sedayemodafean.org تنش آبی

۳۰۰ شهر کشور با تنش آبی رو به‌ رو هستند

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در شرایط کنونی بخشی از فلات مرکزی ایران با افزایش شدید دما روبه‌رو هستند.

صدای مدافعان – حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در خصوص معضل بی‌آبی در سراسر کشور می‌گوید که در حال حاضر چیزی بالغ بر حدود ۳۰۰ شهر کشور با تنش آبی روبه‌رو هستند و میزان عرضه و تقاضای آب در این مناطق متعادل است.

ایشان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی بخشی از فلات مرکزی ایران با افزایش شدید دما روبه‌رو هستند، ادامه داد: در روز‌های گذشته منابع آب از ذخایر شرکت آب و فاضلاب تامین شده است و مشکلی برای تامین آب شرب این مناطق وجود ندارد.

متخصصان بر این باور هستند که مشکل بی‌آبی در خوزستان به دلیل سوءمدیریت مخازن آب سد‌ها بوده که پایین دست رود‌ها با کم آبی روبه‌رو شده‌اند. البته مشکل دیگر آب در خوزستان برای کشاورزی و دام بوده و بسیاری از روستا‌ها هم با کمبود آب شرب روبه‌رو هستند. تاکنون دولت اقداماتی برای رفع این مشکل انجام نداده‌ و فاجعه‌بارتر اینکه در بسیاری از موارد بحران بی‌آبی به بحرانهای امنیتی و اجتماعی دامن زده‌است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تا پایان امسال مشکل تامین آب ۵۰۰ روستا به طور کامل حل می‌شود و با توجه به مصوبه دولت برای تخصیص منابع برای مشکل آب خوزستان پروژه‌ها به سرعت اجرایی خواهند شد.

او افزود: در شرایط کنونی بخشی از پروژه‌ها قرار است از طریق فاینانس داخلی و خارجی تامین شود که در صورتی که گشایش‌ها حاصل شود بخشی از این پروژه‌ها با فاینانس داخلی اجرایی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه به دنبال این هستیم که اگر پاییز هم بارندگی کاهش داشته باشد، مشکل تامین آب در تهران رخ ندهد، گفت: ورودی آب به سد‌ها در یک سال گذشته کمتر بوده است. با این حال مدیریت منابع آب در تهران به گونه‌ای بوده که این استان هیچ گونه کمبود آبی ندارد.

او با تاکید بر اینکه موضوع قطعی آب برای مشترکان پرمصرف دنبال نمی‌شود، گفت: در شرایط کنونی آب برخی از آپارتمان‌ها به صورت مشترک عرضه می‌شود و نمی‌توان تشخیص داد که کدام واحد بیشترین مصرف را دارد، البته در شرایط کنونی واحد‌های جدیدی که ساخته می‌شوند انشعاب مستقلی دارند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.