sedayemodafean.org شهید در سوریه

چرا همچنان در سوریه شهید میدهیم؟

در روزهای اخیر در میان تمام هیاهوی خبری مربوط به افزایش آمار قربانیان کرونا و اعتراضات و ناآرامی‌های خیابانی در برخی از شهرهای کشور، خبر شهادت دو تن ار فرماندهان ارشد محور مقاومت در سوریه میان خبرها گم شد. درحالی که نزدیک به دو سال از شکست داعش در سوریه میگذرد، در میان سکوت خبری و بی‌اطلاعی مردم بچه‌های محور مقاومت همچنان در سوریه حضور دارند و همچنان شهید میشوند و این شیرمران مدافع حرم همانطوز که نه سال پیش مظلومانه و بی‌ادعا پا به نبرد مبارزه با داعش گذاشتند، مظلومانه هم شهید میشوند تا جایی که در برخی موارد حتی خبری از شهادت آنها نمیشنویم. هر بار که پیکر پاک این دلاورمردان به کشور و یا به خانواده‌هایشان در افغانستان و دیگر نقاط منطقه بازمیگردد،‌ یاد سوریه می‌افتیم و این سوال به ذهن متبادر می‌شود که آیا زمان خروج کامل نیروهای ما از سوریه نرسیده است؟ اکنون که تکفیری‌ها به زانو درآمده‌اند، چرا بشار اسد همچنان از ما تقاضای کمک نظامی دارد؟ و این در حالیست که روابط تجاری و اقتصادی خود را با ترکیه و کشورهای عرب منطقه مستحکم می‌کند و در این حوزه ما در آخر خط قرار داریم!

به نقل از خبر منتشر شده در سایت تسنیم، یکی از این شهدا سید احمد قریشی بود. شهید قریشی از فرماندهان دلسوز و ارشد سپاه پاسداران و لشکر فاطمیون و یکی دیگر از اعضای خانواده شهیدان قریشی بود که در طول جنگ تحمیلی شش شهید تقدیم انقلاب کردند. شهید احمد قریشی از جانبازان دوران دفاع مقدس هم بود و طی سال‌های متمادی در راه دفاع از حرم مبارزه کرد و به دلیل جراحات ناشی از جنگ ‌تحمیلی، در سوریه به یاران شهیدش پیوست. این شهید دلاور، از فرماندهان سابق ستاد بسیج کرج و از مسئولان سابق سپاه تهران نیز بود که مسئولیت تبلیغات لشکر ۱۰ سیدالشهدا را برعهده داشت

همزمان با خبر شهادت شهید قریشی، چند رسانه‌ لبنانی و حزب الله خبر از شهادت عماد الامین، یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله لبنان در سوریه خبر دادند. البته هیچ یک از این رسانه‌ها در ارتباط با چگونگی شهادت این دو شهید مطلبی منتشر نکردند. برخی گزارشها شهادت این دو فرمانده را مرتبط به حملات هوایی اسرائیل میدانند. صهیونیستها هفته گذشته برای چندین بار در طول چند ماه اخیر یک پایگای نظامی سوریه را، که محل نگهداری مهمات و اسلحه بود و گویا توسط بچه‌های مقاومت پاسداری میشد، هدف حملات هوایی قرار دادند و احتمال میرود که هم شهید قریشی و هم شهید عماد الامین در حملات هوایی هفته گذشته به شهادت نائل آمدند.

 همین چند هفته پیش بود که حسن عبدالله‌زاده و محسن عباسی دو تن از بچه‌های سپاه در سوریه به شهادت رسیده بودند. در طی یک سال و نیم گذشته و پس از اتمام درگیریها با داعش در سوریه، گزارشهای غیر رسمی حاکی از به شهادت رسیدن دست کم ۴۵ تن از نیروهای ایرانی محور مقاومت در سوریه دارند که این آمار علاوه بر صدها شهید بچه‌های فاطمیون و حزب‌الله است. به هر حال به دلیل حساس بودن شرایط نظامی در سوریه و عدم اطلاع‌رسانی صحیح در این زمینه، تحلیلگران موضوعات نظامی هم نمیتوانند تشخیص درستی مبنی بر رویدادهای یکی دو سال اخیر در سوریه بدهند ولی به هر حال اجماع کلی این است که زمان آن فرارسیده که نیروهای سوری بتوانند به طور مستقل از امنیت این کشور محافظت کنند و با توجه به اینکه ترکیه و قطر و چین بازارهای سوریه را تحت کنترل درآورده‌اند، بهتر است حضور نظامی خود در سوریه پایان دهیم و آن را با حضور اقتصادی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بازسازی آن کشور جایگزین کنیم.

پیش‌تر هم گفته بودیم که ما هزینه‌های زیادی در سوریه کردیم و جدا از صدها شهید مدافع حرم از نظر منابع مالی هم بیشتر از دیگر کشورهای دوست و همپیمانان دولت بشار اسد (مانند روسیه و چین) در سوریه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. اکنون وقت آن رسیده که وارد فعالیتهای اقتصادی در آن کشور شده و حداقل با چین و روسیه در پروژه‌گیری رقابت کنیم نه اینکه فقط هزینه جانی و مالی بپردازیم. البته باید اذعان کنیم که در مورد تلفات انسانی متاسفانه وضعیت چندان شفاف نبوده و همچنان در مورد تعداد شهدای مدافع حرم، بخصوص در یکی دو سال گذشته،‌ شفافیت لازم ار سوی نهادهای نظامی و دولتی به کار گرفته نشده و ما هنوز نمیدانیم در مجموع چند شهید مدافع حرم در سوریه داده‌ایم. در انتها، ما در صدای مدافعان به عنوان یک رسانه‌ای که قرار است تریبونی برای تمامی ایثارگران باشد، از ستاد کل نیروهای مسلح و از سپاه پاسداران میخواهیم تا با شفافیت بیشتری اخبار مربوط به سوریه را در اختیار رسانه‌ها و مطبوعات قرار دهند تا جلوی شابعه‌پراکنی و داستانسازی‌های رسانه‌های معاند هم گرفته شود.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.