sedayemodafean.org واکسن کرونا

چرا موضوع دیپلماسی پزشکی مورد توجه کاندیداها نیست؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اظهار امیدواری نسبت به تولید انبوه واکسن‌های ایرانی کرونا در تیر ماه گفت: به دلیل آن‌که پزشک و جانباز ۷۰ درصد هستم در اولویت دریافت واکسن خارجی کرونا قرار دارم اما منتظر واکسن ایرانی کرونا می‌مانم!

صدای مدافعان – در حالیکه روشن نیست پاندمی کرونا چه زمانی پایان می یابد، به نظر می رسد که مسئولان و حتی کاندیداهای انتخاباتی موضوع سلامت مردم را در اولویت برنامه خود نگذاشته‌اند و به جای استفاده از روش های دیپلماتیک، سازنده و معقول برای پایان دادن به شیوع ویروس کرونا، بر جناحی‌گری و افزایش تشنج‌های سیاسی کشور تکیه می کنند. 

پیشرفت‌ علمی و پزشکی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون چشمگیر بوده و ما به دستاوردهای خوبی رسیده‌‌ایم و کسب رتبه‌ی نخست تولید واکسن و سرم در خاورمیانه می تواند از جمله دست‌آورد‌های محققان کشور باشد، اما هزینه واکسن کرونا چقدر است؟ کارشناسان در جواب این سوال می گویند: دولت آمریکا میلیاردها دلار برای تولید واکسن کرونا هزینه کرده است و رسیدن به دستاوردهای قابل توجه برای هر کشوری، مستلزم صرف هزینه و متابع است.

دکتر سید جلیل میرمحمدی میبدی در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره روند تولید واکسن‌های ایرانی کرونا اظهار کرد: تولید واکسن کرونا در ایران تقریباً از روزهای اول آغاز اپیدمی کلیدخورد؛ مجموعه‌های دانش‌بنیان و انستیتوهای رازی و پاستور که تجارب بسیاری در ساخت واکسن داشتند و مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام از توانمندی علمی دانشمندان ایرانی برای تحقیق و تولید واکسن ایرانی استفاده کردند.

وی افزود: روند علمی و فنی تولید واکسن کرونا به خوبی طی شده و مراحل تست حیوانی و بالینی طبق استانداردها پیش رفته است و واکسن «کوو ایران برکت» و «پاستور» در اواسط فاز سوم تست انسانی قرار دارند و تاکنون در داوطلبانی که واکسن ایرانی را دریافت کرده‌اند، عوارض جدی مشاهده نشده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اعضای این کمیسیون بازدیدهای مکرری از کارخانه‌ و مجموعه‌های تولید واکسن ایرانی کرونا داشته‌اند، خاطرنشان کرد: تمام زیرساخت‌های تولید واکسن و ابزارهای علمی و فنی مورد نیاز ساخت واکسن کرونا در کشور مهیاست و ما امیدواریم که تا اواسط تیرماه تولید انبوه واکسن کرونا با حجم بالا در کشور آغاز شود.

این پزشک در پاسخ به این سؤال که «اگر حق انتخاب میان واکسن ایرانی و خارجی کرونا را داشته باشید، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟» تصریح کرد: من جانباز ۷۰ درصد هستم و به دلیل جراحی‌های انجام شده، سیستم ایمنی‌ام نسبت به افراد دیگر پایین‌تر است؛ از آنجا که پزشک و جانباز هستم در اولویت دریافت واکسن خارجی کرونا قرار دارم اما منتظر واکسن کرونای ایرانی می‌مانم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.