صدای مدافعان در هفته:‌۲۳ تا ۲۹ اسفند ۱۳۹۹

تشریح فعالیت‌های بین‌المللی بنیاد شهید و امور ایثارگران

sedayemodafean.org امور بین‌الملل بنیاد شهیددیرکل امور بین‌الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشریح فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت. حسن ساکی در زمینه ارتباط با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای حوزه مقاومت عنوان کرد: مهم‌ترین رسالت بنیاد شهید و امور ایثارگران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که این رسالت در خارج از مرزهای جغرافیایی کشورمان در قالب انتقال تجربیات در زمینه‌های مختلفی مانند «نحوه خدمات رسانی به جامعه ایثارگری»، «رسیدگی به امور درمانی»، «تعیین درصد جانبازی توسط کمیسیون‌های تخصصی» و «امور آموزشی و فرهنگی» انجام می‌شود. ساکی افزود: در سال‌های اخیر هیئت‌هایی از کشورهای مختلف مانند لبنان، سوریه، عراق، الجزایر، لیبی، اوکراین، سودان و فلسطین مهمان بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده‌اند که هدف از این دیدارها انتقال تجربیات در زمینه‌های مختلف بوده است. همچنین اعزام کارشناسان تخصصی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران در حوزه‌های مختلف جهت آشنایی بیشتر این کشورها نیز انجام می‌شود و نتیجه این دیدارها انعقاد یادداشت تفاهم با برخی از کشورها بوده است.

تایید ۲۴ پرونده دیگر از شهدای والامقام مدافع سلامت

sedayemodafean.org کمیته ملی تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمتسعید اوحدی اظهار داشت: پرونده ۱۶۸ شهید والامقام مدافع سلامت به بنیاد شهید و امور ایثارگران ارسال شده و توفیق و افتخار بسیار بزرگی برای ما است که در خدمت خانواده‌های این شهدای عزیز باشیم. همچنین ۶۴ پرونده دیگر در کمیته ملی مطرح شد که به دلیل نقص مدارک، باید به استانها برگردد و دقت داشته باشیم که حق الناس است. وی افزود: امروز یک تصمیم بسیار خوب گرفته شد که یک کمیسیون تجدید نظر در کمیته ملی تشکیل شود که اولا وقتی پرونده‌هایی که دارای نقص است و به استانها اعلام می‌شود، تکمیل شود و اگر مواردی بود که برخی از این عزیزان با ابتلا به کووید۱۹ جان خودشان را از دست داده‌اند و به هر علتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی یا کمیته‌های مجموعه تعیین مصادیق شهدای خدمت، پرونده آن‌ها به تایید یا تصویب نرسید، حق اعتراض داشته باشند و در کمیسیون تجدید نظر بتوانند اعتراض خودشان را اعلام کنند تا این کمیسیون در مدتی مشخص، تصمیم گیری کند. معاون رئیس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: تا کنون کمیته‌های فرعی کمیته ملی تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت و جلسات فراوانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در این زمینه برگزار و پرونده‌های شهدای والامقام مدافع سلامت بررسی شده است. از تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تشکر می‌کنم که زحمات زیادی در بیش از یک سال گذشته، کشیدند و کادر بهداشتی و درمانی نیز برای مقابله با ویروس منحوس کرونا از همه چیز خودشان گذشتند.

فراخوان جذب اعضای مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر

sedayemodafean.org مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگرمدیرکل دانش‌پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر با اعلام فراخوان جذب اعضای مرکز دانش‌پژوهان گفت: نخبگان شاهد و ایثارگر دارای رتبه‌های علمی، مقالات و کتاب‌های علمی، هنری وقرآنی می‌توانند درسامانه بانک اطلاعاتی مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهدو ایثارگر تحت عنوان «گنج شاهد» نام‌نویسی کنند. عادل مهری اظهار داشت: یکی از مسائلی که از گذشته در مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با آن روبه‌رور بودیم، بروزرسانی بانک اطلاعاتی اعضای مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر بود. همیشه با وجود پیگیری و مکاتبه با بنیاد استان‌ها و تلاش های ستاد، نمی‌توانستیم اطلاعات بروز نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر را داشته باشیم. وی افزود: همچنین امکان بهره‌مندی از اطلاعات و محتویات علمی اعضا را هم نداشتیم. بر این اساس، سامانه گنج شاهد با همکاری شرکت تجارت الکترونیک بانک دی به صورت خوداظهاری طراحی و راه‌اندازی شد. طی این فراخوان نخبگان و سرآمدان می‌توانند با مراجعه به سامانه «گنج شاهد» بدون نیاز به مراجعه حضوری نام‌نویسی کنند.

بودجه ۱۴۰۰ بنیاد شهید ۲ برابر افزایش یافت

sedayemodafean.org بودجه ۱۴۰۰ بنیاد شهیدمجید عابدی طامه, مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران در آیین معارفه مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان، اظهار داشت: بودجه سال ۱۴۰۰ بنیاد شهید و امور ایثارگران با حمایت‌های مجلس شورای اسلامی دو برابر افزایش یافته است که موجب خدمت رسانی بهتر به این قشر خواهد شد. او با اشاره به اینکه استاندار همدان در رابطه با تأمین زمین برای ایثارگران و فراهم کردن فرصت شغلی برای آن‌ها همراهی و همکاری خوبی را داشته است، گفت: فعالان در این مجنوعه باید انضباط مالی و قانونی را رعایت کنند تا کاری که انجام می‌دهند بایسته و شایسته باشد. مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان نیز با اشاره به اینکه استان همدان در طول هشت سال دفاع مقدس خوش درخشید، گفت: استان همدان علاوه بر حضور فعال در دفاع مقدس در انتقال ارزش‌های دفاع مقدس نیز نقش آفرینی کرد. مهرداد نادری فر بیان کرد: استان همدان از پیش از شروع جنگ در منطقه کردستان تا واپسین روز‌های جنگ در عملیات مرصاد نقش داشته است.

یادداشت سردبیر: آخرین هفته سال ۹۹ را هم پشت سر گذاشتیم. چه میتوان گفت در مورد سالی که پر بود از اخبار مرگ میر و مشکلات اقتصادی و بیماری و بجز مرور همان اخبار بد متاسفانه حرف چندانی برای گفتن نمی ماند. وضعیت جامعه ایثارگران هم همانند دیگر اقشار جامعه از نظر اقتصادی و معیشتی به هیچ وجه مناسب نبود و دولت نتوانست نیازهای این عزیزان را چه از بُعد درمانی و چه از بُعد معیشتی تامین کند. متاسفانه در سال ۹۹ نزدیک به ۶۵۰۰ تن از ایثارگران و جانبازان و والدین شهدای جنگ تحمیلی را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادیم. ‌همچنین در ارتباط با موضوعاتی مانند استخدام فرزندان ایثارگران و اشتغالزایی هم نمره قبول نگرفتیم و فقط در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی اخبار امیدوار کننده خواندیم و روزها را شب کردیم تا شاید سال ۱۴۰۰ پربارتر و بهتر از سال پیش باشد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.