صدای مدافعان در هفته: ۱۲ تا ۱۸ تیر ۱۴۰۰

تعطیلی روز‌های پنج‌شنبه ادارات و سازمان‌های دولتی تا پایان مرداد

هیئت وزیران در جلسه روز چهارشنبه (۱۶ تیرماه) به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، اختیارات قانونی دولت در زمینه مدیریت برق را تا پایان دولت دوازدهم براساس اصل (۱۳۸) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به کمیسیونی مرکب از وزیران نیرو، کشور، صنعت، معدن و تجارت و نفت تفویض کرد. با تصویب هیأت وزیران، با توجه به کمبود برق در هفته جاری و ضرورت تأمین برق مورد نیاز بخش‌های ضروری کشور از جمله بخش خانگی، ادارات و سازمان‌های دولتی در تهران و سراسر کشور تا پایان مرداد، در روز‌های پنجشنبه تعطیل خواهند بود.

 

سپاه با تمام توان برای افزایش امنیت و بهبود معیشت مردم تلاش می‌کند

سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه (۱۶ تیرماه) در حاشیه آیین الحاق تجهیزات جدید به نیروی زمینی سپاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس فرمایشات فرمانده معظم کل قوا، نیروی زمینی سپاه ستون فقرات قدرت دفاعی سپاه است و به تعبیری استوانه محکم دفاعی ما محسوب می‌شود؛ به همین جهت استقلال سرزمین ما به میزان بسیار زیادی به وجود نیروی زمینی مقتدر بستگی دارد؛ لذا به‌واسطه وجود این نیروی زمینی مقتدر، امنیت مرز‌های کشور در برابر انواع تهدیدات، به‌صورت مطلوبی تأمین شده است.

 

تجهیز بالگرد‌های تهاجمی سپاه به موشک نقطه‌زن «قائم ۱۱۴»

در حاشیه آیین الحاق تجهیزات جدید به یگان «صابرین» نیروی زمینی سپاه که صبح روز چهارشنبه با حضور سرلشکر «سلامی» فرمانده کل سپاه برگزار شد، موشک ضدزره قائم ۱۱۴ نصب شده بر بالگرد‌های تهاجمی نیروی زمینی سپاه به نمایش درآمد. قائم ۱۱۴ موشک ضدزره با برد ۱۰ کیلومتر است که با برخورداری از انواع جستجوگر‌های حرارتی، تلویزیونی و لیزری قابلیت انهدام اهداف ثابت و متحرک را دارد. وزن این موشک ۵۰ کیلوگرم و وزن سرجنگی آن ۱۵ کیلوگرم است.

 

 

بازگشت دوباره کرونا با موج پنجم و نگرانی خانواده‌های جانبازان

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، فقط از روز چهارشنبه تا پنجشنبه هفته‌ای که گذشت، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۳ هزار و ۳۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۷۰۶ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۲۶ نفر رسید. در این مدت زمان، ۱۳۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۵ هزار و ۳۹۷ نفر رسید. تا کنون دو میلیون ۹۸۱ هزار و ۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. سه هزار و ۴۲۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۲۴ میلیون و ۲۷۶ هزار و ۴۰۲ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۱۲۰ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۴۶ شهر در وضعیت زرد قرار دارند

یادداشت سردبیر: در هفته‌ای که بسیاری از اخبار و موضوعات مهم هفته در حاشیه قطعی برق و بی‌آبی‌ها قرار گرفته بود، با شدت گرفتن دوباره و گسترش ویروس کرونا در کشور و موج پنجم هم روبرو شدیم. با وجود خبرهای خوبی که در مورد واکسن ایرانی برکت به گوش میرسد، همانطور که هفته‌های گذشته هم گفتیم، در بٌعد توزیع و واکسیناسیون بسیار کند عمل کرده‌ایم. در مورد کمبود آب و برق هم صحبت زیاد شده و ما نیز در این ارتباط گفتیم که اگر مسئولین دولت و وزارت نیرو به فکر مردمان عادی نیستند، حداقل به فکر جانبازان و معلولینی باشند که برای نفس کشیدن نیاز به ابزار پزشکی برقی دارند و هفته‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشتند. متاسفانه تنها در ۳ هفته گذشته ۵ جانباز شیمیایی به دلیل کمبود اکسیژن و نبود برق در منزل جان به جان آفرین تسلیم کرده‌ و به رفقای شهید خود پیوسته‌اند. در این میان خبرهایی هم که زمانی مایه افتخار تمام ایثارگران و جانبازان و آحاد مردم بود، مانند خبر رونمایی از موشک ضدزره قائم ۱۱۴، با وجود مشکلات مذکور، بازتاب زیادی نمیگیرند که باعث تاسف است. کاش مسئولین محترم بنیاد حداقل فکری به حال جانبازان شیمیایی بکنند و در این بی‌آبی‌ها و بی‌برقی‌ها برای توزیع ماشینهای اکسیژن و کمک به خانواده‌های این عزیزان دست به کار شوند تا دیگر شاهد شهادت و مرگ جانبازان در روزهای بی‌برقی نباشیم.

 

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.