sedayemodafean.org شهید مدافع حرم

آشنایی با ۱۸ ستاره مدافع حرم/ گلستانی ها سنگ تمام گذاشتند

گلستان در راه دفاع از حریم اهل بیت (ع) ۱۸ شهید تقدیم کرده که در این مجال به معرفی آنها می‌پردازیم.

 خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اعظم محبی: از گوشه گوشه سرزمین مان ایران راهی دیار نور شدند و اجازه ندادند که دست تجاوزگران به حرم اهل بیت (ع) برسد.

راه مولایشان را در پیش گرفتند و به جنگ با متجاوزان رفتند و جان خود را در این راه تقدیم کرده و شهید مدافع حرم لقب گرفتند.

گلستان هم در این راه ۱۸ شهید تقدیم کرده که در مجال پیش رو به معرفی این ستاره‌ها می‌پردازیم.

غلامعلی تولی

«غلامعلی تولی»، نخستین شهید مدافع حرم استان گلستان است که ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۲ به سوریه اعزام شد و پنج روز بعد به شهادت رسید.

شهید غلامعلی تولی در سال ۱۳۴۷ در روستای یورت زینل از توابع بخش مرکزی شهرستان گالیکش چشم به جهان گشوده و در سن ۴۵ سالگی در دفاع از حرم مطهر عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری (س) و حضرت رقیه (س) به درجه رفیع شهادت نائل شد.

پیکر مطهر این شهید بزرگوار ۲۵ خرداد ماه سال ۱۳۹۲ در گلزار شهدای شهرستان گنبد به خاک سپرده شد.

سیداحسان حاجی حتم لو

شهید «سید احسان حاجی حتم لو» از پاسداران تیپ ۴۵ جوادالائمه گرگان در استان گلستان، به صورت داوطلبانه به سوریه اعزام شد.

وی در بهمن ماه ۹۳ در راه دفاع از حریم ولایت در شهر حلب به دست تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.

سیدمحمد طه فرزند سید احسان، هفت ماه بعد از شهادت پدر در مرداد ماه سال ۹۴ دیده به جهان گشود.

قاسم غریب

شهید «قاسم غریب» جانشین گردان تکاور تیپ مردم پایه سپاه نینوای استان گلستان بود که تیرماه ۹۴ به صورت داوطلبانه در دفاع از حرم حضرت زینب (س) در ارتفاعات تلمور سوریه به درجه رفیع شهادت نائل شد و سومین شهید مدافع حرم استان گلستان لقب گرفت.

قاسم غریب متولد ۱۳۶۱ بوده و در روستای سیدمیران به دنیا آمد. از این شهدی دو پسر به نام‌های امیرعباس و محمد امین به یادگار مانده است.

سید محمدحسین میردوستی

شهید مدافع حرم «سید محمدحسین میردوستی»، ۱۳ تیرماه سال ۱۳۷۰ در بخش دوزین شهرستان مینودشت به دنیا آمد و اول آبان ماه سال ۱۳۹۴ همزمان با تاسوعای حسینی در هنگامه دفاع از حرم مطهر عمه سادات، حضرت زینب کبری (س) به فیض شهادت نائل آمد.

پیکر مطهر شهید میردوستی نهم آبان ماه ۹۴ پس از تشییع در تهران با حضور سردار کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول الله و امت حزب الله، در قطعه ۵۰ گلزار شهدای بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.

وی چهارمین مدافع حرم گلستان بود و از وی یک پسر به نام محمد یاسا به یادگار مانده است.

پدر این شهید هم از مدافعان حرم بوده و چندین دوره با فرزندانش در جبهه‌های جنگ سوریه حضور داشت و فرزند دیگر این خانواده، هم از ناحیه چشم به درجه جانبازی نائل شده است.

شهید میردوستی جزو اولین شهدای دهه هفتادی مدافع حرم کشور بود.

اسماعیل زاهدپور

شهید «اسماعیل زاهدپور» پنجمین شهید مدافع حرم گلستان است که در ۱۱ آبان ماه ۹۴ در شهر حلب سوریه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

وی بازنشسته تیپ یکم نینوا استان گلستان و اهل شهرستان کردکوی بوده که جان خود را در دفاع از حرم حضرت زینب (س) تقدیم اسلام ناب محمدی کرد.

اسماعیل زاهدرور، بازنشسته تیپ یکم نینوا استان گلستان بود به مدت یک ماه به صورت داوطلب در سوریه به مبارزه با تکفیری‌های داعشی ملعون مشغول بود.

