sedayemodafean.org جانبازان شیمیایی مدافع حرم

جانبازان شیمیایی در کمیسیون‌های بنیاد شهید مشکل پیدا کرده‌اند

معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران: آن دسته از جانبازان شیمیایی مدافع حرم که در کمیسیون‌های ما مشکل پیدا کرده و تعیین درصد نشده‌اند، در کمیسیون مشترک با سپاه تعیین تکلیف می‌شوند.

صدای مدافعان – عبدالرضا عباسپور، معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در نخستین نشست خبری رئیس بنیاد شهید در پاسخ به خبرنگاران درباره وضعیت تعیین درصد جانبازان شیمیایی مدافع حرم گفت: آن دسته از جانبازان شیمیایی مدافع حرم که در کمیسیون‌های ما مشکل پیدا کرده و تعیین درصد نشده‌اند، در کمیسیون مشترک با سپاه تعیین تکلیف می شوند. حساسیت ما در خصوص جانبازان شیمیایی به خصوص برای مدافعان حرم خیلی زیاد است. سعی می کنیم حق کسی در این زمینه ضایع نشود و حقشان را در زمینه تعیین درصد به دست بیاورند.

از دیگر موضوعاتی که در این نشست مطرح شد مشکل پرداخت حقوق پرستاران بود. هرچند که آقای عباسپور در این مورد چیز خاصی نگفته‌است، وی بیان داشت که حق پرستاری برای جانبازان باید داده شود و بدون بیان جزئیات نیز توضیح داد که برای تعدادی از جانبازان این همسرانشان هستند که وظایف پرستاری را به عهده گرفته‌اند در حالیکه برای عده‌ کثیری از جانبازان این امکان وجود ندارد.

معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید از پاسخ به سوالی درباره تبدیل وضعیت کنونی ایثارگران سر باز زد و بدون اعتناع به سوال، به تکرار قانون وضع شده پرداخت و گفت که طبق بند الف ماده ۸۷ قانون در خصوص کسانی که مدارک درمانی همزمان ندارند، ۲۰ هزار نفر تاکنون تبدیل وضعیت شده‌اند. و ما هیچ محدودیتی نداریم منتها یگان مربوطه باید تأیید کند.

محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به احراز درصد جانبازی برای جانبازان مختلف گفت: یگانی که فرد را به منطقه عملیاتی اعزام کرده است، صورت سانحه و مدارک لازم را ارائه می‌دهد و سپس تصمیم‌گیری درباره احراز جانبازی او تایید می‌شود. در این باره معمولا با موضوع شهدا و جانبازان مدافع حرم مشکلی نداشته‌ایم و کارها به سهولت انجام شده است اما بحثی که در سنوات قبل مطرح بود این بوده که کمیسیون‌های پزشکی بنیاد شهید سخت‌گیری می‌کنند. اکنون این موضوع مطرح شده که جانبازان دفاع مقدس که صورت سانحه و مدارک پزشکی همزمان را ندارند، با تصویب مجلس، توسط یگان اعزام کننده، درصد جانبازی دریافت کنند. با این قانون بالغ بر ۲۰ هزار نفر مورد تأیید شورای پزشکی قرار گرفته و تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته‌آند.

وی با اشاره به تبدیل وضعیت ایثارگران گفت: تبدیل وضعیت ایثارگران موضوع به حقی است تا افرادی که ۱۰ سال در دستگاه‌ها به صورت غیررسمی مشغول بوده‌اند، بتوانند به وسیله قوانینی، تبدیل وضعیت شوند. مجلس سه بار در این زمینه استفساریه صادر کرده که دو بار نظر شورای نگهبان تامین نشد. اما بار سوم بخشی از مشکلات حل شد. بدین ترتیب در بند دال تبصره ۲۰ اقدام بی سابقه‌ای اتفاق افتاد که در آن اطلاعات مورد نیاز را از دستگاه‌ها گرفتیم. کمیسیون اجتماعی مجلس هم پای کار آمد و توانستیم به این وسیله خلاصه‌ای از مشکلات هر دستگاهی را جمع‌آوری کنیم. ابهاماتی در این زمینه داریم که خواستیم در کمیسیون اجتماعی آن‌ها را برطرف کنیم.

معاونت تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید با اشاره به مشکلات خانواده شهدای فاطمیون، گفت: حسب فرمایشات مقام معظم رهبری به سپاه و بنیاد شهید، یرای افرادی از رزمندگان افغانستانی، وضعیت تابعیت آن‌ها حل شده و برای مابقی، اقامت‌های ۱۰ ساله گذاشته‌ایم. از نظر بنیاد شهید هیچ تفاوتی بین شهدای ایرانی و غیرایرانی وجود ندارد. البنه از آنجایی که تنها مشکل این افراد این است که نمی‌توانند ملکی را به نام خود کنند، به دنبال حل این مشکل در ثبت اسناد کشور نیز هستیم.

خلاصه کلام این است که بخشی از قانون بر این اساس اجرا می‌شود که همانطور که دربحث مسکن هم همکاران و مسئولان در وزارت راه و شهرسازی از مدت‌ها قبل تلاش‌ کرده‌اند، مطالعاتی هم انجام شود و کارهای کارشناسی نیز اجرا شود تا سهم‌مان از یک میلیون مسکن را بگیریم. شایان ذکر است که این موضوع همچنان درحال پیگیری است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.