sedayemodafean.org جامعه ایثارگران

نامزدهایی که ایثارگران را فراموش کرده‌اند

در فاصله بسیار اندکی که تا ۲۸ خرداد مانده، هر هفت نامزد انتخاباتی تمام برنامه‌های اصلی خود را از طریق رسانه‌ها، و بخصوص در طول سه مناظره تلویزیونی، به مردم ارائه داد‌ند. نکته‌ایی که اما باعث تعجب و کمی ناامیدی ما شد، عدم ارائه برنامه‌ای جامع از سوی نامزدها در ارتباط با جامعه ایثارگران و جانبازان و بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغال فرزندان شاهد بود. متاسفانه جامعه ایثارگران و خانواده‌های شهدا جایی در برنامه‌های نامزدها نداشته و حتی در طول مناظره‌های طولانی تلویزیونی بندرت نامی از آنها آورده شد و در یکی دو موردی که یه ایثارگران و جانبازان اشاره شد، فقط در راستای استفاده ابزاری و تبلیغاتی بود که باعث تاسف است. واقعا دلیل این بی‌توجهی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به ایثارگران و جانبازان چه بود و ایثارگران و خانواده‌های شهدا با چه امیدی باید به پای صندوق‌های رای بیایند؟

بر اساس اعلام محمود پاکدل، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران تعداد شهدا، جانبازان و آزادگان کشور ۸۴۲ هزار و ۸۴۴ نفر است که از این تعداد ۲۲۵ هزار و ۵۷۰ شهید، ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ جانباز و تعداد آزادگان کشور ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر است، همچنین آمار پدران و مادران شهدا ۱۵۵ هزار و ۹۶۳ نفر، همسران شهدا ۶۳ هزار و ۲۵ نفر است و ۱۷۶ هزار و ۴۷۰ نفر فرزند شهید در کشور در قید حیات هستند. این آمار نشان دهنده اهمیت این قشر جامعه و تاثیر آنها در حال و آینده کشور است و همانطور که پدران و برادران خانواده‌های شهدا در طول جنگ تحمیلی با خون خود امنیت آینده ما را تضمین کردند، امروز هم میتوانند با رای خود پشت دشمنان ایران اسلامی را خاک کنند اما در صورتی این مهم میسر میشود که احساس کنند نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از شرایط و وضعیت دردناک اقتصادی و معیشتی آنها مطلعند.

اگر بخواهیم صادقانه با موضوع تبلیغات انتخاباتی برخورد کنیم، باید تاکید کنیم که یکی از واقعیتهای دردناک چند هفته گذشته این بود که در مناظره‌ها و برنامه‌های ارائه شده نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، جای بحث و گفتگو و صحبت از وضعیت ایثارگران و چالشهایی که با آنها مواجه هستند خالی بوده و هیچ یک از این هفت نامزد برنامه‌ای برای این قشر ارائه نکرده‌اند که این مساله موجب آزردگی خاطر بسیاری از ایثارگران و جانبازان عزیز شده است. اکنون که فقط دو روز دیگر تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باقی مانده، جمعیت فراوانی از ایثارگران کشور چشم انتظار آن هستند که نامزدهای ریاست جمهوری برنامه ویژه این قشر را ارائه دهند اما با بررسی سخنان و نگاهی به برنامه‌ها و موضوعات بحث شده توسط نامزدها، میتوان متوجه این مهم شد که در این مباحث به موضوع و مشکلات جمعیت ایثارگران اشاره‌ای نشده و این در حالیست که برخی از نامزدها مرتبا از نام، عکس و خاطرات شهدا در پوسترها و مطالب خود استفاده میکنند.

چندی پیش در متنی که خبرگزاری ایرنا منتشر کرد با اشاره به همین نکته، صحبتهای یکی از جانبازان دفاع مقدس انعکاس داده شد. سید محمد حسینی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت «جامعه ایثارگر کشور در برنامه‌های ارائه شده توسط نامزدها مغفول مانده، کاندیداها نباید از خانواده بزرگ ایثارگر کشور غافل شوند و ارزش‌های دفاع مقدس را نادیده بگیرند». این جانباز جنگ تحمیلی همچنین افزود که بیش از یک درصد از جمعیت کشور به خانواده شهدا و جانبازان اختصاص دارد و با حساب رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بر این عدد افزوده می‌شود. محمد حسینی که جانباز ۵۰ درصد است با تاکید بر حفظ کرامت انسانی ایثارگران هم تاکید کرد که قوانین خوبی در کشور در راستای حمایت از ایثارگران به تصویب رسیده اما در عرصه اجرا خوب عمل نمیکنیم.

به هر ترتیب شاید دیگر فرصت چندانی برای نامزدها باقی نمانده باشد اما حتی در این یکی دو روز آخر هم ارائه برنامه‌ای جامع از سوی هر یک از نامزدها در ارتباط با نیازها و چالشهای ایثارگران و خانواده‌های شهدا نشان خواهد داد که آیا آقایانی که میخواهند پشت میز ریاست جمهوری بنشینند درک خوبی از مشکلات جامعه ایثارگران دارند یا فقط برای تبلیغات انتخاباتی از عکس و نام شهدا استفاده، یا شاید بهتر باشد بگویم سوءاستفاده میکنند؟

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.