sedayemodafean.org انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست جمهوری نباید باعث وهن سپاه شود

چندی پیش مطلبی درباره نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و حاشیه‌های مربوط به ورود نظامیان به عرصه سیاست منتشر کردیم. در پی انتشار آن مقاله، که با واکنش‌های مختلفی از سوی مخاطبان مواجهه شد، به پیشینه و سوابق برخی از نامزدهای انتخاباتی و اتهامات وارده به آنها در شرف مبارزات انتخاباتی اشاره کردیم. اکنون هر چه بیشتر به خرداد ماه نزدیک میشویم، نام‌های دیگری مانند علی مطهری، علی لاریجانی و سعید جلیلی نیز به لیست نامزدهای احتمالی اضافه میشوند که مطمئنا باعث گرم‌تر شده بازار انتخاباتی خواهد شد. اما سوال اینجاست که با توجه به سیاست‌زدگی مردم از هر دو طیف سیاسی و صحبتهای مطرح شده در مورد تحریم انتخابات در حالی که کشور به اتحاد و همبستگی نیاز دارد، حاشیه‌ها و حرف و حدیثهای مطرح شده در مورد برخی از نامزدها تا چه حد باعث نگرانیست؟ واقعا باید ببینیم چگونه میتوانیم با گذر از اتهامات و اختلاف میان نامزدهای انتخاباتی، مردم را به پای صندوق‌های رای بیاوریم و اجازه هم ندهیم نیروهای مسلح قربانی بازیهای سیاسی شوند.

در هفته‌های اخیر یکی از نام‌هایی که به محض اینکه نامش به عنوان نامزد انتخاباتی مطرح شد مورد هجمه اتهامات و حملات قرار گرفت، سردار سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) بود. همانطور که پیشتر هم گفته بودیم، پس از آنکه خبر رفتن سعید محمد از قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) بر روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت، شائیه‌های زیادی درباره برکناری او مطرح شد. حرف و حدیثها به جایی رسید که حمید‌رضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه، خبر از برکناری سردار محمد به علت تخلفات وی داد. این فعال سیاسی اصولگرا درخصوص آخرین تحرکات انتخاباتی سردار محمد گفت: «ایشان اصلا در فضای اصولگرایان مطرح نیست، فقط در فضای مجازی مطرح است و روی ایشان کار شده و کنار رفتن ایشان از فرماندهی قرارگاه خاتم هم به دلیل انتخابات نبوده و خود ایشان هم تخلفاتی داشته که قطعا این مساله امتیازی منفی در بررسی صلاحیت ایشان خواهد بود.»

در همین ارتباط و چندی بعد سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه، در مصاحبه‌ای با بیان اینکه سپاه از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد گفت: سپاه به جدّ با ورود پاسداران و از جمله سعید محمد به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است. سردار جوانی افزود: «اتفاقاً منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.» در مقابل،‌ سردار سعید محمد در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، اینگونه اظهارات را دروغ و کذب خوانده و گفته: «آنگونه که قبلا اعلام شده بدلیل حضور در انتخابات ریاست جمهوری و پرهیز از هرگونه شائبه‌ای از فرماندهی قرارگاه خاتم استعفا کردم و این استعفا مورد پذیرش فرمانده کل سپاه قرار گرفت و هیچ تخلفی هم از سوی من صورت نگرفته است.»

موضوع سردار محمد بیشتر از آنکه در ارتباط با خود ایشان و موضوع کاندیداتوری وی نگرانی ایجاد کرده باشد، از زاویه طرح برخی اختلافات در میان بخش‌هایی از سپاه نگرانی ایجاد کرده است که از سوی نیروهای معاند به شکل یک نوع جنگ قدرت درون سپاه عرضه میشود. بسیاری از ناظران سیاسی معتقند که درگیر کردن نهادهای نظامی در بازیهای سیاسی و ورود افراد نظامی به حوزه سیاست باعث خدشه دار شدن وجه سپاه و دیگر نهادهای نظامی شود. این ناظران نسبت به علنی شدن اختلافاتی که در داخل سپاه وجود دارد هشدار داده بودند و در این راستا به بحثهایی که درخصوص نامزدی سردار محمد ایجاد شده اشاره می کنند.

البته همانطورکه پیشتر اشاره کردیم به‌جای طرح سوالی مبنی بر نظامی بودن یا غیر‌نظامی بودن رئیس‌ جمهور آینده کشور،‌ چرا نپرسیم که آیا این شخص صلاحیت اداره کشور و توانایی خروج ایران از شرایط بحرانی اقتصادی، نارضایتی‌های اجتماعی و سردرگمی‌های امنیتی را دارد یا خیر؟ اصل باید بر صلاحیت باشد ولی متاسفانه حاشیه‌هایی که بطور بالقوه و بالفعل درخصوص ورود سرداران سپاه به کارزار انتخاباتی ایجاد شده، وهن دستگاه نظامی کشور است. در این میان تایید و تکذیب‌هایی هم صورت می‌گیرد، تنها به افزایش شایعه‌ها می‌انجامد. برای مثال چه لزومی داشت که سردار کوثری تاکید کند که در سپاه هیچ اختلافی نیست و از سوی دیگر، سردار محمد عملا سخنان سردار جوانی را کذب قلمداد کند؟.

در کنار موضوعات عنوان شده،‌ باید به این نکته هم توجه کنیم که در مقطع حساس کنونی و در حالی که درصد بالایی از جامعه به نوعی از سیاست، زده شده و از هر دو جناح سیاسی گلمند است، و حتی اقشاری از جامعه صحبت از تحریم انتخابات میکنند، بسیار حیاتی است که نامزدهای انتخاباتی درگیر پرونده‌های فساد مالی و اخلاقی نبوده و وقت خود را صرف اعلام برنامه‌های اقتصادی خود کنند. درحالی که کمتر از سه ماه به انتخابات باقی مانده متاسفانه اکثر نام‌‌های مطرح شده به نوعی درگیر موضوعات حاشیه‌ای بوده‌اند که مطمئنا به جذب اعتماد مردم و کشاندن آنها به پای صندوق‌های رای کمکی نمیکند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.