sedayemodafean.org گزارش سالانه جمعیت جانبازان

عدم اشاره به چالشهای واقعی در گزارش سالانه جمعیت جانبازان

پنجاه و یکمین جلسه شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با حضور ١٨ عضو این شورا در بستر فضای مجازی برگزار شد. در این جلسه ضمن پرسش و پاسخ درباره تازه‌ترین تحولات انتخاباتی با حضور علیرضا زاکانی، نماینده مجلس و رئیس جبهه تحول خواهان انقلابی، گزارشی از عملکرد سال ٩٩ این جمعیت ارائه شد.

با این وجود که گزارشی از عملکرد جمعیت جانبازان در سال ۹۹ ارائه شده، جزئیات دقیق و بروز شده‌ای در خصوص عملکرد این شورا در رابطه با مسائل مرتبط با بیکاری و مشکلات معیشتی و درمانی جامعه ایثارگران ذکر نشده است. هرچند نهادهای مختلف مرتبط با ایثارگران با آمارسازی، سعی در ارائه کارنامه‌ای مثبت از فعالیت‌های خود دارند، ولی نهایتا جانبازان و جامعه ایثارگران هر روز با سفره‌ای خالی‌تر و چالش‌هایی بیشتر مواجه هستند و کمک‌های صورت گرفته نیز بیشتر باعث ایجاد شکاف میان ایثارگران و جامعه شده و منفعتی واقعی برای آنها نداشته است.

جبهه تحول خواهان انقلابی

حجم بالای بیکاری فرزندان جانبازان ۷۰ درصدی، یکی از مهمترین مشکلات روز کشور است. اما سال‌هاست که ماده ۲۱ قانون «جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران» جامه‌ی عمل نپوشیده‌است. بلکه شاهد آن هستیم که اجرای این قانون با تاخیر مواجه شده‌است. جالب اینجا است که در گزارش فوق‌الذکر، اطلاعی از تحولات شورای جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی موجود نیست و این گزارش بیشتر به برگزاری تعداد زیادی جلسات مختلف در طول سال ۹۹ می‌پردازد. مهم است که بگویم دولت وظیفه دارد که همه‌ی فرزندان جانبازان و ایثارگران بالای ۷۰ درصد را به استخدام درآورد.

دغدغه‌‌های درمانی جانبازان و ایثارگران

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ایثارگران مشکلات درمانی آنها و پرداخت هزینه‌های مربوطه است. بسیاری از مسئولان بر این باورند که ریشه این معضل به مشکلات بیمه‌های درمانی تکمیلی ایثارگران برمی‌گردد و الزاماً مربوط به حقوق حداقلی نیست. جای ابن گلایه وجود دارد که چرا گزارش «جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی» به این موضوع بسیار مهم اشاره نکرده و سؤال اینجاست که آیا دولت به معوقات و حقوق ایثارگران و جانبازان به اندازه کافی توجه دارد؟

کارنامه عملکرد جمعیت جانبازان در سال ۹۹

بر اساس کارنامه عملکرد جمعیت جانبازان در سالی که گذشت، ٨ جلسه با دبیران استانی خود برگزار کرده که یک جلسه با حضور جانشینان دبیران و یک جلسه با حضور شورای استانی بوده است. در این جلسات علاوه بر دعوت از میهمانان و بررسی آخرین تحولات سیاسی کشور، پرسش و پاسخ با میهمانان و چهره‌های موثر و کارشناس در عرصه‌های گوناگون نیز صورت گرفته است.

مجتبی شاکری، دبیر کل جمعیت جانبازان با اشاره به اینکه به نظر می رسد کارنامه فعالیت‌های جمعیت جانبازان با هیچ یک از تشکل‌ها و احزاب دیگر دست کم به لحاظ کمیت قابل مقایسه نباشد، گفت: در سالی که گذشت تلاش شد از ظرفیت‌های این جمعیت حداکثر استفاده صورت گیرد و کمتر تشکل حزبی است که دفاتر استانی آن کاملا فعال باشد. اما جمعیت جانبازان ٢٧ دفتر استانی فعال دارد که جلسات هفتگی آنها تشکیل می شود و با چهره‌های موثر استان همچون ائمه جمعه، مجمع نمایندگان و شخصیتهای استانی دیدارهایی را برگزار می کنند.

بر اساس این گزارش، در سال ٩٩ در مجموع، ٩ جلسه شورای مرکزی و ١۰ جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی، برگزار شده است.

ستاد انتخابات جمعیت جانبازان نیز که از نیمه دوم سال ٩٩ فعالیت خود را آغاز کرد، با برگزاری منظم هفته ای دو جلسه در مجموعه ٢١ جلسه را برگزار کرده است.

در سال ٩٩ کارگروه امور ایثارگران جمعیت ١١ جلسه، کارگروه بانوان ١۴ جلسه، کارگروه تشکیلات و روش ها ٩ جلسه، کارگروه جوانان ۶ جلسه، کارگروه سیاسی و اقتصادی ١۰ جلسه، کارگروه ترویج گفتمان ١٣ جلسه و کارگروه حقوقی جمعیت ٢ جلسه برگزار کردند. همچنین کارگروه بانوان برگزار کننده یک همایش سراسری بود و جوانان جمعیت جانبازان نیز یک همایش سراسری با حضور جوانان دو جمعیت رهپویان و ایثارگران برگزار کردند.

در سال ٩٩ جمعیت جانبازان ١٢ مورد اعلام موضع در خصوص مسائل روز جامعه را در کارنامه دارد و ٨ بیانیه نیز به مناسبت‌های مختلف صادر کرد و دفاتر استانی جمعیت در دو نوبت مستقلا ٢٨ بیانیه صادر کردند. همچنین در مجموع ٩٢ یادداشت در سایت جمعیت بارگزاری شد که حدود یک سوم این تعداد به قلم اعضای شورای مرکزی، جوانان، بانوان و سایر اعضا بوده است. در سال گذشته اعضا با انجام بیش از ۴۰ مصاحبه در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی نقش آفرینی کرده اند و نیز در راستای انجام رسالت فرهنگی و آموزشی جمعیت جانبازان، فایل کتاب‌های صوتی مرتبط فضای مجازی متعلق به این جمعیت بارگزاری شده است.

در این جلسه همچنین گزارشی از آخرین جلسه شورای مرکزی شورای ائتلاف در خصوص انتخابات ١۴۰۰ ارائه شد. از مهمترین مصوبات این جلسه، برگزاری جلسه مشترک جمعیت جانبازان با سایر اعضای جبهه تحول خواهان انقلابی به منظور تصمیم گیری درباره پویش دعوت از آیت‌الله رئیسی بود. همچنین صدور احکام دبیران استان‌های قزوین، لرستان، خراسان شمالی، هرمزگان و ایلام از دیگر مواردی بود که در ماه اخیر در دستور کار این جمعیت قرار گرفته بود.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.