قاسم تیموری

شهید مدافع حرم «قاسم تیموری» در سال ۱۳۴۸ خورشیدی در روستای «شموشک علیا» از توابع شهرستان گرگان در خانواده‌ای انقلابی چشم به جهان گشود، پدر ایشان از رجال انقلابی و مبارز علیه حکومت ستمشاهی بود.

وی پس از ۲۸ سال خدمت خالصانه به نظام به صورت داوطلبانه در تاریخ ۲۲ آذر ماه سال ۹۴ به سوریه اعزام شده و بعد از ۱۳ روز مبارزه علیه دشمنان، برای انجام مأموریت به همراه یکی از نیروها به خط مقدم رفت و بعد از انجام عملیات در راه برگشت بر اثر اصابت خمپاره، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

ششمین شهید مدافع حرم در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ به عضویت رسمی سپاه درآمد و جمعاً به مدت ۴۳ ماه و پنج روز در دوران دفاع مقدس در نبرد علیه باطل حضور داشت و با آنکه جانباز ۵۰ درصد بودند تا زمان شهادت با روحیه خستگی‌ناپذیر دست از کار نکشید.

علیرضا صفرپور جاجرمی

«علیرضا صفرپور جاجرمی» پاسدار بازنشسته و جانبازان هشت سال جنگ تحمیلی بود که بعد از دوران بازنشستگی در دفاع از حرم اهل بیت عازم کشور سوریه شد. او پس از دو ماه حضور در مناطق جنگی بامداد روز جمعه ۲۷ فروردین ماه ۹۵ به دست گروهک تفکیری داعش به درجه رفیع شهادت رسید.

شهید علیرضا صفر پور ۵۰ سال سن داشت و از وی یک فرزند پسر و دو دختر به یادگار مانده است.

افشین زورقی بحری

ستوان دوم پاسدار «افشین زورقی بحری» اهل روستای سیاهتلو در ۲۳ اسفند ماه سال ۱۳۹۴ همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) برای دفاع از حریم اهل بیت (ع) به صورت داوطلبانه به سوریه اعزام شد و پس از حضور ۳۶ روزه به درجه رفیع شهادت نائل آمد

وی هشتمین شهید مدافع حرم را بود که در خاک سوریه به دست تکفیری‌ها به شهادت رسید.

زورقی بحری در گروه مهندسی ۴۵ جواد الائمه سپاه نینوا به نظام و انقلاب خدمت کرد و به صورت داوطلبانه به سوریه شد.

شهید ذورقی ۳۴ سال سن داشت و صاحب دو پسر (محسن و محمداحسان) و یک دختر داشت.

صادق شیبک

نهمین شهید مدافع حرم استان گلستان شهید «صادق شیبک» از تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در ۳۱ فروردین سال ۹۵ در منطقه زیتان حلب سوریه به شهادت رسید.

این شهید والامقام اواخر اسفندماه سال ۹۴ اعزام شده بود که در دفاع از حرم حضرت زینب (س) و حین مبارزه با تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.

وی هفتمین شهید ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حرم آل الله است.

شهید شیبک اهل روستای عرب بوران از توابع بخش مرکزی شهرستان گالیکش بود و یک فرزند از وی به یادگار مانده است.

زندگینامه داستانی سروان «صادق شیبک» در کتاب «تکاور» نوشته ثریا منصوربیگی ثبت شد.

قربان نجفی

شهید «حاج قربان نجفی» اهل شهرستان علی آبادکتول، چهارمین شهید مدافع حرم سال ۹۵ و دهمین شهید مدافع حرم استان گلستان است.

شهید قربان نجفی، فرهنگی بازنشسته و متولد روستای مازیاران علی آبادکتول بود.

وی پنجم فروردین ۱۳۹۵ شهید نجفی به عراق اعزام و در تاریخ پنجم خرداد شهید شد. ایشان ابتدا در عراق مجروح شده و ۲۱ روز در بیمارستان الحریری بغداد تحت مراقبت بوده سپس به تهران منتقل و در بیمارستان بقیه الله به شهادت رسیدند.

جواد سنجه ونلی

«جواد سنجه ونلی» یازدهمین شهید مدافع حرم استان گلستان و دومین شهید مدافع حرم شهرستان مینودشت است، که در ایام میلاد با سعادت بانوی صبر و استقامت حضرت زینب کبری (س) در بهمن ماه ۹۵ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

وی از پاسداران گروه مهندسی رزمی و پدافند غیرعامل ۴۵ جوادالائمه (ع) بر اثر انفجار مین در اطراف فرودگاه تیفور در استان حمص سوریه به شهادت رسید.

