sedayemodafean.org برنامه محوری در سالروز فتح خرمشهر

اجرای ۳۹ برنامه محوری در سالروز فتح خرمشهر

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست خبری با اصحاب رسانه، برنامه‌های فرهنگی بنیاد شهید در سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

صدای مدافعان – سردار یعقوب سلیمانی، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، صبح امروز، سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، برنامه‌های فرهنگی بنیاد را در سال ۱۴۰۰ تشریح کرد.

وی با اشاره به سالروز فتح خرمشهر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات الی بیت‌المقدس گفت: امسال بنیاد شهید با توجه به نامگذاری سال و نیاز مخاطب، تولیداتی تحولی را ارائه خواهد کرد. در سی و نهمین سال عملیات بیت المقدس هستیم که امام درباره آن فرمود «فتح خرمشهر فتح ارزش‌های اسلامی است»؛ از این رو بنیاد شهید ۳۹ برنامه محوری با چند هزار اجرا در سراسر کشور برگزار خواهد کرد.

سردار سلیمانی ادامه داد: برگزاری چهاردهمین کنگره تجلیل از جانبازان و ایثارگران فتح خرمشهر به صورت وبیناری در سراسر کشور، تجلیل از جامعه ایثارگری که در فتح خرمشهر حضور داشتند، برگزاری مراسم یادبود و یادواره‌ها با رعایت پروتکل‌ها، دیدار و سرکشی از خانواده شهدا و جانبازان عملیات بیت‌المقدس، حضور جانبازان و مدیران بنیاد شهید در صدا و سیمای استان‌ها، هماهنگی جهت اعزام پیام‌آوران ایثار و برپایی نمایشگاه فیزیکی مجازی با موضوع سوم خرداد از جمله برنامه های بنیاد شهید براس سالروز فتح خرمشهر است.

وی در ادامه تصریح کرد: همچنین تولید و پخش نماهنگ در رسانه ملی، برگزاری همایش سرود ایثار با همکاری ۲۰ کانون فرهنگی هنری مساجد، اجرای ۲۲ هزار برنامه در گلزار شهدا و ادای احترام به شهدای سوم خرداد، رونمایی از کتاب حافظان مکتب شهید سلیمانی، برگزاری وبینار با رایزن‌های فرهنگی و رونمایی از ۱۵ کتاب با ترجمه انگلیسی نشر شاهد نیز از جمله برنامه‌های امسال هستند.

سردار سلیمانی با اشاره به برنامه های کتاب پژوهی گفت: تفاهمنامه‌ای با جهاد دانشگاهی در رابطه با چند کتاب پژوهشی منعقد خواهد شد و در آستانه عملیات حاج عمران نیز مراسمی به یاد ۲۶۷ شهید این عملیات در لرستان برگزار می‌شود. افتتاحیه جشنواره عکس ملی ایثار در استان فارس در روز اول خرداد و برگزاری مسابقه ملی کوکب هدایت برگرفته از وصیتنامه حضرت امام خمینی (ره) به مناسبت سالگرد رحلت ایشان و ویژه برنامه‌هایی با موضوع خانواده شهدا و رونمایی از چندین اثر موسیقایی در استان فارس و برگزاری تور دوچرخه سواری هشت تن از فرزندان جانبازان از حرم امام رضا(ع) تا حرم امام خمینی (ره) از سوم تا ۱۵ خرداد به همراه اعزام جانبازان به دریاچه گهر و کوهنوردی از برنامه‌های تدارک دیده‌شده هستند.

معاون فرهنگی بنیاد شهید اولویت برنامه‌ها را اقدام ملی و جهادی جمع‌آوری و خاطرات تمامی والدین شهدا دانست و در این باره گفت: هر سال تعداد زیادی از والدین شهدا به جهت کهولت سن از دنیا می‌روند. طرح جمع‌آوری و خاطرات تمامی والدین شهدا در قالب طرح اسناد افتخار انجام می‌شود. کار خاطره‌نگاری از ۵۰ هزار و ۵۰۰ نفر از والدین باقی‌مانده شهدا انجام خواهد شد. قرار است کار جمع‌آوری خاطرات جانبازان ۷۰ درصد نیز صورت گیرد.

وی در ادامه گفت: در عرصه‌های ملی و بین‌المللی حمایت از تولید و بازتولید مفاهیم ایثار و شهادت در قالب آثار فاخر فرهنگی و هنری را پیگیری می‌شود که در هفته‌های بعدی تفاهمنامه‌ای در این زمینه با معاونت امور استان‌ها و صدای جمهوری اسلامی ایران امضا خواهد شد. طرح اصلاح و پایش قوانین تحصیلی جامعه ایثارگران از جمله موارد برنامه ریزی شده است. در سال گذشته ۲۱ نفر از داوطلبین کنکور رتبه دو رقمی خارج از سهمیه ایثارگری را کسب کردند. نخستین اجلاسیه سه هزار راوی پیام‌آور ایثار برگزار خواهد شد. کار ساماندهی این راویان انجام شده و در سامانه بنیاد شهید قرار دارد. قرار است این راویان در ۲۲ هزار گلزار شهید روایتگری داشته باشند.

سردار سلیمانی با بیان اینکه جشنواره ملی سرود و تئاتر در جهت توانمندی جامعه ایثارگری برگزار خواهد شد، گفت: یک هزار و ۳۵۰ مدرسه شاهد در سراسر کشور داریم که نیازمند کار علمی و فرهنگی بیشتر هستند.

به گفته وی؛ از این هفته نیز در گلزار‌های شاهد برنامه‌هایی با حضور مداحان، سخنرانان و خاطره‌گویی جانبازان انجام می‌شود. کار تدوین سند ملی فرهنگ ایثار و شهادت از سوی شورای انقلاب فرهنگی به بنیاد شهید و با مشارکت دیگر دستگاه‌ها محول شد که پیش‌نویس آن انجام شده است. نظرات کشوری و لشکری اخذ و به شورای انقلاب فرهنگی ارسال شده که جزئیات آن را در آینده اعلام خواهیم کرد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.