sedayemodafean.org نامزدهای انتخاباتی

نگاهی به لیست نهایی نامزدهای نظامی انتخابات

مهلت نام‌نویسی از داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان رسید. این مرحله از فرایند انتخابات از روز شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه تا سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ادامه داشت. در طی این چند روز، افرادی از جمله آقایان رئیسی، احمدینژاد، لاریجانی، جهانگیری، جلیلی، رضایی، ضرغامی، ضرغامی، محسن هاشمی و شریعتمداری بودند که برای تصدی قوه مجریه، خیز برداشتند.

اما همانطور که پیش تر هم گفته بودیم،‌ موضوعی که این انتخابات را از انتخابات ریاست جمهوری گذشته متمایز میکند،‌ حضور گسترده نظامیان به عنوان نامزد انتخاباتی است تا جایی که برای اولین بار بیشترین افراد با سابقه نظامی اعلام کاندیداتوری کرده‌اند. از میان چهره‌های برجسته با سوابق نظامی، سردار حسین دهقان، سردار سعید محمد و محمد حسن نامی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات که خود را از جامعه ارتش معرفی کرده است، و همچنین محسن رضایی، با حضور در ستاد انتخابات کشور حاضر شدند و ثبت نام کردند.

اگر بخواهیم نگاهی مختصر به پیشینه برخی از برجسته ترین نظامیان حاضر در انتخابات داشته باشیم باید با پرحاشیه ترین و جوانترین آنها،‌ سردار سعید محمد، مشاور سردار سلامی، اشاره کنیم که همچنان سر موضوع برکنار شدن و یا استعفای وی از فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیا اختلافنظر وجود دارد. همچنین رستم قاسمی، وزیر سابق نفت و معاون اقتصادی سپاه قدس نیز، از جمله نامزدهای مهم به شمار میرود. عضو سابق سپاه، سردار حسین دهقان نیز نامی آشنا میان مخاطبان ما و میان نظامیان است که حضورش در انتخابات از ماه‌ها پیش مشخص شده بود. وی وزیر دفاع دولت یازدهم نیز بود.

یکی از آخرین نظامیانی که برای انتخابت ثبت نام کرد محسن رضایی است که هم‌ اکنون علاوه بر تصدی دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دانشگاه امام حسین (ع) نیز مشغول به تدریس است و قبلا هم در چند نوبت نامزد انتخاباتی شده بود. این چهره مطرح در نظام سیاسی کشور، مدرک دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۳۷۹ و از دانشگاه تهران دریافت نمود اما وی به خاطر حضور در جبهه‌های جنگ علیه باطل و سابقه بعضا پرحاشیه اش به عنوان فرمانده سپاه در طول دفاع مقدس نامی بسیار آشنا در جامعه سیاسی و نظامی کشور است.

لازم به ذکر است که شورای نگهبان این هفته فرصت بررسی داوطلبان ریاست‌جمهوری را دارد و سپس ۵ روز نیز فرصت اعتراض به نتایج برای ردصلاحیت‌شدگان در نظر گرفته شده است و نهایتا ۷ خرداد ماه اسامی کاندیداهای نهایی تأیید صلاحیت‌شده، توسط وزارت کشور اعلام خواهد شد. به هر ترتیب در حالی که نظرسنجی ها از مشارکت پائین مردم در انتخابات خبر میدهند امیدواریم که نامزدهای انتخاباتی بخصوص نامزدهایی که سابقه حضور در ارتش و سپاه را دارند نمایندگان خوبی برای نیروهای مسلح باشند و یادشان باشد که بسیاری از همرزمان و همسنگران سالهای دورشان امروز با مشکلات مختلفی مانند فقر و عدم دریافت حقوق و مزایای خود زندگی را سر میکنند و باید این عزیزان را در الویت برنامه‌های خود قرار دهند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.