www.sedayemodafean.org راهیان نور در نگاه رهبر انقلاب

راهیان نور در نگاه رهبر انقلاب

یکی از سنت­های بسیار حسنه و ستودنی و پربرکت در کشورمان اردوهای راهیان نور است که با مشارکت پرشور و چشمگیر و معنویِ مردم مؤمن و قهرمانِ ایران اسلامی در بازدید از مناطق جنگی در هر سال همراه است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام آیت‌الله خامنه­‌ای مدافع و پشتیبان این حرکت مبارک و عظیم هستند. معظم‌­له بارها در مناطق جنگی حضور پیدا نموده­‌اند و مکرراً در مورد اردوهای راهیان نور رهنمودهای حمایتی داشته‌اند. همچنین دست‌­اندرکاران اردوهای راهیان نور بارها و بارها با معظم‌­له دیدار کرده­‌اند و مورد لطف و حمایت قرار گرفته‌اند.

حضور در جمع راهیان نور مایه افتخار و سربلندی
رهبر انقلاب حضور در جمع راهیان نور را مایه افتخار و سربلندی می­دانند:
«برای من مایه افتخار و سربلندی است که در این نقطه، در جمع شما راهیان نور و مجموعه‌ عشاق دل‌باخته یاد شهیدان حضور داشته باشم.» ۰۵/۰۱/۱۳۸۵
«زیارتگاه» دانستنِ مناطق جنگی کشور
ایشان از مناطق جنگی کشور با تعبیر «زیارتگاه» یاد می‌­فرمایند:
«مردم کشور، این سنت بسیار ستودنی را از چند سال پیش در پیش گرفتند که بیایند این مناطق را سالیانه -بخصوص در ایام اول سال- زیارت کنند. اینجا زیارتگاه است.» ۱۱/۰۱/۱۳۸۹

بسیار بابرکت بودنِ راهیان نور
ایشان حرکت راهیان نور را حرکت بسیار بابرکتی می­‌دانند:
«من از این حرکت راهیان نور -که چند سال است بحمدالله روزبه‌روز هم در کشور توسعه پیدا کرده- بسیار خرسندم و این حرکت را حرکت بسیار بابرکتی می‌دانم.» ۱۱/۰۱/۱۳۸۹

راهیان نور، فناوریِ استفاده از معدن طلای دوران دفاع مقدس
رهبر انقلاب در ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ راهیان نور را ابتکاری بسیار بزرگ و مهم و یک فناوری نوین برشمردند.
ایشان با تأکید بر اینکه استفاده از هر ثروت و گنجی نیازمند فناوری است، خاطرنشان نمودند: راهیان نور در واقع فناوریِ استفاده از ثروت عظیم و معدن طلای دوران دفاع مقدس است.

راهیان نور، راهکاری مؤثر در مبارزه با جنگ نرم دشمن
ایشان راهیان نور را یکی از جلوه‌های پاسداشت دوران دفاع مقدّس و یک مبارزه مردمی عظیم در برابر توطئه دشمن برای به فراموشی سپردن دوران دفاع مقدس برمی­‌شمارند:
درباره‌ «راهیان نور»، بحمدالله این حرکت موفّق -که چند سالی است در کشور راه افتاده و روزبه‌روز بحمدالله توسعه پیدا کرده است- یکی از جلوه‌های پاسداشت دوران دفاع مقدّس است….  امروز انگیزه‌هایی وجود دارد از سوی دشمنان این ملّت برای به فراموشی سپردن دوران دفاع مقدّس؛ تلاش می‌کنند برای این کار، که یا آن را به فراموشی بسپرند یا آن را زیر سؤال ببرند یا بدنامش کنند. امروز به‌وسیله قدرتمندانِ دشمنِ ایران برای این کار پول خرج می‌شود برای اینکه آن را به فراموشی بسپرند. کاری که شما دارید می‌کنید، یک مبارزه مردمی عظیمی است در مقابل کاری که دشمن می‌کند.» ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
ایشان در موقعیتی دیگر(در ۱۶ اسفند ۱۳۹۵) نیز راهیان نور را عاملی برای جلوگیری از فراموش شدن ارزش‌ها و درس‌های دوران دفاع مقدس خوانده بودند.

نکته کلیدی در راهیان نور
معظم‌­له بر نکته‌ اصلی و کلیدی در اردوهای راهیان نور را چنین تبیین می­‌فرمایند:
«نکته اصلی و کلیدی در اردوهای راهیان نور، ایجاد زمینه برای «زیارت با معرفت» است.» ۲۶/۱۲/۱۳۹۲

توصیه­‌ها در مورد راهیان نور
رهبر انقلاب توصیه‌­هایی برای عموم و توصیه‌هایی هم برای مسئولان و دست­‌اندرکاران و راویان داشته‌­اند که نخست توصیه‌­های عمومی را ذکر می­‌نماییم.

