صورتی امکان پذیر است که سیاست خارجی ما مبتنی بر روابط دوستانه و تعامل با اکثریت اعضای آن سازمان باشد تا بتوانیم رایزنی‌های لازم را در این ارتباط انجام دهیم.

واقعیت این است که همانطور که اشاره کردیم، با توجه به مشکلات عظیم اقتصادی جانبازان و ایثارگران و خانواده شهدا، بخصوص در شرایط کنونی کشور، دریافت غرامت یک رویکرد منطقی است. در مقالات اخیر بارها به مشکلات اساسی جامعه ایثارگری از قبیل عدم پرداخت حقوقهای معوقه، بدقولی‌های مربوط به موضوع مسکن برای خانواده‌های شهدا، مشکل اشتغال و مشکلات بیمه درمانی، اشاره داشته‌ایم که تنها با تخصیص منابع مالی و اولویت‌بندهای تخصصی طبق نیازهای جامعه ایثارگری، میتوانند برآورده شوند.

در مقاله قبلی هم که در همین ارتباط منتشر کردیم گفتبم که با یک حساب سرانگشتی میتوان با تقسیم ۱۱۰۰ میلیارد دلار میان ایثارگران و خانواده‌های شهدا، برای هر خانواده ایثارگر مبلغی معادل ۳۰ میلیون تومان در ماه تا ۱۰ سال در نظر گرفته شود که زندگی هر یک از آنها را متحول خواهد کرد. به عبارتی دیگر، حتی اگر یک درصد این میزان هم به ایثارگران و خانواده شهدا برسد، تاثیر بسزایی در وضعیت ایثارگران و خانواده‌های آنها خواهد داشت. درخواست ما از آقای رئیسی این است که از وزارت امور خارجه خود بخواهد تا موضوع پیگیری غرامت از عراق را در اولویتهای خود قرار دهد تا شاید بخشی از آن به سفره خانواده‌های شهدا و ایثارگران برود.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.