sedayemodafean.org

صدای مدافعان در هفته: ۲۳ تا ۲۹ مرداد

پس از اینکه افغانستان بار دیگر به دست طالبان افتاد، بسیاری از اخبار مهم هفته به نوعی به خبرهای رسیده از افغانستان مربوط میشد. در این میان اما بحران کرونا در کشورمان همچنان فاجعه می‌آفرینند تعداد کشته‌ها از مرز ۶۵۰ فوتی در روز گذشته و بسیاری از بیمارستان‌ها دیگر تختی برای درمان بیماران کرونایی ندارند. از سوی دیگر کابینه دولت جدید هم در حال شکل‌گیریست و امید میرود که هر چه سریعتر این اتفاق بی‌افتد تا دولت جدید بتواند تصمیمات جدی در مورد مشکلات اساسی کشور مانند وضعیت تحریم‌ها و اقتصادی و چه بسا مهمتر از آن، کنترل کرونا بگیرد. در ارتباط با به قدرت گرفتن طالبان در افغانستان هم همانطور که در مقاله مربوط به این موضوع اشاره داشتیم، اصلی‌ترین نگرانی حال حاضر ما باید شرایط امنیت هزاره‌ها و شیعیان افغانستان بخصوص بچه‌های فاطمیون باشد و آینده مبهم آنها. در هفته‌های آینده مطمئنا از شرایط فاطمیون و خانواده‌های آنها اخبار بیشتری در سایت منتشر خواهیم کرد.

کابل به‌ دست طالبان افتاد

افغانستان همسایه، همزبان، هم تاریخ و هم فرهنگ ایران، ویران شد. به طور شگفت اوری این کشور بدون ذره ای مقاومت از سوی نیروهای امنیتی و ارتش که به زعم خود ۲۰ سال در اموزش امریکایی ها بودند خاک خود را تسلیم طالبان کردند. سرزمینی مملو از منابع معدنی و ثروت عظیمی که در خاک این کشور و معادن آن نهفته است گویای غارت این خاک است. مردم ایران در چند روز گذشته با مردم افغانستان ابراز همدردی کرده اند اما چرا تا این اندازه ما نگران هستیم و نگران هستند؟ و آیا مسولین هم نگران وضعیت فعلی همسایه شرقی که در فلات شمالی جغرافیای ایران خوش کرده، هستند؟

 

فرزند مسعود فراخوان قیام داد؛آیا ایران باید اقدام نظامی کند؟

روز یکشنبه طالبان در عرض یک ساعت کابل را تصرف کرد و به سرعت تیتر یک رسانه های جهان شد.تحلیگران می گویند که افغانستان بار دیگر به دهه نود بازگشته؛روزهایی خونبار که این گروه حتی به پسربچه ها نیز رحم نمی کردند و با ایجاد یک خال بر صورت پسران انها را ملیجک خود قرار می دادند و همواره این پسران به دنبال امیران طالب بودند. حال این گروه می گوید ما سیاستمداران مدرن شده هستیم و می خواهیم مردم در امان باشند و خشونت های دهه نود تکرار نخواهد شد. اما مردم افغانستان در توئیت های خود از وضع این کشور گزارش های متفاوت تری را مخابره می کنند.

 

برگزاری مسابقات بین‌المللی نظامی در ایران

این هفته هفتمین دور مسابقات بین المللی نظامی روسیه با شرکت ایران و نزدیک به ۳۰ کشور آغاز شد. مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح  در باره مسابقات بین المللی نظامی روسیه ۲۰۲۱  اعلام کرد: سه تیم از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مسابقات بین المللی روسیه وارد مسکو شدند. وک تیم های شرکت کننده در مسابقات از ایران،  شامل تیم های جهت یابی ناجا، تکاوران دریایی سپاه و تیراندازی تاکتیکی سپاه به همراه تیم فرهنگی ستادکل نیروهای مسلح است.  تیم های اعزامی از ایران، در راستای رعایت دستورالعمل های بهداشتی، پس از انجام تست کرونا در محیط قرنطینه سه روزه قرار گرفتند. مسابقات بین المللی نظامی در ۳۴ رشته از ۳۱ مردادماه به مدت دو هفته در کشور روسیه به عنوان میزبان اصلی و کشورهای ایران، چین، قزاقستان، قطر، صربستان، بلاروس، هند، الجزایر، ویتنام، ازبکستان و ارمنستان برگزار خواهد شد.

 

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.