sedayemodafean.org نمایشنامه‌نویسی انقلاب و دفاع مقدس

نشست تخصصی بررسی روند نمایشنامه‌نویسی انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی و شهادت سید اهل قلم شهید مرتضی آوینی، واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری آبادان اقدام به برگزاری نشست تخصصی بررسی روند نمایشنامه‌نویسی انقلاب و دفاع مقدس کرد.

به گزارش صدای مدافعان به نقل ازخبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، در این نشست که به شکل آنلاین و در فضای مجازی برگزار شد، نمایشنامه نویسان و کارگردانان تئاتر آبادان بهزاد وزیری، عبدالرضا ثامری، مسعود رمضانی، مهرداد بهزادی، شهرام پورعسکر به تفصیل در خصوص موضوع نشست سخنانی بیان کردند.

در این نشست «مهرداد بهزادی» نویسنده زمان دفاع مقدس «شهسوار» در مورد شکل گیری «قهرمان» در آثاری که منتسب به انقلاب و دفاع مقدس است اظهار داشت: «قهرمان» در برخی از آثار تبدیل به «اسطوره» شده که این امر شخصیت‌های قابل باور و ستایش رزمندگان اسلام را برای نسل جوان سه دهه بعد از جنگ را کمی غیرواقعی و اغراق آمیز می‌کند، در صورتی که رزمندگانی که آسایش و امنیت امروز مرهون حضور آنان در دوران ایثار و شهادت بوده، افرادی بودند که چون ما زندگی می‌کردند و در یک دوره پر التهاب سفر عشق را برگزیدند از این رو لازم است نویسندگان این عرصه به این مهم توجه داشته باشند.

«شهرام پورعسکر» نمایشنامه‌نویس و کارگردان جوان نیز تصریح کرد: در تمام دنیا در چندین مرحله در جنگ و پس از جنگ ابعاد شخصیت‌هایی که در این شرایط حضور داشته و رشد کرده‌اند بنا به موقعیت و شرایط جنگ و پس از جنگ مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرند و کشور عزیز ما نیز از این قائده مستثنی نیست.

همچنین «مسعود رمضانی» نمایشنامه‌نویس مطرح آبادانی اذعان کرد: موقعیت انقلاب و جنگ تحمیلی در کشور ما با همه کشورهایی که جنگ را تجربه کرده‌اند متفاوت است، چرا که مبارزه ما ابعادی انسانی و حق‌طلبانه داشت و مسلما قهرمانان دوران انقلاب و دفاع مقدس در ابعادی انسانی‌تر و شریف‌تر شناسایی و مطرح می‌شوند.

«عبدالرضا ثامری» نمایشنامه‌نویس و کارگردان آبادانی ابراز کرد: در هر متن نمایشی هر موضوعی قابل پرداخت و شخصیت‌شناسی است و محدود به موضوعات انقلاب و جنگ نمی‌شود، باید برای ایجاد جذابیت و ارتباط با مخاطب موضوع، قصه و شخصیت‌ها بعد انسانی‌تر به خود بگیرند و اعتقادات آنها به یک موضوع جذاب و «درام» نزدیک باشد.

«بهزاد وزیری» نمایشنامه‌نویس و کارگردان حرفه‌ای بودن هنرمندان این عرصه را یکی از دلایل پیشرفت اینگونه ژانر دانست و عنوان کرد: نمایشنامه‌نویس انقلاب و دفاع مقدس باید از وقایعی که در کشور ما تاثیر گذار بودند و حتی تاریخ کشور ما برای تولید اثر خود وام بگیرد و در این خصوص حرفه‌ای عمل کند و بسیاری از کسانی که در این عرصه موفق بودند، مطالعه، تحقیق و تکنیک را سرلوحه کار خود دانستند.

در این نشست آنلاین حدود ۲۰۰ نفر شرکت کردند و نزدیک به ۲ ساعت به طول انجامید.

در روزهای ۲۰ و ۲۱ فروردین نیز چهار نمایش رادیویی به نام‌های «سریر خون»، «فرماندار»، «ضیافت» و «آسفالت ها» که تولید واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی آبادان است در صفحه حوزه هنری انقلاب اسلامی آبادان بارگزاری و پخش شدند.

مهدی گازری، عبدالرضا نصاری، هادی صابر، زهرا خزاعلی، مجید طالبی، سمیه سرکاری، الهام چاسبی، حسین کعبی، زینب حقیقت، ژوبین دارابیان بازیگران این نمایش‌ها بودند و نویسنده و کارگردان هر چهار نمایش رادیویی نیز عبدالرضا سواعدی است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.