sedayemodafean.org مناسب سازی معابر

کمتر از ۵۰ درصد معابر شهری مناسب‌سازی شده‌اند

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری گفت: در حالی که بیش از ۱۵ درصد جامعه را سالمندان، معلولان و جانبازان تشکیل می‌دهند، کمتر از ۵۰ درصد معابر و فضاهای شهری مناسب‌سازی شده‌اند.

صدای مدافعان – بیش از ۱۵ درصد جامعه در کشور، جانباز، معلول و سالمند هستند و در حالی که بعضی از سیاستمداران، همچون رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، سعید اوحدی می‌کوشند تا وجود تسهیلات بیشتری را برای جامعه جانبازان و ایثارگران در بودجه افزایش دهند، چرا سردمداران نهادهای دیگر، مناسب‌سازی معابر در شهرهای بزرگ کشور به خصوص تهران، شیراز و اصفهان را ترویج نمی‌کنند؟

طیق گفته محمد رضایی‌اصل، رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری، در حالی که بر اساس قانون و به صراحت در برنامه ششم توسعه آمده که هر مجموعه‌ای باید در زمینه فضاسازی و مناسب‌سازی فضاهای شهری به ایفای نقش بپردازد، ولی در یسیاری از موارد، این مهم نادیده گرفته می‌شود.ایشان در ادامه توضیح داد که به ابن خاطر که بیش از ۱۵ درصد جامعه را معلولان و جانبازان نشکیل می‌دهند، باید فضاهای شهری برای تردد آنان مهیا ‌شود اما تنها کمتر از ۵۰ درصد معابر شهری مناسب‌سازی شده‌اند.

رضایی‌اصل تاکید کرد: در حوزه حمل و نقل شهری، ایستگاه‌های مترو، پارک‌ها و فضاهای سبز، مدارس، دانشگاه‌ها، فضاهای آموزشی و فرهنگی کاستی‌های بسیاری در زمینه مناسب‌سازی برای معلولان وجود دارد.

در این زمینه، مدیران وزارت راه و شهرسازی میتوانند نقش آفرین باشند ولی متأسفانه به نظر می‌رسد که این مسئله، بار دیگر، به اندازه دلخواه مورد توجه آنها قرار نگرفته است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری گفت: بر اساس آمارها ایران در ۲۰ سال آینده قریب به ۲۰ میلیون جمعیت سالمند دارد که به نوعی معلولان جسمی و حرکتی به حساب می‌آیند، از این‌رو باید اقدامات در حوزه مناسب‌سازی فضاهای شهری با سرعت بیشتری انجام و به روزرسانی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حوزه پیشگیری ۳۵ کمپ اعتیاد و ۳۵ مرکز درمان سرپایی دارای مجوز در این شهرستان فعالیت می‌کنند.

رضایی‌اصل با تاکید بر اینکه بازتوانی جامعه هدف یکی از اولویت‌های کاری سازمان بهزیستی است، گفت: در این راستا با تخصیص منابع اعتباری نسبت به بازتوانی معتادان بهبودیافته اقدام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به این‌که اعتیاد معضلی اجتماعی و خانمان‌سوز است، سازمان بهزیستی با آگاهی‌بخشی به جامعه درباره مصائب و آفت‌های این پدیده، اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام می‌دهد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری در ادامه از افزایش مستمری ماهیانه مددجویان به عنوان یکی از مطالبات سازمان بهزیستی یاد و تصریح کرد: اگرچه در سال ۹۹ بر اساس مصوبه مجلس و حمایت دولت مستمری این افراد افزایش ۲ تا ۳ برابری به خود دید، اما با توجه به تورم لجام‌گسیخته افزایش مستمری کفاف زندگی آنان را نمی‌دهد.

رضایی‌اصل عنوان کرد: جامعه هدف خدمات سازمان بهزیستی با چالش‌های دشواری مانند مسائل معیشتی و اقتصادی، تامین مسکن و ودیعه مسکن مواجه‌اند، از این‌رو افزایش مستمری ماهیانه می‌توانند تا حدودی از مشکلات و مصائب آن‌ها بکاهد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.