تزریق‌های رانتی و تاخیر در واکسیناسیون جانبازان

هفته گذشته پس از انتشار اخبار مربوط به آمار مرگبارترین روز پایتخت در پنجاه سال اخیر، که تنها دلیل آن فراگیر شدن دوباره کرونا و روبرویی با موج چهارم این ویروس منحوس بود، تلاش کردیم تا از طریق رسانه‌ها و برخی از منابع خبری محلی در شهرستانهای مختلف جویای وضعیت محموله‌های دریافتی واکسن کرونا و پخش و توزیع آن میان جانبازان و افراد بالای ۶۵ سال شویم. همانطور که مطلعید،‌ برغم آغاز پروسه واکسیناسیون که به شکل جدی از اواسط اسفندماه گذشته آغاز شد، متاسفانه روند کند و رانتی واکسیناسیون مزید بر علت شده تا آمار قربانیان کرونا در کشور به بالاترین سطح خود برسد و بسیاری از ایثارگران و بخصوص جانبازان شیمیایی و سالمندان میخواهند بدانند در چه مقطع زمانی به واکسن دسترسی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

با نگاهی گذرا به آمار و ارقام کرونایی در روزهای اخیر، اهمیت و نیاز به واکسیناسیون سریع در سطح کشور را به وضوح میبینیم. متاسفانه میانگین تعداد جانباختگان بیماری کرونا در چند روز اخیر به ۴۵۰ نفر رسیده و نسبت به میانگین ثبت شده هفته گذشته ۲۱ درصد افزایش پیدا کرد تا رکورد سیاه‌ترین روز کرونایی کشور در چند ماه گذشته باز هم تغییر کند. آمارها نشان دهنده این مهم است که روند فوتی‌ها در هفته‌های اخیر نوسانی بوده و با وجود این کم و زیادشدن‌ها، همواره در روزهای اخیر تعداد فوتی‌ها بالاتر از حد ۳۰۰ نفر به ثبت رسیده که در نوع خود یک فاجعه ملی محسوب می‌شود. در همین راستا و طبق آماری که ما در یک سال و دو ماه گذشته در صدای مدافعان جمع‌آوری کرده‌ایم متاسفانه از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور، پیش از ۱۲۰۰ جانباز و ایثارگر جنگ تحمیلی بر اثر این ویروس منحوس، جان خود را از دست داده‌اند و هرچند بنیاد شهید ترجیح می‌دهد که این عزیران به فراموشی سپرده شوند، ولی از نظر ما شهید محسوب می‌شوند و همواره در دل هموطنانشان جای دارند.

در ارتباط با توزیع واکسن و طبق اولویت‌بندهای انجام شده در این زمینه، پس از واکسیناسیون کادر درمانی، واکسیناسیون جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰ درصد، کارکنان مربوط به تغسیل اموات، افراد کم‌توان ذهنی و جسمی آغاز شده اما همانطور که در اسفندماه و در همان آغاز ورود محموله‌های واکسنهای اسپوتنیک‌ وی روسی و سینوفارم چینی به کشور پیشبینی کرده بودیم،‌ متاسفانه بدلیل عدم شفافیت و پارتی‌بازی و رانت‌خواری در خصوص دریافت کمک‌های درمانی،‌ توزیع و واکسیناسیون میان اکثر سالمندان و جانبازان شیمیایی با چالشهای بسیاری روبرو شده و به در بسته خورده است. متاسفانه این روند حتی نشان از فساد و سوءاستفاده برخی از مسئولین بهداشتی کشور و استاندارها از واکسنهای وارد شده به کشور دارد.

اگر توسط وزیر محترم بهداشت کشور متهم به به تشویش اذهان عمومی نمیشویم،‌ باید در این خصوص اذعان کنیم که تا اینجا در امر واکسیناسیون (هم در بحث ورود و توزیع و هم در بخش تزریق) نمره قبولی نگرفته‌ایم. بخصوص در یکی دو هفته گذشته این موضوع تزریق غیرشفاف و البته تاخیر در تزریق واکسنهای وارد شده به کشور به محلی برای بحث میان بسیاری از ایثارگران سالمند و جانبازان واجد شرایط تبدیل شده. طبق آمار منتشر شده توسط وزارت بهداشت، از زمان شروع واکسیناسیون سراسری در ایران یعنی از ۲۱ بهمن ماه سال گذشته تاکنون، تنها ۶۵۲ هزار و ۹۰۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۷۱ هزار و ۲۱۰ نفر دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور کمتر از یک درصد جمعیت ایران را پوشش داده و در این میان، جمعیت ایثارگران در آخر صف قرار دارند.

در یک مقایسه ساده با کشورهای آسیای مرکزی و آسیای غربی به این نتیجه میرسیم که ما حتی از بنگلادش هم عقب تریم چه برسد به کشورهایی مانند ترکیه، امارات متحده و عمان. به عنوان مثال ترکیه تا کنون موفق به تزریق حدود ۱۴ میلیون دوز واکسن کرونا شده است و عمانی‌ها هم سه برابر ما تزریق واکسن کرونا داشته‌اند. این در حالیست که روند کند واکسیناسیون با واکسنهای موجود در کشور نگران کننده است و در شرایطی که مسئولین وزارت بهداشت صحبت از کمک به کشور هند میکنند، ما خودمان در ایران شدیدا درگیر هستیم و مقامات بهداشتی و دولت نمیتوانند کرونا را مهار کنند.

به هر حال امید ما این است که نگاهی اصولی و علمی به موضوع داشته باشیم. قصد ما ایجاد ناامیدی نیست ولی اگر در توزیع و تزریق واکسن تلاش بیشتری نکنیم و حداقل ۳۰-۴۰ درصد کشور را در سه ماه آینده واکسینه نکنیم، باید منتظر موج‌های پنجم و ششم کرونا باشیم که میتواند ما را به تنهایی در صدر کشورهای کرونایی دنیا قرار دهد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.