sedayemodafean.org جبهة النصره

گروه‌های تروریستی در سوریه به جان هم افتادند

اخیراً گروه تروریستی هیئت تحریر الشام یا همان جبهه النصره سابق دست به سناریوی حذف دیگر گروه‌های تروریستی کوچکتر زده است که از این راه اهدافی را دنبال می‌کند.

صدای مدافعان – طی هفته‌های اخیر بحرانی میان هیئت تحریر الشام (جبهه النصره پیشین) به‌عنوان بزرگترین گروه افراطی در شمال غرب سوریه با گروه کوچکی موسوم به «جنود الشام» در گرفته است که در «منطقه ساحل سوریه» در شمال غرب این کشور فعالیت دارند.

در همین رابطه «مسلم الشیشانی» یا چچنی سرکرده گروه جنود الشام اخیراً اعلام کرده است این گروه با درخواست هیئت تحریر شام برای ترک شهر ادلب به‌دلیل رد پیشنهادشان برای ملحق شدن به هیئت تحریر الشام، مخالفت کرده است.

الشیشانی در بیانیه‌ای تصریح کرده است: دستگاه امنیتی وابسته به هیئت تحریر الشام به وی گفته است که “امروز قدرت در دست این هیئت است و هیچ کس را به حال خود رها نخواهیم کرد مگر اینکه تحت فرمان ما باشد.”

فرمانده گروه تروریستی جنود الشام افزود: درخواست تحریر الشام برای پیوستن به آنها یا ترک مناطق تحت تسلط‌شان امری غیرقابل توجیه است چرا که بسیاری از گروه‌ها سوری و غیرسوری هستند که زیر چتر این گروه قرار ندارند.

مسلم چچنی کیست؟

«مراد ایراکلویچ مارگوشویلی» موسوم به مسلم چچنی در دهه هشتاد قرن گذشته در قالب ارتش شوروی سابق فعالیت می‌کرد و به‌همراه این ارتش به مغولستان رفت. پس از پایان خدمت نظامی به جنگجویان چچنی ملحق شد و به یکی از فرماندهان جوان نزدیک به فرماندهان آن زمان تبدیل شد. وی بعد از مدتی به یکی از فرماندهان برجسته در منطقه «وینو» تبدیل شد و پس از آن به مسئول رده‌اول در جمهوری «اینگوش» تبدیل شد و سپس بازداشت شد و ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ را در زندان گذراند و پس از آزادی از زندان به جمهوری داغستان رفت و به جنگ با نیروهای روسی تا سال ۲۰۱۲ پرداخت و سپس عازم سوریه شد و گروهی را تأسیس کرد که محل فعالیت آن در کوه‌های لاذقیه بود.

دلایل نظامی یا جنایی؟

در همین رابطه، هیئت تحریر الشام ادعاهای الشیشانی را تکذیب کرد‌ند که گفته است دلیل مخالفت با جنود الشام مسائل جنایی و نظامی است.

«تقی‌الدین عمر»، سخنگوی هیئت تحریر الشام در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرد: دستگاه امنیتی این هیئت مجرمان و سارقانی را دستگیر کرده است که عضو گروه‌های کوچکی از جمله جنود الشام هستند.

وی اضافه کرد: عناصر جنود الشام به بانک‌های منطقه «کفرتخاریم» در ادلب دستبرد زده‌اند؛ امری که الشیشانی آن را تکذیب کرده و گفته است که این افراد اکنون عضو این گروه نیستند.

پروژه تحریر الشام

به‌خلاف دیدگاه تحریر الشام، توئیترنویس معروف سوری موسوم به «مزمجر الشام» گفت: پروژه درگیری میان گروه‌های مسلح و تک‌روی در سوریه زاییده امروز و دیروز نیست بلکه الجولانی به‌محض اینکه شرایط برای تسلط بر دیگر گروه‌ها فراهم شد، پروژه خود را آغاز کرده است به‌خصوص پس از کشته شدن رهبران احرار الشام در سال ۲۰۱۴ میلادی.

مزمجر الشام در گفت‌وگو با عربی۲۱ تصریح کرد: درگیری با دیگر گروه‌های جهادی بخشی از این پروژه است، الجولانی پیشتر با هدف تضعیف یا نابودی گروه احرار الشام یا گروه نورالدین زنگی به جنگ با این گروه‌ها برخاست تا اینکه خود قوی‌ترین گروه مورد اعتماد ترکیه در سوریه باشد.

وی گفت: گروه جنود الشام خطر نظامی برای هیئت تحریر الشام به‌شمار نمی‌رود چرا که گروهی کوچک است اما تصمیم به پایان دادن به حضور مستقل آنها گرفته شده است چرا که ترکیه هیئت تحریر الشام را مسئول کنترل ادلب و مهار دیگر گروه‌های جهادی می‌داند.

فشار بین‌المللی

شبکه روسی WarGonzo در گزارشی اعلام کرد تحرکات هیئت تحریر الشام برای ریشه‌کن‌سازی گروه جنود الشام بنا به درخواست ترکیه و بریتانیا به‌عنوان شرطی برای توقف ارتباط دادن این گروه با تروریسم انجام شده است.

این شبکه روسی پیش‌بینی کرد که هیئت تحریر الشام دست به تسویه همه گروه‌های خارجی بزند.

مزمجر الشام هم در این باره گفت: فشارهای بین‌المللی بر هیئت تحریر الشام به‌خاطر پرونده تروریست‌های غیرسوری وجود دارد و این دلیل، برچیده شدن گروه موسوم به «فرقه الغرباء» بود که فرانسوی‌ها بخش اعظم عناصر آن را تشکیل می‌دادند.

این رویکرد شامل همه گروه‌ها نمی‌شود

به‌گفته «مزمجر الشام»، حمله تحریر الشام به گروه‌های خارجی شامل همه گروه‌ها نمی‌شود و بسیاری از گروه‌ها هستند که رابطه خوبی با تحریر الشام دارند و زیر چتر آن فعالیت می‌کنند.

وی اظهار داشت: حملات تحریر الشام شامل گروه‌های «انصار الاسلام»، «حراس الدین»، «فرقه الغرباء»، «جنود الشام»، «گردان تک‌تیراندازان» و «جندالله» می‌شود.

مزمجر الشام تصریح کرد: اما گروه‌های دیگر نظیر «کتیبه التوحید»، «الجهاد الاوزبکیه»، «اجناد القوقاز»، «الحزب الاسلامی الترکستانی» و«انصار التوحید» (جند الاقصى پیشین) که زیر چتر تحریر الشام فعالیت می‌کنند به هیچ عنوان مورد حمله این گروه قرار نگرفته‌اند. تصمیم مقابله با جنود الشام و دیگر گروهها با مخالفت در داخل اعضای تحریر الشام روبه‌رو است اما سرکرده‌های تحریر الشام بر این مقابله متفق القول هستند.

وی در پایان گفت: هدف هیئت تحریر الشام از این اقدامات، برقراری روابط حسنه با دولت ائتلاف و ارتش مخالف دولت سوریه است، همچنین این گروه می‌خواهد با این اقدامات، پیام مثبتی به غرب مخابره کند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.