sedayemodafean.org در سوریه چه میگذرد

واقعا در سوریه چه میگذرد؟

باز هم میپرسیم. با اینکه میدانیم نه تنها جوابی نخواهیم گرفت بلکه متهم به زیرسوال بردن سیاستهایمان در منطقه هم خواهیم شد، باز هم میپرسیم که واقعا در سوریه چه خبر است؟ هفته گذشته برای چندمین بار در چند ماه گذشته خبرگزاری‌های معتبر دنیا خبر از صدمات جانی و مالی به مواضع نیروهای محور مقاومت در سوریه در پی حملات هوایی صهیونیستها دادند و بار دیگر سپاه این اخبار را تکذیب کرد. آیا این خبرگزاری‌های خارجی هستند که تبدیل به بستری برای تبلیغات و جنگی روانی دشمن شده‌اند یا پنهانکاری و عدم شفافیت نهادهای نظامی ماست که مسئولین ترجیح میدهند اتفاقاتی که در سوریه در ماه‌های اخیر افتاده را رسانه ای نکنند؟

هفته گذشته دیده‌بان حقوق بشر سوریه طی گزارشی از حمله هوایی شبانه اسرائیل به انبارهای مهمات و مواضع نظامی در شرق سوریه خبر داد و اعلام کرد که حداقل ۹ سرباز سوری و ۳۱ تن از نیروهای خارجی حامی بشار اسد جان خود را از دست داده‌اند. این حملات هوایی در حالی رخ داد که در یک سال اخیر این برای چندمین بار است که سوریه با حملات هوایی صهیونیستها روبرو میشود و نیروهای ارتش سوریه تلفات جانی میدهند. این حملات متاسفانه به شهادت تنی چند از نیروهای محور مقاومت انجامیده و طبق گزارش‌های برخی رسانه‌های عرب زبان،‌ فقط در یک سال گذشته حداقل ۱۱۰ تن از عزیزان نیروهای مقاومت بر اثر این حملات هوایی جان خود را از دست داده اند. برخی گزارش‌ها حملات نیمه شب چهارشنبه گذشته را  خونین‌ترین حملات اخیر به مواضع نیروهای مقاومت خواندند.

در همین راستا اما گزارش خبرگزاری تسنیم کمی متفاوت بود. تسنیم در این ارتباط نوشت:‌ «جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مواضع ارتش سوریه در جاده میان دیرالزور و البوکمال را هدف قرار دادند که در این حملات تعدادی از افسران ارتش سوریه به شهادت رسیدند.» طبق همین گزارش و در حالی که برخی رسانه‌ها خارجی از شهادت بیش از ۳۰ نظامی غیرسوری خبر دادند،‌ فرمانده لشگر فاطمیون و سپاه پاسداران جداگانه شهادت نیروهای فاطمیون و سپاه را تکذیب کردند. در همین ارتباط خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، هم حملات جنگنده‌های دشمن به مناطقی در دیرالزور و ابوکمال را تایید کرد اما جزئیاتی از این حمله ارائه نداد.

صدای مدافعان ماه گذشته و پس از شهادت سردار «مسلم شهدان» در سوریه مقاله‌ای منتشر کرد که ما در آن خواستار شفافیت خبری بیشتر در مورد هزینه جانی و مالی نیروهای مقاومت و بخصوص بچه‌های سپاه در سوریه شدیم. همانطور که پیشتر هم گفته بودیم، خبر شهادت رزمندگان مخلص نیروهای مقاومت،‌ چه ایرانی باشند و چه از عزیزان لشکر فاطمیون و حزب الله لبنان، همیشه دردناک است اما طبق گزارشهای رسیده به صدای مدافعان از سوریه حداقل ۲۸ تن از بچه‌های سپاه در آن کشور در ۶ ماه گذشته به شهادت رسیده اند

سوالی که در اصل ما همچنان به دنبال پاسخ آن هستیم این است که آیا مردم و رسانه‌ها حق ندارند بدانند جوانان غیور و شهادت‌طلب این مرزوبوم که برای خاموش کردن آتش فتنه به آنسوی مرزها رفتند و جنگیدند و شهید شدند تا ما امروز نگران داعش و داعشی‌ها نباشیم، چرا و چگونه همچنان در سوریه شهید میشوند؟ اگر این یک جنگ رسانه‌ای تمام عیار است چگونه است که اخبار مذکور در تمام خبرگزاری‌های معتبر دنیا انعکاس پیدا میکند اما در کشور خودمان تکذیب میشود؟‌ چه واقعیت‌هایی پشت این جنگ رسانه‌ای نهفته است و اگر شهادت بچه‌های مدافع حرم در سوریه در پی حملات هوایی صهیونیست‌ها حقیقت دارد، دلیل عدم شفافیت نیروهای مسلح واقعا چیست؟

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.