sedayemodafean.org عملیات بیت المقدس

از ۴۵۰ نفر گردان میثم در عملیات بیت المقدس تنها ۱۲ نفر زنده ماندیم

 قربان کوهستانی» از رزمندگان حاضر در عملیات بیت المقدس بوده که خاطرات فراوانی از این فتح بزرگ به یاد دارد. او که سوغاتی اش از دفاع مقدس جانبازی از ناحیه دست، شکم و پهلو است، این روزها در شورای شهر کرج به همشهریانش خدمت می کند و در جمع دوستانش خاطرات دفاع مقدس را روایتگری می کند. این جانباز ۴۰ درصد درباره عملیات بیت المقدس که نتیجه آن آزادسازی خرمشهر بود، اظهار داشت: تجلی روحیه شهادت طلبی در رزمندگان اسلام منجر به فتح خرمشهر شد.

صدای مدافعان – قربان کوهستانی» در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه از کودکی روحیه ام به گونه ای بود که زیر بار حرف زور نمی رفتم و نمی توانستم حمله وحشیانه دشمن به کشورم را تماشا کنم گفت: دل به دریا زدم و در سن ۲۰ سالگی راهی مناطق عملیاتی غرب و جنوب کشور شدم اما همان یک مرتبه ۱۳۸ ماه طول کشید. یکی از ویژگی های جبهه این بود که آدم را وابسته می کرد و دیگر نمی تواسنت از آن دل بکند. اولین اعزام من همزمان با عملیات بیت المقدس بود و توفیق حضور در فتح خرمشهر را داشتم و پاگیر جبهه شده بودم. حتی بعد از ازدواج خانواده ام را به کردستان بردم. تا اینکه پنجم مرداد ۱۳۷۲ از مناطق عملیاتی غرب کشور برگشتم و تا آن موقع به دلیل ناآرامی های کردستان مانده بودم. افتخار می کنم که سابقه حضور در دفاع مقدس را دارم.

شهر خرمشهر بیشتر از یک سال در تصرف دشمن بود

جانباز دفاع مقدس که در عملیات بیت المقدس در گردان میثم حضور داشته با اشاره به اینکه شهر خرمشهر ۱۸ ماه در اشغال دشمن بود و برای بازپس گیری آن خون های بسیاری بر زمین ریخته شد تعریف کرد: عملیات بیت المقدس با هدف آزادسازی خرمشهر در تاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ شروع شد و تا سوم خرداد همان سال ادامه داشت. محورهای اصلی عملیات بیت المقدس از شمال، کرخه کور از جنوب، رودخانه اروند از شرق، رودخانه کارون و از غرب، هورالهویزه بودند. نقاط حساس و استراتژیک منطقه این عملیات شامل بندر و شهر خرمشهر، پادگان جفیر، جاده اهواز به خرمشهر، شهر هویزه، رودخانه های کارون، کرخه کور و اروند بودند. در عملیات بیت المقدس قرارگاه های نصر، کربلا، عملیات هوایی جنوب، فتح، قدس و تیپ ۲۷ محمد رسول الله (ص) حضور داشتند. محور ابتدایی در این عملیات که نقش شروع کننده را بر عهده داشت قرارگاه قدس در شمال کرخه بود. قرارگاه های فتح و نصر قرار بود از جاده اهواز خرمشهر عمل کنند و در مرحله سوم عملیات بیت المقدس علاوه بر آن قرارگاه نصر مسئولیت بازپس گیری شهر خرمشهر را بر عهده داشت. عملیات بیت المقدس موفقیت آمیز بود و در آن چیزی حدود ۱۸۰ کیلومتر از خطوط مرزی آزاد شد و ۱۵ هزار نفر از نیروهای دشمن اسیر شدند. این در حالی بود که ۳۰ هزار نفر از نیروهای ارتش رژیم بعث برای حفاظت داخل شهر خرمشهر مستقر شده بودند و دورتادور شهر موانع فیزیکی گذاشته شده بود. صدام به قدری از قدرت نیروهایش اطمینان داشت که گفته بود اگر کسی بتواند خرمشهر را پس بگیرد کلید بصره را به او می دهم.

