sedayemodafean.org واکسن کرونا

چرا موضوع دیپلماسی پزشکی مورد توجه کاندیداها نیست؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اظهار امیدواری نسبت به تولید انبوه واکسن‌های ایرانی کرونا در تیر ماه گفت: به دلیل آن‌که پزشک و جانباز ۷۰ درصد هستم در اولویت دریافت واکسن خارجی کرونا قرار دارم اما منتظر واکسن ایرانی کرونا می‌مانم!

صدای مدافعان – در حالیکه روشن نیست پاندمی کرونا چه زمانی پایان می یابد، به نظر می رسد که مسئولان و حتی کاندیداهای انتخاباتی موضوع سلامت مردم را در اولویت برنامه خود نگذاشته‌اند و به جای استفاده از روش های دیپلماتیک، سازنده و معقول برای پایان دادن به شیوع ویروس کرونا، بر جناحی‌گری و افزایش تشنج‌های سیاسی کشور تکیه می کنند. 

پیشرفت‌ علمی و پزشکی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون چشمگیر بوده و ما به دستاوردهای خوبی رسیده‌‌ایم و کسب رتبه‌ی نخست تولید واکسن و سرم در خاورمیانه می تواند از جمله دست‌آورد‌های محققان کشور باشد، اما هزینه واکسن کرونا چقدر است؟ کارشناسان در جواب این سوال می گویند: دولت آمریکا میلیاردها دلار برای تولید واکسن کرونا هزینه کرده است و رسیدن به دستاوردهای قابل توجه برای هر کشوری، مستلزم صرف هزینه و متابع است.

دکتر سید جلیل میرمحمدی میبدی در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره روند تولید واکسن‌های ایرانی کرونا اظهار کرد: تولید واکسن کرونا در ایران تقریباً از روزهای اول آغاز اپیدمی کلیدخورد؛ مجموعه‌های دانش‌بنیان و انستیتوهای رازی و پاستور که تجارب بسیاری در ساخت واکسن داشتند و مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام از توانمندی علمی دانشمندان ایرانی برای تحقیق و تولید واکسن ایرانی استفاده کردند.

وی افزود: روند علمی و فنی تولید واکسن کرونا به خوبی طی شده و مراحل تست حیوانی و بالینی طبق استانداردها پیش رفته است و واکسن «کوو ایران برکت» و «پاستور» در اواسط فاز سوم تست انسانی قرار دارند و تاکنون در داوطلبانی که واکسن ایرانی را دریافت کرده‌اند، عوارض جدی مشاهده نشده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اعضای این کمیسیون بازدیدهای مکرری از کارخانه‌ و مجموعه‌های تولید واکسن ایرانی کرونا داشته‌اند، خاطرنشان کرد: تمام زیرساخت‌های تولید واکسن و ابزارهای علمی و فنی مورد نیاز ساخت واکسن کرونا در کشور مهیاست و ما امیدواریم که تا اواسط تیرماه تولید انبوه واکسن کرونا با حجم بالا در کشور آغاز شود.

این پزشک در پاسخ به این سؤال که «اگر حق انتخاب میان واکسن ایرانی و خارجی کرونا را داشته باشید، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟» تصریح کرد: من جانباز ۷۰ درصد هستم و به دلیل جراحی‌های انجام شده، سیستم ایمنی‌ام نسبت به افراد دیگر پایین‌تر است؛ از آنجا که پزشک و جانباز هستم در اولویت دریافت واکسن خارجی کرونا قرار دارم اما منتظر واکسن کرونای ایرانی می‌مانم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *