sedayemodafean.org اداره میراث فرهنگی خرمشهر

۱۱ اثر دیگر در خرمشهر به فهرست آثار ملی دفاع مقدس افزوده می‌شود

خرمشهر- رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر، از انجام مرحله استانی ثبت ملی شدن ۱۱ اثر در این شهرستان به عنوان «آثار ملی دفاع مقدس» خبر داد.

صدای مدافعان – سجاد پاک‌گوهر اظهار داشت: دیروز جلسه‌ای با حضور مدیران کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و میراث فرهنگی خوزستان، فرمانده پادگان دژ و فرماندار خرمشهر و دیگر نهادها مربوط در اداره کل میراث فرهنگی خوزستان برگزار شد که در آن ۱۱ پرونده‌ای که بخشی از تاریخ دفاع مقدس در آن رخ داده است، بررسی و ثبت ملی شدن هر ۱۱ مورد تأیید قرار گرفت.

وی ادامه داد: قرار است در جلسه‌ای که در کشور برگزار می‌شود نیز در مرحله کشوری و نهایی ثبت ملی شدن این ۱۱ پرونده بررسی و در صورت تأیید، کد اختصاص به آنها داده شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر، به معرفی این آثار پرداخت و گفت: پادگان دژ، مسجد سید الشهدا، مدرسه دریابد رسایی، مدرسه ولی‌عصر (عج)، کتابخانه مرکزی خرمشهر، مسجد انگالی‌ها، انبار قدیم گمرک، میدان مقاومت، اولین خاک‌ریز دفاع مقدس، درب مسجد صاحب الزمان و درب مسجد جامع ۱۱ موردی بودند که در مرحله استانی، ثبت ملی شدنشان تأیید شده است.

وی افزود: این پرونده‌ها با همکاری مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر، پادگان دژ و کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی در مدت هشت ماه آماده شده و مستندات واجد شرایط بودن آنها که شامل تصاویر، خاطرات رزمندگان و دیگر مستندات است، در این مدت جمع آوری شد.

پاک‌گوهر در ادامه این نکته را نیز یادآور شد که این ۱۱ اثر در فهرست آثار دفاع مقدس وزارت میراث فرهنگی قرار خواهند گرفت و افزود: البته برخی از این آثار همچون مدرسه دریابد رسایی جنبه تاریخی نیز دارند.

وی، ثبت ملی شدن این آثار را اقدامی در راستای حفظ آنها دانست و گفت: وقتی اثری ثبت ملی می شو، تحت حمایت قانون قرار می‌گیرد و هرگونه دخل و تصرف در آن باید با مجوز میراث فرهنگی انجام شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی خرمشهر همچنین از توافق با شهرداری برای نصب سر در ورودی آثار ثبت ملی شده در این شهرستان نیز خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، اکنون در خرمشهر ۱۴ اثر ثبت ملی شده وجود دارد که هشت اثر در فهرست آثار دفاع مقدس و ۶ اثر در فهرست آثار تاریخی قرار گرفته‌اند و با ثبت شدن این ۱۱ اثر، شمار آثار ثبت ملی شده در این شهرستان به ۲۵ اثر می‌رسد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.