sedayemodafean.org قربانیان جانباز کرونا

جانبازان یکی از قربانیان اصلی پاندمی کرونا

تا هفته اول شهریور، گسترش شیوع کرونا و موج پنجم این بیماری ۳۵۹ شهرستان کشور را در وضعیت قرمز و ۵۹ شهرستان را در وضعیت نارنجی قرار داد. آمار رسمی فوتی‌ها از ۷۰۰ نفر در روز گذشته ولی خود مسئولان اذعان دارند اعداد واقعی دستکم دو برای آمار اعلام شده است و برخی آمارها، تعداد قربانیان را حدود ۲ هزار نفر در روز تخمین می‌زنند. به عبارتی دیگر هر دو دقیقه یک هموطن ما به دلیل ابتلا به کرونا فوت میکند. این اعداد و ارقام فقط نشان دهنده وخیم بودن شرایط کرونا در کشور نیست و بلکه نمونه آشکاری از سومدیریت و تصمیمات اشتباه دولت و مسئولین است که باعث شده کرونا از تمام اقشار جامعه و گروه‌های سنی قربانی بگیرد و البته در این میان اقشار آسیب پذیر و جانبازان و ایثارگران بیش از دیگر افراد در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند. با مروری بر آخرین تحولات در این زمینه بار دیگر این سوال مطرح میشود که چگونه در شرایط کنونی قرار گرفتیم و چگونه میتوانیم با رویکردی واقعه‌بینانه و علمی و نه شعاری جلوی موج‌های بعدی و مرگ‌ومیر بیشتر را در کشور بگیریم؟

مطابق آمار رسمی، تاکنون در مجموع ۱۰۲ هزار و ۳۸ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را در کشور از دست داده‌اند، اما برخی مقام‌های وزارت بهداشت و کارشناسان مستقل طی روزهای اخیر گفته‌اند آمار واقعی جانباختگان کرونا در ایران ۲ تا ۳ برابر ارقام رسمی است و بر این اساس، کشور ما در میان پنج کشور نخست جهان از نظر تعداد قربانیان کرونا قرار میگیرد. شاید ساده‌ترین و تلخترین نکته در مورد آمار کرونا این باشد که تعداد قربانیان کرونا در ۱۸ ماه با تعداد شهدای جنگ تحمیلی در ۸ سال برابری میکند که نشانده دهنده فاجعه‌ای است که با آن روبرو هستم.

شنبه گذشته نادر توکلی، معاون ستاد کرونای تهران، در یک گفت‌وگوی رادیویی در مورد وضعیت کرونا و اینکه در ماه‌های آغازین شیوع کرونا بیشترین آمار مرگ‌ و میر مربوط به افراد بالای ۶۰ سال بود اما دیگر چنین نیست، گفت «در حال حاضر به دلیل واکسیناسیون درصدی از افراد مسن، این آمار در طیف‌های سنی بالاتر درصد کاهش یافته، اما مرگ‌‌ و میر در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سال به دو برابر رسیده است.». حتی در میان نظامیان هم آمار فوتی‌های کرونا با افزایش چشمگیری روبرو بوده‌ تا آنجایی که حداقل ۹۰ تن از مقامات عالیرتبه ارتش و حدود ۲۰ تن از سرداران سپاه در این ۱۸ ماه قربانی کرونا شده‌اند. تمام این آمار نشان دهنده اهمیت و لزوم توجه هرچه بیشتر دولت سیزدهم به مهار کرونا در کشور است

البته به نظر میرسد که خود آیت‌الله رئیسی به خوبی متوجه اهمیت موضوع هست و در آخرین صحبتهایش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، در مورد الویتهای دولت با اشاره به این نکته گفت: «اولویت اول ما در دولت مهار کرونا و ارتقا وضعیت بهداشتی در کشور است. تسریع در واکسیناسیون عمومی، اجرای پروتکل ها و ارتقای سطح درمان اولویت اول ماست». حالا فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا صحبتهای آقای رئیسی و وزرای پیشنهادی ایشان در روزهای گذشته فقط جنبه شعاری و تبلیغاتی داشته یا دولت سیزدهم میتواند با ورود واکسن‌ به کشور و تخصیص منابع لازم مالی و انسانی به ساخت واکسن‌های داخلی نور و برکت، جلوی مرگ و میر بیشتر را در کشور بگیرند

 متاسفانه در ۱۸ ماه گذشته نه مسئولین و سیاستمداران وظابف خود را در قبال جلوگیری از گسترش کرونا در سطح کشور به خوبی انجام داده‌اند و نه مردم پروتکلهای بهداشتی را در حد کافی رعایت کرده‌اند. واقعیت این است که دلایل مختلفی پشب پرده فاجعه کرونا در کشور  است که میان مهمترین آنها میتوان به سومدیریت و پنهانکاریها در روزهای آغازین کرونا در کشور بدلیل انتخابات مجلس ۹۸، تاخیر در خرید و ورود واکسن خارجی، نگاه شعارگونه و سیاسی به ساخت واکسن ایرانی و تاخیر در ساخت آن، اشاره کرد. در هفته‌های اخیر نیز کمبود دستگاه‌های اکسیژن و عدم وجود تخت کافی در بیمارستانها در سراسر کشور مزید بر علت شده تا موج پنجم با سرعت بیشتری گسترش پیدا کرده و آمار مرگ‌ومیر به سرعت افزایش یابد. در میان ایثارگران و جانبازان نیز همانطور که هفته پیش هم گزارش دادیم،‌ آمار رسیده به صدای مدافعان عدد قربانیان را به نزدیک به ۷۰۰۰ نفر در ۱۸ ماه اخیر رسانده که بار دیگر نشان از آسیب پذیر بودن جامعه ایثارگران و جانبازان میدهد.

از هر زاویه‌ایی که به موضوع نگاه کنیم، شرایط کرونا در کشور بسیار وخیم است و آمارها نشان دهنده بروز یک فاجعه است. نیاز خرید و ورود واکسن و واکسیناسیون هرچه سریعتر اقشار آسیب پذیر جامعه مانند ایثارگران و جانبازان که ۱۰ برابر اقشار دیگر در معرض خطر هستند،  به وضوح دیده میشود. بار دیگر از آیت‌الله رئیسی استدعا داریم تا تمام منابع مالی و انسانی دولت خود را برای مهار کردن و جلوگیری از موج‌های بعدی کرونا در کشور به کار گیرند و نگاهی واقعه‌بینانه و علمی به موضوع واکسیناسیون و کاهش آمار مرگ‌ومیر در کشور داشته باشند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.