sedayemodafean.org تفاهم‌نامه همکاری مشترک

بنیاد شهید و نیروی انتظامی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در محل معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید امضاء شد.

به گزارش صدای مدافعان به نقل از خبرگزاری مهر، سردار یونس عبدی، رئیس مرکز امور ایثارگران ناجا و دکتر رحیم نریمانی، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران صبح امروز، بیست و ششم آذرماه، با امضای تفاهم نامه، همکاری مشترک فرهنگی خود در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را آغاز کردند.

رئیس مرکز امور ایثارگران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در این مراسم طی سخنانی با گرامیداشت یاد شهدای دوران دفاع مقدس، شهدای امنیت، مدافع حرم و سلامت اظهار کرد: با انعقاد این تفاهم نامه حلقه مفقوده ای که در حوزه فرهنگی بین ناجا و بنیاد شهید وجود دارد، پیدا  و تعامل دو نهاد محکم تر می شود.

سردار عبدی با اشاره به آمار شهدای ناجا گفت: یاد و خاطره ۱۳ هزار شهید ، ۲۸ هزار جانباز، ۲ هزار آزاده و ۱۸۰ هزار تن از رزمندگان نیروی انتظامی در دوران دفاع مقدس را گرامی می داریم. در ناجا در باب شهادت باز است و مصداق آن شهادت دو تن از نیروهای ناجا در دو روز گذشته است. از ابتدای سال تاکنون ۵۵ تَن از همکارانمان شهید شدند. در بین نیروهای نظامی نیز بیشترین شهدای مدافع سلامت در نیروی انتظامی است به گونه ای که ۹۸ تن در این راه جان خود را از دست دادند که سه تن از آنها عضو کادر درمان بودند.

وی با بیان این که بین پلیس ایران و کشورهای بلوک غرب تفاوت معناداری وجود دارد، یادآور شد: مطالعات نشان می دهد پلیس‌ها در آن کشورها دغدغه معیشت ندارند اما متاسفانه در ایران پلیس‌ها حقوق کافی ندارند و آسیب پذیری شغلشان زیاد است. پلیس جمهوری اسلامی ایران در مقابل سختی خوب عمل می کند که این موضوع به اعتقاد درونی شان برمی گردد که موقعیت خود را با مبانی دینی و فرهنگ ایثار و شهادت گرده زده اند.

رئیس مرکز امور ایثارگران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: در سند راهبردی مدیریت منابع انسانی در بخش ایثارگران آمده است که نیروی انتظامی باید با دستگاه‌های اجرایی در بخش ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و رسیدگی به امور خانواده‌ها تعامل داشته باشد که در این بین به تعامل با بنیاد شهید تاکید شده است. امیدواریم اهداف تفاهم نامه محقق شود و با امضای آن به تعهدات و اهداف خود جامه عمل بپوشیم و دین خود را به شهدا اَدا کنیم.

بنیاد شهید ظرفیت‌های فرهنگی خود را در اختیار ناجا قرار می دهد

رحیم نریمانی، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید نیز در ادامه این مراسم با بیان این که بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیروی انتظامی در حوزه فرهنگی و همچنین معیشت خانواده شهدا فعالیت‌های مختلفی انجام می دهند که امیدواریم با امضای این تفاهم نامه شاهد رشد به ویژه در بخش فرهنگی باشیم، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های راهبردی بنیاد شهید «ایثار اجتماعی» است که این موضوع در شالوده و شرح وظایف نیروی  انتظامی که همانان خدمت رسانی است در اشکال مختلف وجود دارد.

وی افزود: یکی از بارزه‌های نیروی انتظامی که شاید آن را نسبت به دیگر نیروهای نظامی متفاوت می کند، مردمی بودن است و کارکنان آن چه در مرزها خدمت رسانی کنند یا در داخل کشور با مردم زندگی می کنند.نیروی انتظامی به همان میزان که در بخش افزایش شاخص‌های امنیت فعالیت دارد، هزینه نیز پرداخت می کند و گواه آن شهادت و جانبازی بسیاری از کارکنان ناجاست.

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید با اشاره به این که بنیاد شهید و نیروی انتظامی در کنار گرامیداشت یاد شهدا و تکریم خانواده‌ها می توانند در زمینه صیانت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نقش آفرینی کنند، گفت: این مهم با برجسته کردن شهدا به ویژه شهدای ناجا محقق می شود. همچنین تبلیغ و ترویج سبک و سیره عملی شهدای ناجا در جامعه و ترویج روحیه فداکاری و ایثارگری باعث تلطیف فضای عمومی جامعه خواهد شد. با امکاناتی که در حوزه اسناد و انتشارات و رسانه بنیاد وجود دارد  می توانیم حق مطلب درباره زحمات جامعه ایثارگری ناجا را نشان دهیم.

نریمانی در ادامه با اشاره به محورهای این‌تفاهم‌نامه گفت: براساس تفاهم نامه و به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت موزه شهدا، فضایی را برای آثار به جای مانده از شهدای ناجا اختصاص می دهیم تا آثار در معرض دید عموم قرا گیرد. همکاری در بخش تولید و ترجمه کتاب، فضای مجازی، تعامل پایگاه خبری نوید شاهد با موسسه شهدای ناجا، استفاده از فضای فرهنگی و تفریحی بنیاد شهید و برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی در سطح ملی و بین المللی  از جمله هدفگذاری‌های این تفاهم نامه است. موضوع مورد تاکید دیگر به ثبت و ضبط خاطرات والدین شهدای ناجا اختصاص دارد که بنیاد شهید متعهد می شود در این بخش با ناجا همکاری کند. این تفاهم نامه به صورت کارشناسی شده که مفاد آن عملیاتی و اجرایی است. امیدواریم با امضای این تفاهم نامه شاهد هم افزایی بیشتر بین بنیاد شهید و نیروی انتظامی باشیم.

در پایان این مراسم تفاهم نامه همکاری بین مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و رئیس مرکز امور ایثارگران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید. از جمله تعهدات بنیاد در این تفاهم نامه

«همکاری در تألیف، چاپ و نشر کتاب‌های مرتبط با ترویج فرهنگ ایثارو شهادت با توجه به آرشیوغنی هر دو مجموعه و همچنین تدوین زندگینامه شهدا»، «برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی مشترک فیزیکی و مجازی در عرصه ملی و بین المللی» و « برگزاری نشست‌های مشترک تخصصی(کارگاههای آموزشی، جلسات نقد کتاب‌های مرتبط» عنوان شده است.

مرکز امور ایثارگران ناجا نیز در بخش‌هایی همچون «هماهنگی برای حضور و بازدید خانواده  معظم شهدا و ایثارگران ناجا از موزه مرکزی شهدا در بنیاد شهید»، «تبادل اطلاعات و محتوای شهدا مابین سایت شهدای ناجا و نوید شاهد» و «ارایه لوح فشرده و مستندات تولید شده شهدای ناجا برای موزه مرکزی شهدای بنیاد شهید» متعهد شده است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.