ضرورت استفاده از تاریخ دوران دفاع مقدّس برای پیشرفت و رشد ملّی و آمادگی همه‌­جانبه
ایشان در ۱۳۹۶/۱۲/۱۹در دیدار نوجوانان و جوانان شرکت‌کننده در کاروان‌های راهیان نور اعلام فرمودند:
«دوران دفاع مقدّس را حقیقتاً بایستی گرامی شمرد، عزیز شمرد و پاسداری کرد، چون آن هشت سال -هشت سال دفاع مقدّس- تضمین‌کننده‌ حیثیّت کشور و هویّت ملّت و امنیّت فعلی و عزّت ملّت ایران شد. هرچه می‌توانید در این زمینه مطالعه کنید، دقّت کنید، پیگیری کنید…. تاریخ و دوران دفاع مقدّس، یک ذخیره است که از این ذخیره بایستی برای پیشرفت کشور، برای رشد ملّی، برای آمادگی در میدان‌های فراوانی که هر ملّتی در مقابل خود دارد، استفاده کرد.»

توصیه­‌ها به مسئولان و دست‌­اندرکاران راهیان نور
امام خامنه‌ای بارها توصیه‌­های راهبردی و کاربردی به مسئولان و دست‌­اندرکاران برگزاری اردوهای راهیان نور داشته‌­اند که عمل به آنها تضمین‌­کننده تقویت کیفیت و عمقِ این برنامه خواهد بود.
برخی از این توصیه‌­ها عبارتند از:
– به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که بازدیدکنندگان از مناطق عملیاتی دفاع مقدس، بعد از بازگشت، پیوندی ناگسستنی با این حادثه‌ مهم و ارزش‌های آن پیدا کنند ۱۶/۱۲/۱۳۹۵
– کمکِ همه دستگاه‌ها به حرکت راهیان نور ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
– تقویت ابعاد فرهنگی و اجتماعی راهیان نور ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
– آوردنِ حوادث برجسته‌ دوران دفاع مقدّس در کتابهای درسی ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
– رعایت ایمنی عزیزانِ مسافر ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

توصیه­‌ها به گزارشگران و راویان راهیان نور
رهبر انقلاب اسلامی در ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ توصیه­‌هایی به گزارشگران و راویان راهیان نور داشتند: گزارشگری برای راهیان نور با گزارشگری برای گردشگران معمولی بسیار متفاوت است زیرا در راهیان نور، محتوا باید مملو از تبیین و بیان حقایق، معرفت و نقاط برجسته‌ دوران دفاع مقدس باشد.
ایشان خاطرنشان کردند: البته این موضوع به معنای اغراق‌گویی در مورد دفاع مقدس نیست بلکه باید دشواری‌ها و برخی ناکامی‌ها در کنار موفقیت‌ها و نقاط قوت فراوان دوران دفاع مقدس بیان شود.
رهبر انقلاب افزودند: بیان حقایق دفاع مقدس موجب می‌شود که تلألو انسان‌های ناب و شهدای دفاع مقدس نمایان شود.
معظم‌­له با اشاره به استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی به‌عنوان پنج استان مقصد کاروان‌های راهیان نور، خاطرنشان کردند: هریک از این استان‌ها ارزش و جایگاه خود را دارند که باید برای بازدیدکنندگان بیان شود.
همچنین ایشان در ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ فرمودند:
«کسانی‌ که در مناطق راهیان نور برای این مسافرین و کسانی که [به آنجا] میروند روایتگر حوادث هستند، امانت را در این روایتگری به‌طور کامل رعایت کنند. بنده با مبالغه کردن و اغراق‌گویی کردن و مانند اینها مخالفم؛ هیچ لزومی ندارد ما اغراق بکنیم، آنچه اتّفاق افتاده به قدر کافی شرافتمندانه و پُرانگیزه و جذّاب هست و لزومی ندارد ما همین‌طور یک چیزی به آن اضافه کنیم. گاهی شنیده می‌شود که نقش امدادهای غیبی را به شکل عامیانه‌ای افزایش می‌دهند؛ خب امدادهای غیبی قطعاً وجود داشت، ما شاهد بودیم، می‌دانیم که امدادهای غیبی وجود داشت، منتها امداد غیبی به شکل‌های عامیانه‌ای که گاهی اوقات تصویر می‌کنند نبود. خدای متعال قطعاً کمک می‌کند؛ خدای متعال در جنگ بدر به فرشتگان خودش امر کرد که بروید از مجاهدین فی‌سبیل‌الله حمایت کنید، کمک کنید، خدای متعال همه‌جا این کار را برای انسانهای مخلص می‌کند، امّا ما در بیان این مطالب بایستی به اغراق و مبالغه و مانند اینها نیفتیم.»
به امید آنکه توصیه‌­ها و سفارشات و رهنمودهای گهربار و ارزنده و راهگشای رهبری نصب‌­العین همگان و مسئولان و دست­‌اندرکاران راهیان نور قرار گیرد و روز به روز شاهد ارتقا و تعالیِ این حرکت عظیم و پربرکت باشیم.

 برگرفته از فاش نیوز

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.