sedayemodafean.org کندی در واکسیناسیون

دلایل کندی پروسه خرید و توزیع واکسن

صدای مدافعان- روزی نیست که خبری از واردات چند صدهزار واکسن و یا واکسینه شدن هزاران تن از هموطنانمان در رسانه‌ها نخوانیم. خبرهای خوبی که هرچند برای بسیاری از خانواده‌های داغدار نوشدار پس از مرگ سهراب است، نهایتا باعث نجات جان هزاران نفر خواهد شد. در این میان اما عده‌ای سودجو هم هستند که همیشه از هر بحرانی استفاده کرده و با دزدی و سواستفاده از شرایط تلاش میکنند پولهای هنگفتی به جیب بزنند. واردات و توزیع واکسن‌های کویید ۱۹ هم از این موضوع مستثنا نبوده و شاهد موردهای مشکوک فراوانی بوده‌ایم.

چندی پیش در پی انتشار خبری پیرامون سرقت واکسن کرونا در تهران، مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت توضیحاتی در این زمینه داد. به گزارش ایسنا، مرکز اطلاع رسانی پلیس پایتخت درباره این اتفاق که در تاریخ ۲۶ مرداد ماه امسال رخ داد در بیانیه‌ایی نوشت که سرقت واکسن کرونا از صندلی عقب یک خودرو به پلیس اطلاع داده شد که درپی آن ماموران برای رسیدگی به موضوع وارد عمل شده و تحقیقات خود را آغاز کردند. در مجموع موارد مشابه از سرقت واکسنهای کرونا در سطح کشور در چند هفته اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

در ارتباط با تاخیر در ورود و ساخت واکسن هم دلایل زیادی در رسانه ها منتشر شده است. یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،  فاطمه محمدبیگی چند روز پیش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین «برخی کارشکنی‌ها در داخل کشور» را در کنار تحریمها از دلایل اصلی تاخیر در واردات و همچنین در ساخت واکسن در کشور دانست.

خانوم محمد‌بیگی در بخشی از مصاحبه خود چنین عنوان کرد که «برای مثال سازندگان واکسن فخرا برای گرفتن مجوز تولید ۳ تا ۶ ماه پشت در کمیته علمی ستاد کرونا ماندند. در حالی که می‌توانستیم با اضافه کردن افراد دانشمند و صاحب‌نظر جدید به کمیته علمی ستاد کرونا تعداد جلسات را بیشتر کرده و برای تأیید و تولید واکسن زودتر تصمیم بگیریم. این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه الگوریتم رسیدن به واکسن به خوبی تدوین نشد، گفت: در تولید واکسن ایرانی کرونا باید از پژوهش به فناوری و از فناوری به محصول ایمن برسیم و در نهایت این محصول یعنی واکسن را وارد چرخه تولید انبوه کنیم که چون این مدل برای اولین بار در کشور ما انجام می‌شد، فرآیند تولید انبوه واکسن به درستی خط‌گذاری نشد و با چالش روبه‌رو شدیم.

به هر حال با وجود تمام کمی‌ها و کاستی‌ها، دست‌اندرکاران در تلاشند تا در حد امکان واکسیناسیون در سطح کشور به سرعت انجام شود و بخصوص اقشار اسیب‌پذیر مانند ایثارگران و جانبازان، کارگران، و افرادی که در مناطق محروم و روستاها زندگی میکنند در الویت قرار بگیرند. امیدواریم که دولت جدید عزم لازم برای دستیابی به این مهم را داشته باشد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.