sedayemodafean.org شهدای بمباران شیمیایی

۵۰ جانباز بمباران شیمیایی اشنویه خدمات بنیاد شهید دریافت می‌کنند

فرماندار اشنویه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بمباران شیمیایی اشنویه گفت: تاکنون و با ارایه مستندات ۵۰ نفر از شهروندان به عنوان جانباز بمباران شیمیایی تحت پوشش بنیاد شهید هستند.

صدای مدافعان – عبدالسلام مام‌عزیزی عصر روز چهارشنبه در سومین جلسه شورای اداری اشنویه اظهار داشت: بمباران شیمیایی این شهر در جنگ تحمیلی یکی از بزرگ‌ترین جنایت‌های جنگی تاریخ معاصر بود که جوامع بین‌الملل واکنش جدی در قبال این موضوع مهم از خود نشان ندادند.

وی ادامه داد: یادآوری سالگرد این جنایت هولناک فرصت مغتنمی است تا ضمن تلاش برای تحقق جهان عاری از سلاح شیمیایی، مسوولیت جامعه بین‌المللی در قبال آلام و رنج های مصدومان این جنایت جنگی علیه بشریت یادآوری شود.

فرماندار اشنویه اضافه کرد: تاکنون ۵۰ پرونده برای جانبازان این شهرستان تشکیل شده‌است و سایر شهروندان در صورت داشتن مستندان و مدارک لازم می توانند به فرمانداری مراجعه کنند.

وی اظهار داشت:در ساعت ۲:۴۵ بامداد روز ۱۱ مردادماه ۱۳۶۷ وقتی که ساکنان بیگناه اشنویه در خواب بودند، جنگنده های رژیم بعث عراق، هشت بمب شیمیایی حامل گاز خردل را بر سر مردم اشنویه فروریختند که بر اثر این بمباران هزاران نفر از مردم این شهر مرزی مصدوم و مجروح شدند.

وی افزود:پس از بمباران شیمیایی، بلافاصله وزش باد و بارش باران اثرات بمباران را کاهش داد طوری که این بمباران شهید نداشت اما بیشتر مصدومان از آن زمان به مرور با تحمل آسیب‌ها آسمانی شده و بیش از ۲ هزار نفر از مردم بی‌گناه این شهرستان میهمان خردل نامهربان شدند.

وی گفت:بمباران شیمیایی اشنویه بعد از آتش بس جنگ هشت ساله و تجاوز صدام مایه تعجب جهانیان و نشانگر خوی ددمنشانه رژیم بعث عراق و استکبار بود.

فرماندار اشنویه ادامه داد:مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در این کشور نماد وحدت و همدلی است و انتقال قدرت از دولت تدبیر و امید به شکل بسیار ارام و در فضایی مناسب به دولت جدید انجام گرفت که نشان دهنده وحدت و هماهنگی مسوولان است.

وی افزود: طی هشت سال گذشته علی‌رغم تمامی تحریم‌ها ،فشار حداکثری وبحران کرونا اقدامات بسیار ارزنده در سطح کشور و شهرستان اشنویه رخ داد که اقدامات دولت طی هشت سال در این شهرستان منتشر می‌شود.

مام‌عزیزی با تبریک روز خبرنگار نیز گفت:خبرنگاران نقش مهمی در رفع مشکلات مردم، اطلاع‌رسانی شفاف، آگاهی‌ بخشی و هدایت افکار عمومی دارند و باید با انتقادهای سازنده خود در راستای توسعه هرچه بیشتر جامعه تلاش کنند.

وی افزود: انتقادهای سازنده ، دلسوزانه و همراه با ارایه پیشنهادهای کارساز توسط خبرنگاران می‌تواند عامل توسعه شهرستان بوده و نقش مهمی در کمک به مسوولان در انجام بهتر وظایف دارد.

وی اضافه کرد: رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی مردم و مسوولان با انعکاس به موقع مشکلات به مسوولان نقش مهمی در رفع آنها و ایجاد آرامش روانی در جامعه بر عهده دارند.

امام جمعه اشنویه نیز اظهار داشت:خدمت صادقانه از ارزش والایی برخوردار است و امیدواریم تمامی مسولان همت خود را جهت رفع کمبودها و مشکلات به کار بگیرند.

ماموستا سید مصطفی خاتمی افزود: امیدواریم دولت جدید در جهت رفع مشکلات و تورم گام بردارد و منشا خیر و برکت باشد و روحیه انقلابی و پشتکار لازمه خدمت است.

وی گفت: خوشبختانه هیچ گونه فساد مالی در شوراهای دوره گذشته این شهرستان گزارش نشد و شوراها تا حد امکان بستر لازم جهت توسعه و ابادانی شهر را ایجاد کرده و خدمت کردند و امیدواریم با روی کار امدن شوراهای جدید شاهد پیشرفت و توسعه باشیم

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.