sedayemodafean.org جانبازان شیمیایی

جانبازان شیمیایی تحمل قطعی برق را ندارند

 قطعی برق این روزها تبدیل به یکی از بزرگترین مشکلات مردم شده و زندگی مردم را حسابی مختل کرده است. در یکی دو ماه گذشته و با آغاز فصل گرما برای اولین بار پس از سالها، امسال شاهد قطعی برق مناطق مختلف کشور در سطحی گسترده بوده‌ایم که بعضا ما را به سالهای جنگ و دهه شصت میبرد. اما با گذشت ۳۰ و اندی سال از آن سالهای سخت کشور باز هم با چالشهایی بزرگ منجمله ورشکستگی اقتصادی و ضعف شدید زیرساختارها روبروست که به مشکلاتی همچون قطعی برق سراسری، کمبود آب و غیره انجامیده است. با وجود اینکه تمام اقشار جامعه از این وضعیت ناراضی هستند کمتر کسی از حال بیماران و جانبازانی میپرسد که نیاز مبرم به دستگاه‌های اکسیژن و دیگر ابزار برقی پرشکی دارند و مثل همیشه قشر مستضف جامعه بیشترین صدمه را از قطعی برق میبیند.

هرچند همه مردم از قطعی برق رنج میبرند، ولی بیمارستان‌ها و مراکز توانبخشی از اصلی‌ترین اماکن آسیب‌پذیر در جریان قطعی برق است. در همین چند روزه شاهد بودیم که قطعی برق در بیمارستان‌ها حتی به تلفات جانی بیماران انجامید. گزارش‌ها حاکی از آنست که با توجه به افزایش دوباره تعداد بیماران کووید ۱۹ و فرا رسیدن موج پنجم این ویروس، قطعی برق در چندین شهر منجر به از کار افتادن ماشین‌های اکسیژن و از دست دادن جان ده‌ها بیمار کرونایی شده.

چندی پیش فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشان میداد در آی‌سی‌یو برق‌ها رفته است و برخی بیماران در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ هستند و دستگاه‌ ژنراتوری هم وجود نداشت. این فیلم در صفحه دکتر محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری نیز منتشر شد. او در مورد این فیلم و اتفاقاتی که قطعی برق برای بیمارستان‌های ایران، بخصوص بیماران بخش کووید ۱۹ ایجاد می‌کند چنین گفت: «این بار فیلم این صحنه منتشر شده است اما ما با چنین صحنه‌هایی بارها مواجه شده‌ایم. اکسیژن که قطع می‌شود بعضی از ونتیلاتورها دچار اختلال عملکرد می‌شوند. بعضی از ونتیلاتورها که توربینی هستند کاملا از کار می‌افتند. رفت و آمد اکسیژن بسیار اثر بدی بر بیمار دارد. وقتی که چنین اتفاقی می‌افتد، تا کادر درمان بتوانند اکسیژن را تکمیل کنند گاها مشاهده شده که بیماران مبتلا به کرونا جان می‌سپارند. بارها گفته‌ام که متاسفانه وزارت بهداشت جزئیات مرگ بیماران کووید ۱۹ را منتشر نمی‌کند».

حال اگر وضعیت بیمارستانها چنین است میتوانید شرایط آن دسته از جانبازان شیمیایی و دیگر جانبازانی که در منازل خود دستگاه‌های پزشکی برقی دارند را حدس بزنید. در هفته‌های گذشته قطعی برق مشکلات عمده‌ای برای جانبازان نیز ایجاد کرده است. متاسفانه اما چون آنها صدایی ندارند و پزشک و پرستار ندارند که بالای سرشان باشند تا وضعیتشان را به مردم و رسانه ها منتقل کنند، کمتر کسی از حال آنها خبر دارد. چندی پیش بود که مرتضی دلاوری مجری برنامه تهران ۲۰ در حالی که مشغول خواندن پیامک‌های مردمی در برنامه بود وقتی به پیامک یک خانواده جانباز اعصاب و روان رسید و آن را خواند بغضش ترکید. فرد ارسال کننده پیام این‌طور نوشته بود: دیروز وقتی برق خانه امان رفت به خاطر گرمای هوا پدرم که جانباز است کلافه شد و در نهایت مجبور شدیم دست‌هایش را ببندیم.

متاسفانه نه تنها ساعات قطعی برق و مناطق آن از پیش اعلام نمیشود، هیچ یک از نهادهای مسئول هم در این مورد شفافسازی نمیکنند. پاسخ رئیس دولت و وزیر نیرو هم در روزهای اخیر چیزی جز عذرخواهی و عنوان کردن دلایلی مانند گرمای هوا و مصرف زیاد برق نبوده است. همین دیروز رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت که «طبق برنامه ششم باید سالی ۵ هزار مگاوات به نیروگاه‌های نصب‌شده اضافه می‌شد و به ۹۵ هزار مگاوات می‌رسیدیم، اما امروز ۸۵ هزار مگاوات نیروگاه نصب‌شده داریم». از سوی دیگر نیز برخی از مسئولین وزارت نیرو دلیل کمبود برق را تنها به گرمای زیاد و مصرف پیش از حد برق در سطح کشور مرتبط میدانند که خود باعث ایجاد سوالات بیشتری در ذهن مردم شده است. حال اینکه واقعیت چیست و پشت پرده چه میگذرد کسی نمیداند اما بعید به نظر میرسد مشکل کمبود برق کشور فقط مرتبط به مصرف بالا و گرمای زیاد هوا باشد.

برخی نیز با اشاره به مزارع استخراج رمز ارز آن را به عنوان یکی از دلایل اصلی قطعی برق میدانند. این در شرایطی است که چندیست رسانه‌ها از به راه افتادن مزارع استخراج رمز ارز توسط چینی‌ها و برخی نهادهای نظامی خبر دادند که البته امری غیرقانونی در ایران است. از همین رو بسیاری اعتقاد دارند که اصلی‌ترین دلیل کمبود برق در ایران، این استخراج‌های بی‌حساب است و این باعث شده تا کاربران فضای مجازی حسابی خشم خود را نسبت به چینی‌ها و استخراج‌های بی‌حدوحساب رمز ارز نشان دهند. البته این نظریه که قطع برق ارتباطی با استخراج رمز ارز دارد رد شد و رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس دلیل بی‌برقی را فرسوده بودن شبکه تولید و توزیع برق خواند و نه استخراج!

به هر حال دلیل این بی‌برقی هر چه هست در این آشفته بازار و تاریکی‌ها نباید فراموش کنیم که قطعی برق چه تاثیری بروی اقتصادی که در چند سال اخیر با چالشهای اساسی روبرو بوده دارد. قطع اینترنت، اختلال در تولید، و نهایتا ورشکستی برخی از کاسبان در اصناف مختلف پیش از هرکس روی قشر مستضعف تاثیر میگذارد و باعث بالا رفتن نرخ بیکاری میشود. در عین حال نیز یادمان باشد که اگر در منزل برق نداریم و از گرما و نداشتن اینترنت مینالیم، هستند بسیاری که نبود برق برای آنها موضوع مرگ و زندگیست و از مسئولین میخواهیم تا فکری به حال بیماران و بخصوص جانبازان شیمیایی کنند تا این مردان تنها، در این روزهای سخت تنهاتر نشوند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.