sedayemodafean.org

کشتار مدرسه سیدالشهداء (ع) و واکنش ضعیف مقامات ایران

حمله بیرحمانه به یک مدرسه دخترانه شیعه در غرب کابل بار دیگر کشور افغانستان را عزادار کرد. روز شنبه ۱۸ اردیبهشت، حوالی ساعت ۱۶، سه انفجار پی‌درپی میان دانش‌آموزان مدرسه سیدالشهداء(ع) در غرب کابل رخ داد که در اثر آن، شماری از محصلان و مردم محلی که در آن منطقه زندگی می‌کردند یا به آنجا رفت‌وآمد داشتند، کشته و زخمی شدند. به گفته وزارت کشور افغانستان، این حمله به‌ وسیله خودرو بمب‌گذاری‌شده و دو مین مغناطیسی انجام شد و بیش از ۱۵۰ نفر از افراد محلی را هم زخمی کرد. اکثر قربانیان، دانش آموزان دختر بودند و با وجود اینکه هنوز هیچ گروه یا فردی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته اما مقامات افغانستان، طالبان را مسئول این حمله دانستند.

نکته‌ای که توجه برخی از تحلیلگران را در کشور ما به خود جلب کرده، واکنش و شاید بهتر بگوئیم عدم واکنش شایسته و محکم مقامات بلندپایه کشورمان به این حملات، و عدم پشتبانی شایسته از شیعیان افغانستان است. البته مقام معظم رهبری و نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان، حمله بزدلانه به مدرسه دخترانه را محکوم کردند، ولی با توجه به مظلومیت شیعیان افغانستان و با توجه به اینکه عزیزان فاطمیون از مردمان هزاره هستند، انتظار می‌رفت شاهد واکنش‌های محکم‌تری از سوی دست اندرکاران امور باشیم.

ناظران مسائل خاورمیانه و آفریقای شمالی معتقند گروه‌های تکفیری در افغانستان در پی نسل‌کشی شیعیان هستند و در این میان باید توجه داشت که بطور خاص اعضای کنونی و سابق لشکر فاطمیون مورد هدف هستند و حمایت‌های همه جانبه ما از این عزیزان باید در دستور کار باشد. ما در سایت صدای مدافعان بارها در ارتباط با وضعیت عزیزان فاطمیون پس از شکست داعش در سوریه نوشته‌ایم و وضعیت نابسامان شغلی آنها را (پس از بازگشت به کشور) به گوش مسئولان رسانده‌ایم. متاسفانه اما در این حوزه توجه لازم صورت نگرفته و این وضعیت نامناسب که با سوءتفاهم‌ها و برخوردهای ناشایست مردم عادی نیز همراه بوده،‌ باعث بازگشت بسیاری از این عزیزان به افغانستان شده است. فاطمیون در افغانستان هم هدف پرونده‌سازی‌های دولتی هستند و هم هدف گروه‌های تکفیری.

شایسته است مقامات کشورمان با محکومیت خشونت‌ها علیه مردمان هزاره، هم در کنار مردم افعانستان باشند و هم به عزیزان فاطمیون دلگرمی‌ دهند. همکاران سایت صدای مدافعان صمیمانه این فاجعه را به خانواده‌های قربانیان و تمامی مردم مظلوم افغانستان تسلیت گفته و عهد می‌بندند که همواره از حقوق فاطمیون حمایت کرده و مطالبات آنان را به گوش مسئولان برسانند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.