sedayemodafean.org دریافت واکسن

جانبازان باید در اولویت دریافت واکسن باشند

 پس از مدت‌ها کش و قوس و با وجود تمام ابهامات و شک و تردیدهایی که در مورد واکسن روسی وجود داشت، بلاخره اولین محموله «واکسن خارجی» وارد کشور شد. کمتر از یک هفته بعد از انتشار اطلاعات علمی درباره واکسن روسی اسپوتنیک در مجله معتبر پزشکی «لنست»، ایران اولین محموله واکسن کرونا ساخت روسیه را روز پنجشنبه از شهر مسکو به مقصد تهران بارگیری کرد. این در حالی است که با مخابره اخبار مثبت درباره واکسنی که پیش از آن به دلیل برخی حاشیه‌سازی‌ها کمتر کسی نسبت به آن خوشبین بود، و پس از نگاه مثبت برخی کشورهای اروپایی به واکسن اسپوتنیک‌، اجازه ورود اسپوتنیک به کشور داده شد. اکنون در بحث خرید و توزیع واکسن نگرانی‌هایی وجود دارد که مهمترین آن توزیع عادلانه این واکسن میان مردم و بخصوص جانبازان است تا خدائی ناکرده واکسن کرونا هم تبدیل به موضوعی برای سوءاستفاده برخی مسئولین و آقازاده‌ها نشود.

برای آشنایی بیشتر مخاطبان صدای مدافعان با این واکسن بد نیست اشاره‌ای داشته باشیم به یافته‌های علمی منتشر شده در مجله معتبر لنست. طبق اطلاعات منتشر شده در این مجله پزشکی، قیمت پایین‌تر، حمل و نقل آسان‌تر و ایجاد واکنش طولانی مدت از نکات مثبت این واکسن به شمار می‌آید. در بخشی از مقاله‌ای که در مورد این واکسن منتشر شده آمده است: «از ۱۴ هزار و ۹۶۴ داوطلب که واکسن واقعی اسپوتنیک وی تزریق کردند، نسبت به کسانی که بیماری کووید ۱۹ آنها بهبود یافته است ۱.۳ تا ۱.۵ برابر آنتی‌بادی بیشتر در مقابل ویروس کرونا در بدنشان شکل گرفت.»

آنطور که برخی از خبرگزاری‌های خارجی گزارش داده‌اند یکی دیگر از شاخصه‌های مهم واکسن کرونای اسپوتنیک، اثر بخشی بالای آن برای سالمندان بالای ۶۵ سال است. این گروه سنی شامل درصد قابل توجهی از جانبازان و ایثارگران جنگ تحمیلی، بخصوص جانبازان شیمیایی میشود که در یک سال گذشته از میان آسیب پذیرترین اقشار بودند و طبق آمارهای رسیده به صدای مدافعان، نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از آنها به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند. خبر خوش برای جامعه ایثارگران و جانبازان اما این است که طبق الویت بندی‌های اعلام شده، این عزیزان در گروه دوم دریافت کنندگان این واکسن هستند. طبق صحبتهای یکی از مقامات مسئول در وزارت بهداشت، کادر درمان یعنی کسانی که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند جزو گروه‌های اول دریافت واکسن هستند و گروه دوم شامل سالمندان آسایشگاه‌ها و جانبازان شیمیایی میشود.

اما همانطور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، یکی از نگرانی‌‌های مربوط به توزیع واکسن کرونا سوءاستفاده احتمالی برخی از دست اندرکاران و مسئولین دولتی و بستگانشان است. جالب اینجاست که بسیاری از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی بر این باورند که تعداد قابل توجهی از مقامات دولتی و حکومتی و حتی خانواده‌‌‌های آنها از هفته‌ها قبل واکسن زده‌اند که البته هیچ مدرکی مبنی بر اثبات چنین ادعایی موجود نیست. کاربران فضای مجازی در هفته‌های گذشته با هشتگ‌های مانند واکسن بخرید و مطالبه ملی کرونا واکسن خواستار خرید واکسن شدند.

متاسفانه برخی اظهارنظرهای ضدونقیض به حاشیه‌های مربوط به خرید و توزیع واکسن اسپوتنیک وی دامن زده‌اند. به عنوان مثال در حالی که وزارت بهداشت اعلام کرده بود که قرارداد خرید دو میلیون عدد واکسن کرونا از روس‌ها در دستور کار قرار دارد، رئیس سازمان غذا و دارو گفته است که محموله‌ای که روز پنجشنبه وارد ایران شد فقط شامل ۲۰ هزار دوز واکسن کرونا است که برای ۱۰ هزار نفر است و باید در دو دوز، در یک فاصله مشخص برای هر نفر تزریق شود. همچنین محموله‌های بعدی هم «طی یک تا دو ماه آینده» از بقیه سبد منابع وارداتی دریافت خواهد شد. این میتواند به این معنی باشد که تزریق واکسن اسپوتنیک به سالمندان و جانبازان میتواند بین ۹ ماه تا یک سال به طول بی‌انجامد که اصلا خبر خوبی برای جامعه ایثارگران و جانبازان نیست.

تمام این گزارش‌های ضدونقیض زمانی نگران کننده‌تر می‌شوند که برخی از مسئولین از روند صعودی گسترش این ویروس کشنده در کشور خبر می‌دهند. در همین ارتباط، مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، دوشنبه گذشته گفت: «روند افزایش موارد ابتلا به کرونا دوباره در کشور، افزایشی و صعودی شده و با ادامه این روند، حدود چهار هفته آینده، شاهد افزایش مجدد موارد مرگ و میر کرونا در کشور خواهیم بود.»

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.