شهید سنجه ونلی صاحب یک فرزند دختر بوده و کتاب «کبوتر عشق» نوشته سید علی کریمیان براساس زندگی وی منتشر شده است.

یدالله ترمیمی

شهید «یدالله ترمیمی» از نیروهای تیپ مردم‌پایه سپاه نینوا گلستان به عنوان دوازدهمین شهید مدافع حرم گلستان، ۱۲ فروردین ۹۶ به خیل همرزمان شهیدش در دفاع از حرم مطهر حضرت زینب (س) پیوست.

شهید ترمیمی به دست تروریست‌های تکفیری در حومه شهر حلب سوریه به شهادت رسید.

وی متولد ۱۳۶۷ و جوان‌ترین شهید مدافع حرم استان است.

مهدی شکوری

شهید «مهدی شکوری» متولد ۱۴ اردیبهشت ۱۳۶۴ از اهالی شهر گنبدکاووس است که در دفاع از حرم اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ به دست نیروهای خبیث گروهک تکفیری داعش در خاک سوریه به درجه رفیع شهادت نایل آمد و سیزدهمین شهید مدافع حرم گلستان شد.

وی که صاحب دو فرزند بود برای دفاع از حرم آل‌البیت (ع) عازم سوریه شد و ۱۸ روز بعد از اعزام به شهادت رسید و در گلزار شهدای امامزاده یحیی بن زید (ع) به خاک سپرده شد.

شهید محمدرضا شیبانی

چهاردهمین شهید مدافع حرم گلستان، «محمدرضا شیبانی» اهل فاضل آباد بود که پانزدهم فروردین ۹۶ در سوریه و در دفاع از حرم اهل بیت (ع) به دست تروریست‌های تکفیری به فیض شهادت نائل آمدند

از محمدرضا که هنگام شهادت ۳۰ سال داشت دو فرزند دختر به نام‌های زینب و کوثر به یادگار مانده است.

احمد غلامی

«احمد غلامی» به عنوان اولین شهید مدافع حرم شهرستان آزادشهر و پانزدهمین شهید مدافع حرم استان گلستان که طی عملیاتی به همراه هم‌رزمانش برای برگرداندن پیکر شهید «محمدرضا شیبانی» عازم شده بودند و به فیض بزرگ شهادت نائل آمد.

شهید احمد غلامی ۴۰ ساله اهل آزادشهر بود و سوم اردیبهشت ۹۶ در سوریه به دست تروریست‌های تکفیری به فیض شهادت نائل آمدند.

مصطفی خوش محمدی

سردار شهید «مصطفی خوش محمدی» بازنشسته تیپ مهندسی رزمی ۴۵ جوادالائمه (ع) گلستان و از اولین نیروهای تخریب‌چی لشکر عملیاتی ۲۵ کربلا مرداد ۹۶ در بمباران هواپیماهای آمریکایی در مرز عراق وسوریه به شهادت رسید.

وی یکی از رزمندگان دلاور جبهه «اسلام ناب محمدی (ص)» بود که برای دفاع از حریم «آل الله» چندین بار داوطلبانه به سوریه اعزام شد.

خوش محمدی ساکن گرگان و دارای دو دختر و یک پسر و شانزدهمین شهید مدافع حرم گلستان است.

حجت‌الله نوچمنی

شهید «حجت‌الله نوچمنی» در تاریخ ۲۰ فروردین ۹۷ در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به پایگاه هوایی حمص سوریه به خیل همرزمان شهیدش پیوست.

وی متولد شهریور ۱۳۵۷ در روستای «نوچمن» بود که از تهران عازم سوریه شد و توسط نیروهای تکفیری به شهادت رسید.

از هفدهمین شهید مدافع حرم گلستان یک فرزند دختر و یک پسر به یادگار مانده است.

سیدرضا حسینی

شهید «سیدرضا حسینی نوده» ۲۰ خرداد ۹۷ در منطقه بوکمال سوریه به فیض شهادت نائل آمد.

شهید حسینی متولد سال ۱۳۵۱ در روستای نوده ملک بود که به صورت داوطلبانه جهت دفاع از حرم آل البیت (ع) عازم سوریه شده بود.

 

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.