sedayemodafean.org کنگره ملی ۴۰۰۰ شهید

کنگره ملی ۴۰۰۰ شهید استان یزد | تقدیم ۱۰۰۰ دانش‌آموز شهید یزدی در ۸ سال دفاع مقدس

یکی از ویژگی‌های مهم استان یزد در دوران دقاع مقدس تقدیم قریب به بیش از یک هزار دانش‌آموز و طلبه شهید به انقلاب بوده که بیشتر از یک چهارم کل شهدای استان هستند.

به گزارش صدای مدافعان به نقل از خبرگزاری تسنیم از یزد، از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان کنگره ملی چهار هزار شهید استان یزد، شهدای دانش آموز استان یزد بوده است. موضوعی که ایشان به آن به صورت خاص توجه فرموده و یکی از نقاط بسیار مهم و طلایی استان یزد در دوران دفاع مقدس را همین موضوع قلمداد فرمودند.

استان یزد از یکی از استان‌هایی است که به نسبت جمعیت بیشترین میزان حضور رزمندگان و ایثارگران در دوران هشت سال دفاع مقدس را داشته و تیپ الغدیر یزد به دلیل عملیات‌های موفقیت‌آمیزی که انجام می‌داده، به عنوان تیپ همیشه پیروز الغدیر نام گرفته است.

جمعیت کل استان یزد در دوران هشت سال دفاع مقدس تنها یک درصد جمعیت کل کشور بود اما تعداد ایثارگران استان یزد به گفته حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ عباس زارع مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بیش از دو درصد از کل ایثارگران کشور بوده است.

زارع در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه استان یزد چهار هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده اظهار داشت: از این تعداد سه هزار و ۶۸۶ نفر از شهدا در داخل استان و دیگر شهدای یزد در خارج از این استان به خاک سپرده شده‌اند.

وی با بیان اینکه یزد در دوران دفاع مقدس ۱۲۴ طلبه و ۱۰۲ دانشجوی شهید داشته تصریح کرد: از مهمترین ویژگی‌های استان در دوران دفاع مقدس، داشتن ۸۹۲ دانشجوی شهید است.

این آمار نشان می‌دهد که نزدیک به یک چهارم شهدای استان را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند و با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از طلاب شهید استان یزد هم در سنین پایین بودند؛ این آمار به حدود هزار شهید می‌رسد.

بی شک در تمام کشور چنین آماری که یک چهارم کل شهیدان یک استان را دانش‌آموزان تشکیل دهند آماری کم نظیر و حتی بی نظیر است و قطعا همین موضوع نقش بسیار مهمی در تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به شهدای دانش‌آموز استان یزد داشته است.

یکی دیگر از ویژگی‌های استان یزد در ارتباط با شهدای دانش‌آموز، شهید محمدحسین ذوالفقاری است که با ۱۲ سال سن به عنوان کم سن‌ترین شهید دوران هشت سال دفاع مقدس شناخته می‌شود.

موضوعی که برادر این شهید والامقام در گفت‌و گو با تسنیم با اشاره به آن اظهار داشت: شهید محمدحسین ذوالفقاری فعالیت‌های خود را از همان سنین کودکی در مسجد محله و پایگاه بسیج شروع کرد و علاقه بسیاری به این گونه فعالیت‌ها داشت.

وی توجه به نماز آن هم نماز اول وقت را با وجود سن کم یکی از مهمترین ویژگی‌های شهید ذوالفقاری دانست و گفت: این شهید در حفظ حرمت والدین و کمک به خانواده هم اهتمام بسیار ویژه‌ای داشت.

شهید ذوالفقاری که برادر بزرگتر او علیرضا ذوالفقاری هم پیش از آن به جبهه‌های حق علیه باطل رفته و جام شهادت را نوشیده بود، علاقه بسیاری به حضور در این عرصه داشت به گونه‌ای که پدر این شهید در بیان خاطراتش چنین گفته که با آغاز جنگ تحمیلی، محمد حسین ۱۲ ساله بود و اشتیاق زیادی برای رفتن به جبهه داشت و علیرضا برادر بزرگترش که قبل از او به سوی عرصه‌های عشق و حماسه شتافته بود، پیوند عاشقانه آشنایی محمد حسین را با اسرار عارفانه جبهه را فراهم ساخته بود.

این پدر شهید در مصاحبه‌ای بیان کرده است: پس از دیدن دوره آموزش نظامی پیش من آمد و خواست که به جبهمه برود که من گفتم درس واجب‌تر است و  تو خیلی کوچکی هنوز ۱۲ سال بیشتر نداری چه کار می‌توانی انجام دهی که او ناراحت شد و گفت می‌گویید من نروم، حتی نمی‌توانم برای رزمندگان آب ببرم که این چنین حرفی به من می‌زنید که من وقتی این حرف محمدحسین را شنیدم اجاره رفتن دادم  و وی عازم جبهه شد، او اصلا فرزند این دنیا نبود و دل به این دنیا نبسته بود و با اینکه نوجوان بود، ولی روح بزرگی داشت.

نکته بسیار مهم در ارتباط با این شهید والامقام افزوده شدن عقش به شهادت پس از شهادت برادرش بوده است به گونه‌ای که همرزمان وی می‌گویند پس از شهادت برادر، وی هر روز آرزوی شهادت می‌کرده است.

این شهید والامقام در وصیت نامه خود چنین نوشته است: »وصیتم به پدر و مادرم! سلام بر شما‌ای پدر و مادرم، سلام بر تو که شب و روز از کوچکیم خواب نکردی تا من بزرگ شدم، سلام بر تو‌ای پدری که بازوانت را شب و روز به کار بردی تا من رشد و نمو کنم و تا این حد برسم و برای زندگی آینده شما پر ثمر باشم، ولی چه کار کنم که نه مال شما هستم نه مال خودم بلکه هر عضو از اعضای بدن من امانت است و باید آن امانت را قربانی کنم و زودتر آن امانت را به او برسانم، پس شما نباید غصه بخورید و از مرگ من بگریید و به زاری بپردازید، زیرا که خدا در قرآن می‌فرماید «ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون؛ ومپندارید کسانی که در راه خدا کشته شده‌اند، مرده‌اند بلکه زنده‌اند و نزد خدا روزی می‌خورند».

انشاء‌الله که این آیه قرآن به شما و دیگر کسانی که در سوگ من نشسته‌اند قوت و نیرویی عطا کند.‌ای پدر و مادر! از دوستان و آشنایان بخواهید که اگر به آن‌ها اذیت و آزاری کرده‌ام و آن‌ها از من ناراضی هستند مرا ببخشند که خدای مهربان مرا ببخشد.«

علاوه بر شهدای دانش‌آموز، یزد جانبازان و آزادگان و ایثارگران بسیار زیادی هم از بین دانش‌آموزان داشته و دانش‌آموزان ایثارگر استان یکی از مدال‌های افتخار رنگین یزد به حساب می‌آیند.

حجت الاسلام و المسلمین زارع مدیرکل بنیاد شهید استان یزد در این رابطه به خبرنگار تسنیم در یزد گفت: استان یزد ۷۵۱ آزاده و ۱۰ هزار جانباز دارد و نکته بسیار مهم این است که تمام آزادگان یزد جانباز هستند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان یزد خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از این آزادگان و جانبازان استان یزد در زمان هشت سال دفاع مقدس در سنین دانش‌آموزی بودند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.