sedayemodafean.org فاطمیون قربانی معاملات سیاسی

آیا نیروهای فاطمیون قربانی معاملات سیاسی خواهند شد؟

 این هفته‌ مصادف است با سومین سالگرد شهادت یکی از بنیانگذاران لشکر فاطمیون، شهید مدافع حرم محمداکرم ابراهیمی. سالگرد این شهید و پیام‌های تعدادی از مخاطبانمان باز هم ما را بر آن داشت که از مظلومیت‌ها و مطالبات نانیوشیده اعضای لشکر فاطمیون بگوییم. بخصوص در هفته‌های اخیر و پس از انتشار مقاله مربوط به شهادت تنی چند از مدافعان حرم در سوریه، تعدادی از مخاطبان ما که از اعضای سابق لشکر فاطمیون هستند این سوال را مطرح کردند که چرا باید در داخل ایران به این عزیزان بی‌مهری شود. در واقع پس از اظهارات احمد نادری، نماینده مجلس، که طالبان را «یک جنبش اصیل» خوانده بود و نیز خبرها و شایعه‌ها درباره حضور ابومحمد المصری، مرد شماره دوی القاعده در تهران، نگرانی‌های عزیزان فاطمیون افزایش یافته و این سوال را مطرح کرده که آیا فداکاری‌ها برای مقابله با گروه‌های افراطی سنتی به هدر خواهد رفت و آیا نیروهای فاطمیون قربانی معاملات سیاسی خواهند شد؟

ما در صدای مدافعان در چند سال گذشته و بخصوص پس از پایان درگیری‌ها در سوریه، بارها در ارتباط با وضعیت عزیزان فاطمیون پس از شکست داعش در سوریه مطالبی را منتشر کردیم. سال گذشته از وضعیت نابسامان شغلی آنها پس از بازگشت به کشور، چه در ایران و چه در افغانستان، و برخی بی‌مهری‌ها که باعث رنجش این برادران رشید مدافع حرم شد، گفتیم. در همین حال از سوءتفاهم‌ها در جامعه و برخورد نچندان مناسب مردم با این دلاوران نیز نوشته‌ایم. با وجود تمام چالش‌های موجود البته، دلاورمردان لشکر فاطمیون بارها ثابت کرده‌اند که پایبند به جبهه مقاومت و آرمانهای اهل‌بیت هستند، اما به هرحال نمی توان مطالبات اولیه این عزیزان را نادیده گرفت و اگر دور باطل کم لطفی‌ها و عدم توجه‌ها ادامه یابد، با این خطر مواجه خواهیم شد که این سرمایه‌های مهم انسانی و اعتقادی را از دست بدهیم و این عزیزان بیش از پیش از محور مقاومت فاصله بگیرند.

هفته گذشته در مورد اینکه چرا درباره شهدای مدافع حرم که اخیرا در سوریه به شهادت رسیده‌اند شفاف‌سازی نمی‌شود متنی منتشر کردیم که مورد استقبال برخی از مخاطبین ما در صدای مدافعان و در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. با وجود اینکه مقاله مذکور در ارتباط با شهادت سردار مسلم شهدان و حملات هوایی اخیر به مواضع ما در سوریه بود، اما در مجموع و بخصوص در یک سال گذشته در سکوت خبری رسانه‌های داخلی و فرماندهان نظامی ما، هرازگاهی خبر شهادت تعدادی از اعضای لشکر فاطمیون از منابع غیر ایرانی منتشر میشود که بخصوص در افغانستان با واکنش مناسبی روبرو نمیشود.

در گذشته خبرگزاری‌های افغان چندین بار با انتشار آمار‌های عجیب و غریب، از تعداد بالای تلفات لشکر فاطمیون در سوریه گزارش‌هایی منتشر کردند که احتمالا با واقعیت فاصله دارد. به عنوان مثال یکی از این خبرگزاری‌ها،‌ یک سایت خبری معتبر در افغانستان، آریانا نیوز، در سال ۹۷ و به نقل از یکی از مسئولان گروه فاطمیون در ایران نوشت که «در جنگ سوریه نیروهای افغان تحت نظر سپاه پاسداران ۱۰ هزار تلفات داده‌اند.» در حالی که ما در صدای مدافعان این خبر را تائید نمی‌کنیم، اما از آنجایی که هیچ آمار رسمی از تعداد شهدای فاطمیون در یکی دو سال اخیر از سوی مقامات و فرماندهان نظامی ما منتشر نشده‌اند، بسیاری از مردم کشور افغانستان به رسانه‌های غربی و رسانه‌های ضد ایرانی در افغانستان رو می آورند که این مطمئنا در افکار عمومی مردم افغانستان در قبال ما و سیاستهای ما در منطقه تاثیر منفی میگذارد.

اما مسئله مهمتری که باعث نگرانی عزیزان فاطمیون شده، جریان‌ها و تحرکاتی است که حکایت از یک معامله با گروهک‌های افراطی سنی و قربانی شدن فاطمیون دارد. در هفته‌های اخیر و پس از اخبار مربوط به کشته شدن ابومحمد المصری و دخترش در خیابان پاسداران برای بسیاری این سوال پیش آمد که اگر هرگونه معامله‌ای با القاعده یا گروهک‌های تکفیری از سوی نهادهای امنیتی کشور صورت بگیرد،‌ چگونه میتوان امنیت بچه‌های فاطمیون را تضمین کرد. باید توجه داشت که همکنون هم وضعیت امنیتی این عزیزان در افغانستان و پاکستان مناسب نیست و اکنون این نگرانی طرح شده که مبادا این عزیزان قربانی معاملات سیاسی شوند.

  پیشتر اشاره کرده بودیم که استفاده ابزاری از سرکرده‌های تکفیری‌ها چند سالیست که از سوی برخی از نهادهای امنیتی و موازی در ایران پیگیری میشود، با این استدلال که حضور این افراد در ایران به عنوان یک ضامن امنیتی عمل می‌کند. اما به قول یکی از کاربران توئیتری،‌ چگونه می‌توانیم در مشهد یا نقاط دیگر کشور برای فاطمیون مراسم برگزار کنیم، ولی در عمل با القاعده و طالبان و دیگر گروهکهای افراطی معامله کنیم؟‌ آیا سیاست ما در حمایت مخفیانه از سرکرده‌های القاعده، توسط هر گروه یا نهاد امنیتی که باشد،‌ یک نوع خیانت به فداکاری‌های فاطمیون و دیگر عزیزان مدافع حرم نیست؟

شایسته است مسئولان مربوطه با اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی، به گمانه‌زنی‌ها و شایعه پراکنی‌ها پایان دهند و برای عزیزان فاطمیون هم روشن‌گری‌های لازم را انجام دهند. فداکاری‌های فاطمیون و دیگر مدافعان حرم سرمایه بزرگی است که نباید با بی تدبیری‌ها و موضع‌گیری‌های جناحی به هدر دارد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.