sedayemodafean.org نارضایتی‌ها از بنیاد شهید

ادامه نارضایتی‌ها از بنیاد شهید و آقای اوحدی

با گذشت حدود ۶ ماه از انتخاب سعید اوحدی به عنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، برخی از مطبوعات کشور مطالبی در مورد کارنامه آقای اوحدی در این برهه زمانی منتشر کردند که در راس آنها نامه ۱۳ تن از نمایندگان مجلس به بنیاد شهید بود. در حالی که ماه گذشته و در ۹ آذر ماه، رئیس قبلی بنیاد شهید، حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی محلاتی که عملکرد موفقی در دوره ریاست خود نداشت، پس از طی یک دوره بیماری چشم از جهان فروبست، جانشین وی نیز نتوانسته مشکلات اساسی و بنیادی جامعه ایثارگران را حل کند و با وجود حسن نیت و تلاشهای بی وقفه وی و کادر مدیریتی ایشان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا همچنان از شرایط خدمت‌رسانی بنیاد رضایت ندارند. در این مقاله ضمن بررسی کارنامه آقای اوحدی، مایلیم باز هم اشاره‌ای مختصر داشته باشیم به مشکلات ساختاری و فسادهای موجود در بنیاد که همچنان گریبانگیر جامعه ایثارگران و جانبازان و خانواده‌های شهداست.

به گفته خود آقای اوحدی، که در دومین همایش سراسری مدیران بنیاد شهید که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، سخن میگفت، «نقد مسیری که تا امروز طی کرده‌ایم امری بسیار مهم است و بهترین افراد برای این نقد مدیران و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران در استان‌ها هستند و باید با نقد گذشته به سمت آینده حرکت کنیم.» بر همین اساس باید به این نکته اشاره کنیم که هنگامی که ما در صدای مدافعان و یا هر رسانه و یا منتقد دیگری به موضوع میزان رضایت ایثارگران از بنیاد شهید میپردازد، هیچگاه رضایت صددرصدی در نظر نیست و اصلا امکان پذیر نیست. به همین دلیل ما همیشه تلاش کرده‌ایم تا صادقانه و عادلانه به نقد از مدیران و مسئولین بنیاد شهید و دیگر نهادهای دولتی که در ارتباط با امور ایثارگران و جانبازان و خانواده‌های شهدا فعالیت میکنند بپردازیم و فقط بیانگر حقایقی باشیم که در جامعه میبینیم و صدای ایثارگرانی باشیم که صدایشان به مسئولین نمی‌رسد.

روز چهارشنبه، یک بهمن ماه، نامه‌ای از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتشر شد که در آن، منتخبین مردم طبق ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی پارلمان، از رئیس بنیاد شهید ابراز نارضایتی کرده و از عملکرد وی انتقاد کردند. در بخشی از این نامه آمده است: «بنیاد شهید و امور ایثارگران به بهانه شیوع ویروس کرونا از وظیفه اصلی خود که رسیدگی به وضعیت سلامتی و معیشتی جانبازان و ایثارگران است سر باز می‌زند در شرایطی که جانبازان برای احقاق حقشان و تعیین درصد و بهره‌مندی از مزایا و تسهیلات دارویی نیازمند تشکیل فوری کمیسیون‌ها هستند ولی بنیاد شهید با برگزاری کمیسیون‌ها مخالفت می‌نماید و دلیل آن را اجرای پروتکل‌های ستاد پیشگیری از کرونا عنوان می‌نماید مشخص نیست.»

در حالی که ما در گذشته با توجه به مشکلات مربوط به بیمه درمانی، عدم دسترسی جانبازان به داروهای حیاتی، و تاخیر در پروژه‌های مسکونی خانواده‌های شاهد نتوانسته بودیم نمره قبولی به کادر ریاست جدید بنیاد بدهیم، به نظر می‌آید که برخی از نمایندگان مجلس و بخصوص کمیسیون ایثارگران مجلس هم خواستار رسیدگی بیشتر و بهتر بنیاد به وضعیت کنونی ایثارگران هستند. البته در برخی زمینه‌ها مانند پرداخت حقوق‌های معوقه ایثارگران و پیگیری پروژه‌های مسکونی تلاش‌هایی صورت گرفته و با توجه به افزایش ۶۵ درصدی بودجه بنیاد نسبت سال گذشته، امید می‌رود که وضعیت خدمت‌رسانی بنیاد به ایثارگران تحت پوشش خود نیز بهبود پیدا کند اما همانطور که در گذشته نیز بارها گفته‌ایم، تا زمانی که جلوی فساد‌های مالی و سواستفاده‌های برخی از شرکتی‌های زیرمجموعه بنیاد گرفته نشود، حق جامعه ایثارگران پایمال خواهد شد.

در ارتباط با چالش‌های «کرونایی» ایثارگران در یک سال گذشته و سیاست‌های بنیاد شهید برای مقابله با این ویروس کشنده گفتنی بسیار است و ما در ماه‌های اخیر به این موضوع زیاد پرداخته‌ایم اما متاسفانه با توجه به سکوت خبری مربوط به آمار مرگ و میر جانبازان و ایثارگران و پیام‌های شکایت آمیزی که از سوی خانواده‌های این عزیزان دریافت کرده‌ایم، متاسفانه برخلاف میل باطنیمان نمیتوانیم در این مورد هم به آقای اوحدی و همکاران ایشان نمره قبولی بدهیم. واقعیت این است که جامعه ایثارگران و جانبازان از بنیاد شهید و خدمات مربوط به پیشگیری، رسیدگی و درمان کرونا راضی نیستند و همانطور که پیشتر اشاره کرده ایم، آمار تلفات جامعه ایثارگران در مقایسه با کل جمعیت، بسیار بالاتر است.

همانطور که حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تاکید فرمودند، خدمت به خانواده معظم شهدا، خدمت به پیامبر گرامی اسلام (ص) است و چه توفیقی بالاتر از اینکه انسان بتواند در خدمت خانواده‌های عزیز ایثارگر باشد. این همان رویه ایست که بنیاد شهید و ریاست محترم این نهاد باید در پیش بگیرند تا شرمنده ایثارگرانمان نباشیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.