sedayemodafean.org تمرین دریایی

صدای مدافعان در هفته: ۵ تا ۱۱ تیر ۱۴۰۰

تمرین دریایی امنیت پایدار در دریای خزر آغاز شد

sedayemodafean.org تمرین دریایی امنیت پایدارتمرین دریایی امنیت پایدار ۱۴۰۰، با شرکت انواع یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش اعم از ناو‌های موشک‌انداز، هواپیما‌های بال‌ثابت و بالگرد و پهپاد‌های دریاپایه و سامانه‌های جنگ الکترونیک و همچنین یگان‌های تفنگدار و تکاور نیروی دریایی ارتش، در ۹ تیرماه ۱۴۰۰ در دریای خزر آغاز شد. این تمرین دریایی در گستره‌ای به وسعت حدود ۷۷ هزار کیلومتر مربع در منطقه ۲۰ درصد حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر اجرا و طی آن سناریو‌های آفندی و پدافندی برای حراست از آب‌های سرزمینی کشورمان و حفظ خطوط مواصلاتی اجرا می‌شود.

نبرد جهانی واکسن؛ ایران چگونه در جنگ واکسن‌ها پیروز شد؟

کرونا که آمد، رقابت کشور‌های مختلف برای تولید واکسن هم در جهت تلاش برای بقا و صد البته با مقاصد تجاری آغاز شد؛ محصولی که از همان ابتدا نیز پیش‌بینی می‌شد، جنگی جهانی را در دنیا رقم زند و حتی دستمایه تهدید یک کشور علیه دیگری باشد. بر همین اساس و با به ثمر نشستن نتایج مطالعات و ورود واکسن‌ها به عرصه مصرف، این بار فارغ از چگونگی تعاملات مرسوم در خرید و فروش محصولات و کالا‌های پزشکی و سلامت‌محور، کشور‌ها ناچار به مذاکره با تعداد معدود واکسن‌ساز‌ها شدند؛ در این میان حتی قبل از تایید واکسن‌ها، چند کشور ثروتمند به پیش‌خرید بسیار فراتر از نیازشان اقدام کردند؛ به طوری که به اذعان مقامات بهداشت و درمان کشورمان اکنون بیش از ۸۰ درصد واکسن‌های دنیا را شش کشور زده‌اند و کشوری مثل آمریکا و یکی از کشور‌های اروپایی ۲۰۰ میلیون دوز واکسن در حال انقضا دارند.

روز مبارزه با سلاح شیمیایی و میکروبی

هشتم تیر ۱۳۶۶ یادآور یکی از تلخ‌ترین روز‌های تاریخ برای مردم ایران است، نامگذاری این روز به نام روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، به خاطر حملات شیمیایی جنگنده بمب افکن‌های رژیم بعثی عراق به شهر سردشت در غرب ایران در چنین روزی است که در اثر این جنایت بزرگ ده‌ها نفر بلافاصله شهید و هزاران نفر مجروح و مصدوم شدند.

 

بازدید فرمانده ارتش از دانشگاه افسری امام علی(ع) نزاجا

امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، با حضور در دانشگاه افسری امام علی(ع) نیروی زمینی ارتش از بخش‌های مختلف این دانشگاه شامل؛ معاونت‌های آموزش، پژوهش، دانشکده‌های مهندسی پرواز، علوم پایه، علوم نظامی، تیپ دانشجویان و سایر یگان‌های آن بازدید کرد.فرمانده کل ارتش در جمع فرماندهان و مسئولان دانشگاه افسری امام علی(ع)، ضمن تأکید بر ضرورت تقویت بنیه علمی و عملی دانشجویان این دانشگاه گفت: تجربیات و اندوخته‌های خود را به عنوان الگوی تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیروهای مسلح در اختیار آن‌ها قرار دهید و متقابلاً از ایده‌ها، عملکرد و فعالیت سایر دانشگاه‌های نظامی بهره‌برداری کنید تا زمینه‌های تقویت و تعالی دانشجویان دانشگاه افسری امام علی(ع) به عنوان محور تربیت فرماندهان آینده ارتش بیش از پیش فراهم شود.

 

یادداشت سردبیر:‌ اولین هفته تیرماه را در حالی پشت سر گذاشتیم، که هنوز در حال و هوای روزهای پس از انتخابات بودیم که دو سانحه تصادف و کشته شدن تنی چند از خبرنگاران و سربازمعلم‌های خوب کشورمان غمگینمان کرد. در همین حال اما خبرهای خوبی هم در خبرها داشتیم که مهمترین آنها مطمئنا خبر تائید نهایی واکسن ایرانی بود. البته بر خلاف ادعای برخی رسانه‌ها، هنوز در بخش توزیع واکسنها و واکسیناسیون افراد آسیبپذیر منجمله جانبازان و ایثارگران مسن خیلی عقبیم و نیاز به سرعت عمل بیشتر داریم و امیدواریم هر چه سریعتر تمام جانبازان واجد شرایط واکسینه شوند. بهتر است پیش از آغاز موج پنجم کرونا در کشور که نشانه‌هایی از آن در برخی استانها دیده شده است، به فکر واکسیناسیون در کشور خودمان باشیم تا به فکر رقابت با این کشور و آن کشور در این عرصه. در ارتباط با اتفاقات دیگر مهم هفته هم میتوان به گزینه‌های انتخاب شده بالا اشاره کرد که خلاصه‌‌هایی از آنها ذکر شده است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.