sedayemodafean.org حفظ میهن خرمشهرها

برای حفظ میهن «خرمشهرها» در پیش داریم

سید محمد مدنی، از جانبازان عملیات فتح خرمشهر معتقد است که با پایان یافتن جنگ تحمیلی، نبرد همچنان باقی است و به فرموده مقام معظم رهبری ما همچنین خرمشهر ها در پیش داریم.

صدای مدافعان – سید محمد مدنی، از راویان عملیات بیت‌المقدس که به آزادسازی خرمشهر منجر شد، گفت: من در سال ۱۳۶۱ جوانی ۲۰ ساله و پاسدار بودم که در جاده اهواز خرمشهر مجروح شدم.

وی درباره نحوه و دلایل حضورش در جنگ تحمیلی اظهار کرد: از نظر زمانه و سن و سالی که داشتیم، خودمان را مکلف می‌دیدیم که در جنگ حضور داشته باشیم. تازه انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده بود که صدام با حمایت آمریکا و غرب، نسبت به خاک کشورمان طمع ورزید. برای ما که انقلابی هم بودیم، سخت بود که در خانه بنشینیم و سکوت کنیم. این موضوع سبب شد که در کسوت نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به جبهه بروم.

این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: به این دلیل که پدر نداشتم، راضی کردن خانواده برای حضور در جبهه سخت‌تر بود. سال ۵۹ وقتی تهاجم آغاز شد و پس از آن، هواپیماهای عراقی روی آسمان تهران قرار گرفتند؛ با خودم می‌گفتم که حتما باید کاری برای کشورم انجام دهم. چون خانواده ما باور‌های انقلابی داشت، با رضایت من را راهی جبهه کردند.

وی افزود: در عملیات‌های سرپل ذهاب، آزاد‌سازی شلمچه و آزادسازی خرمشهر حضور داشته‌ام. زمان بحرانی بود و صدام اعلام کرده بود اگر بتوانید خرمشهر را پس بگیرید، من کلید بصره را به شما می‌دهم. همین امر بر هیجان ما و رزمندگان دیگر برای فتح خرمشهر می‌افزود.

راوی عملیات بیت‌المقدس درباره حال و هوای آن زمان و عملیات غرورآفرین فتح خرمشهر توضیح داد: عملیات فتح خرمشهر از اردیبهشت شروع شد و ۲۰ تا ۳۰ روز طول کشید. در شلمچه که بودیم، مرز ما با عراقی‌ها منبع‌های آب بود. آن‌ها در مدت اشغال خرمشهر، جای مستحکمی برای خودشان ساخته بودند. نحوه حضور ما در خرمشهر و شرایطی که عراقی‌ها به وجود آورده بودند را نمی توان به آسانی در قالب بیان جاری کرد. عراقی‌ها تا بن دندان مسلح بودند.

وی ادامه داد: در شرایطی که آن‌ها به ازای هر یک نفر از ما یک تانک داشتند، ما حتی در تامین بی‌سیم نیرو‌ها نیز با مشکل مواجه بودیم. برای جبران بی‌سیم، یک طناب را به انتهای دو لیوان متصل می‌کردیم؛ یک سرِ آن را در سنگر می‌گذاشتیم و به رزمنده می گفتیم هر وقت عراقی‌ها را دیدی، لیوان را بکش تا در این سو بدانیم که آن‌ها در حال نزدیک شدن هستند! با چنین امکانات محدودی در مقابل دشمن بعثی ایستادگی کردیم و از آن‌ها اسیر گرفتیم.

سید محمد مدنی در پاسخ به این پرسش که فیلم‌ها و سریال‌های ساخته شده از فتح خرمشهر، چقدر حس و حال شما را منعکس می‌کنند؟ گفت: به دشواری می‌توان گفت که این سریال‌ها توانسته‌اند حس و حال آن دوره را منعکس کنند. قاطعانه می‌گویم که هرگز آن حالات روحانی رزمندگان در قالب فیلم، کتاب و تصویر قابل بیان نیست. البته به یقین این آثار برای افرادی که جنگ تحمیلی را ندیده‌اند، الهام‌بخش و تاثیرگذارند.

وی با بیان این‌که امروزه جنگ نرم بسیار دشوارتر از رویارویی نظامی است، تاکید کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، ما خرمشهرها در پیش داریم. در واقعیت نیز همین است. امروز با نرم‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌های متنوعی که غرب ساخته است،  دشمنان در خانه‌های ما حضور دارند و با این نفوذ، بر مسائل اعتقادی ما تاثیر می‌گذارند. امروزه به گونه‌ای شده که برخی به جای آن‌که قدردان حضور رزمندگان در جنگ تحمیلی باشند، ما را سرزنش می‌کنند که اصلا چرا از کشور دفاع کردید؟!

این جانباز دوران دفاع مقدس ادامه داد: به نظر من جنگ ما با دشمنان همچنان ادامه دارد. دشمن نه‌تنها از نظر اعتقادی، بلکه از نظر اقتصادی نیز بر ما جنگی را تحمیل کرده است. می‌توان با کم مصرف کردن و خرید کالای ایرانی به نبرد با دشمن پرداخت.

وی یادآور شد: کشور‌های غربی بعد از جنگ جهانی دوم همچنان به بهانه‌های مختلف بزرگداشت می‌گیرند و با آن‌که در جبهه حق نجنگیده‌اند، از سربازانشان قدردانی می‌کنند. مسئولان ما باید همواره این موضوع را مدنظر قرار دهند و بدانند که منشاء تمام پیروزی‌های امروز ما پیروزی در جنگ تحمیلی است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.