وی افزود: البته اشغال شهر خرمشهر به دلیل خیانت دشمنان داخلی مانند بنی صدر هم بود که با بی تدبیری هایش کار را برای دشمن آسان و برای نیروهای خودی سخت می کرد. اگر به نیروهای خودی اعتماد می شد و نیروهای مردمی مانند بسیج به موقع وارد کارزار جنگ می شدند شهر خرمشهر توسط دشمن اشغال نمی شد. در مجموع بیشتر از نبود امکانات و سازماندهی نظامی نفوذ افراد فاسد در اشغال شهر خرمشهر بسیار موثر بود.

تلخ و شیرین از عملیات بیت المقدس

کوهستانی با بیان اینکه از دفاع مقدس و آزادسازی شهر خرمشهر خاطرات فراوانی دارم، تعریف کرد: وقتی برای اولین بار بعد از آزادسازی وارد شهر خرمشهر شدم و خوشحالی رزمندگان را دیدم هیچوقت فراموش نمی کنم. همه از عمق وجود خوشحال بودند و در پوست خودشان نمی گنجیدند. مردم شهرهای دور و نزدیک کشور هم از اینکه شهر خرمشهر آزاد شد، شاد بودند.

وی اضافه کرد: اما خاطره تلخی که از عملیات بیت المقدس دارم به شهادت عده زیادی از دوستانم برمی گردد. آنها با ازخودگذشتگی در مقابل دشمن ایستادند تا خرمشهر را پس بگیرند و در نهایت وقتی شهر خرمشهر آزاد شد خودشان نبودند تا این پیروزی را جشن بگیرند. در عملیات بیت المقدس من در گردان میثم بودم که در ابتدا ۴۵۰ نفر بودیم اما در هنگام ورود به شهر خرمشهر آنقدر شهید دادیم که تعدادمان به ۱۲ نفر کاهش پیدا کرده بود.

خرمشهر را خدا آزاد کرد

جانباز دفاع مقدس با بیان اینکه صدام ارتش قدرتمندی داشت به صحبت هایش ادامه داد: امام خمینی (ره) به درستی فرموده اند که خرمشهر را خدا آزاد کرد. قدرت نظامی عراق از ما بالاتر بود و هیچکس فکر نمی کرد که موفق به بازپس گیری شهر خرمشهر بشویم. در بازپس گیری شهر خرمشهر عواملی همچون تبعیت از فرماندهی، روحیه جهادی، باور اعتقادی مردم و سازماندهی درست نظامی اثرگذار بودند. اما تجلی روحیه شهادت طلبی در رزمندگان اسلام منجر به فتح خرمشهر شد.

مدافعان حرم ادامه دهنده راه ایثارگران دفاع مقدس هستند

کوهستانی که به عنوان مدافع حرم به سوریه هم رفته روایت کرد: مدافعان حرم بسیار مظلوم هستند. ایثار و ازخودگذشتگی مدافعان حرم من را به یاد دوران دفاع مقدس می اندازد. مدافعان حرم ادامه دهندگان حقیقی راه ایثارگران دفاع مقدس هستند.

سفارش به جوانان

جانباز دفاع مقدس در پایان صحبت هایش درخواستی از جوانان داشت: جوانان عزیز سعی کنید که ارتباط تان را با خدا همواره محکم و قوی نگه دارید. توجه داشته باشید که از خط ولایت خارج نشوید که این برای شما به غیر از هلاکت و بدبختی ندارد. نباید جوانان را با سختگیری دفع کنیم بلکه باید همه تلاش مان را برای جذب حداکثری داشته باشیم. در میان ایثارگران دفاع مقدس کم نبودند کسانی که مکتبی نبودند اما وقتی به جبهه آمدند حال و هوای آنجا متحول شان کرد. اعتقاد دارم که جوانان ما نمونه اند و این موضوع را در دفاع از حرم ثابت کرده اند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.