sedayemodafean.org افزایش حقوق سربازان

حقوق کارمند شرکت دولتی، ۵۲ برابر یک سرباز

  «کجای دنیا مدیر دولتی ۵۲ میلیون میگیرد و یک کارگر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان؟» این یکی از تیترهای روزنامه شرق در روز‌های اخیر بود. با یک نگاه خیلی سطحی به اعداد و ارقام مربوط به حقوق برخی مدیران و کارمندان شرکت‌های دولتی میتوان به این نتیجه رسید که در بسیاری از این موارد، حقوق‌های نجومی پرداخت شده به افراد متعلق به حلقه‌های خاص در شرکت‌های دولتی، با حقوق‌های دیگر اقشار جامعه همخوانی ندارد. پس از انتشار خبر افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ تصمیم گرفتیم مروری داشته باشیم بر موضوع حقوق‌های نجومی مذکور در مقایسه با حقوق سربازان و نظامیان. اکنون سوالی که مدتی است ذهن ما را مشغول کرده این است که چرا کارمند یک شرکت دولتی باید ۵۲ برابر یک سرباز و یک نظامی حقوق بگیرد؟ نکته‌ای بسیار تامل‌انگیز و پرسشی که هیچ نهاد و مسئولی حاضر به پاسخ دادن به آن نیست.

بررسی بودجه پیشنهادی شرکت‌های دولتی برای سال ۱۴۰۰ توسط دیوان عالی محاسبات نشان می‌دهد که متوسط حقوق و مزایای پرداختی به یک‌-سوم کارمندان این شرکت‌ها ۲۶ میلیون تومان در ماه است. این درحالی است که به گفته غلامرضا رحیمی‌پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، در حال حاضر میانگین حقوق سربازان وظیفه نزدیک به پانصد هزار تومان است و حداقل حقوق سربازان پایوران یا کادر یک میلیون و ۸۷۵ هزار تومان در ماه می‌باشد که با در نظر گرفتن سن بحرانی آنها که این جوانان را در شرف ازدواج و تشکیل زندگی قرار میدهد، این ارقام بسیار نگران کننده‌تر هم میشوند.

sedayemodafean.org حقوق های باور نکردنی

بارها در رسانه‌های مختلف به این نکته اشاره شده که در ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی درخصوص حقوق سربازان وظیفه، به صورت شفاف نحوه محاسبه حقوق سربازان مشخص شده است و در حال حاضر حقوق دریافتی سربازان وظیفه با قانون فاصله زیادی دارد. حتی اگر طبق وعده امیر دریادار دوم رحیمی‌پور،‌ حقوق سربازان از ابتدای سال ۱۴۰۰ به میزان «قابل ملاحظه‌ای» افزایش پیدا کند، و حتی اگر بودجه لازم برای اجرای ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی نیز تامین شود، بازهم حقوق کادر نظامی و سربازان بسیار کمتر از میانگین درآمد جوانان هم سن و سال آنها در خارج از محیط سربازی خواهد بود. اگر تورم ۳۰ درصدی را هم به این معادله اضافه کنیم،‌ بیشتر متوجه عمق مسئله میشویم.

 جالب اینجاست که ارقامی که در رسانه‌ها در ارتباط با حقوق و مزایای سربازان، بخصوص سربازان وظیفه اعلام میشود خنده‌دار است و آنقدر ناچیر است که ما به عنوان یک رسانه نزدیک به قشر نظامی کشور، از تکرار آنها خجالت میکشیم. همانطور که گفتیم،‌ میانگین حقوق سربازان وظیفه نیروهای مسلح ۴۸۰ هزار تومان است اما طبق وعده مسئولین، از ابتدای سال ۱۴۰۰، این میانگین به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خواهد رسید. با توجه به اینکه در گذشته نیز به موضوع حقوق ناچیز نظامیان و سربازان پرداخته بودیم، میدانیم که این نکته‌ای است که بخصوص مخالفان سربازی اجباری روی آن دست می‌گذارند و از نیروهای مسلح می‌خواهند یا خدمت وظیفه عمومی را اختیاری کنند و به سربازان داوطلب حقوق کافی اختصاص دهند تا برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود به جای به کارگیری سربازان وظیفه، نیروهای حرفه‌ای بیشتری را استخدام کنند.

شکی نیست که مجلس باید به موضوع حقوق‌های نجومی کارمندان و مدیران شرکت‌های دولتی ورود کند اما گویا اراده کافی برای اینکار وجود ندارد. در آن سوی قضیه هم در ناچیز بودن میزان حقوق فعلی سربازان هیچ جای شک و تردیدی نیست و این بی‌عدالتی در میزان حقوق و مزایا، همانطور که در مورد دیگر اقشار زحمتکش جامعه مانند کارگران و پرستاران به وضوح مشخص است،‌ در مورد کادر نظامی کشور هم واضح است. امید ما اینست که ستاد کل نیروهای مسلح و مجلس شورای اسلامی عزم خود را جزم کنند و برای حل مشکلات معیشتی سربازان و نظامیان دست به کار شوند تا شکاف‌های اجتماعی بیش از این تعمیق پیدا نکند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.