sedayemodafean.org پیگیری مطالبات ایثارگران

صدای مدافعان در هفته: ۸ تا ۱۴ آذر ۱۳۹۹

قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در انتظار اجرای دستگاه‌ها

sedayemodafean.org تبدیل وضعیت ایثارگرانمهر ماه بود که قانون استفساریه تبدیل وضعیت ایثارگران به طور قطعی تصویب شد. قانونی که اردیبهشت ماه سال جاری از سوی مجلس تصویب شده بود اما شورای نگهبان آن را تأیید نکرد و به دلیل لزوم انجام برخی اصلاحات آن را به مجلس باز گرداند. براساس این قانون و با اصلاح طرح استفساریه بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه ششم توسعه، تبدیل وضعیت مشمولان قانون جامع ایثارگران از قراردادی به رسمی قطعی است و ایثارگرانی که به صورت شرکتی، قرارداد کار معین و پیمانی در دستگاه‌های دولتی اشتغال داشته و تا پایان سال ۹۵ نیز مشغول به کار بوده‌اند، به صورت رسمی خواهند شد. بنابر قانون نیز افراد مشمول ماده ۲۱ قانون جامع خدمات ایثارگری مشمول اجرای قانون تبدیل وضعیت خواهند شد. در این قانون تصریح شده است؛ کلیه دستگاه‌های موضوع ماده (۲) این قانون مکلف‌اند حداقل بیست و پنج درصد از نیازهای استخدامی و تأمین نیروهای مورد نیاز خود را که وفق ضوابط و مجوزهای مربوط و جایگزینی نیروهای خروجی خود اخذ می‌نمایند به خانواده‌های شاهد، جانبازان و آزادگان، همسر و فرزندان شهدا و جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر، فرزندان و همسران آزادگان یک‌سال و بالای یک‌سال اسارت، اسرا و خواهر و برادر شاهد اختصاص دهند و پنج درصد سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر بیست و پنج درصد و آزادگان کمتر از یک‌سال اسارت اختصاص دهند.

امکان تبدیل وضعیت کارمندان ایثارگر به هیات علمی فراهم شد

sedayemodafean.org وضعیت کارمندان ایثارگرمرکز جذب وزارت علوم اعلام کرد: بدنبال ابلاغیه هیات عالی جذب اعضای هیات علمی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری طی دستوری مرکز جذب اعضای هیات علمی را مکلف کرد، در فراخوان جاری امکان حضور کارمندان ایثارگر متقاضی عضویت هیات علمی را فراهم کند. نظر به اینکه در مصوبه ۶۰۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی لزوم انتخاب اعضای هیات علمی از طریق فراخوان تصریح شده است، ضمن تأکید بر رعایت و اجرای دقیق مفاد بند “پ” ماده ۹۰ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به منظور رعایت حقوق شهروندی سایر متقاضیان و به استناد اصل ۲۸ قانون اساسی در مورد توزیع عادلانه فرصت‌ها، موارد زیر برای تبدیل وضعیت کارمندان ایثارگر به عضویت هیات علمی در دستور کار قرار گیرد:

۱- امکان تبدیل وضعیت ایثارگران در فراخوان آبان ۹۹ فراهم شود.

 ۲- نیاز دانشگاه به رشته تحصیلی بر اساس بند ۱ ماده ۵ مصوبه ۶۰۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی احراز شود.

 ۳- ضرورت دارد برابر تبصره ۲ ماده ۱۰ آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی، متقاضیان واجد شرایط عضویت هیئت علمی که به عنوان کارشناس رسمی در موسسه اشتغال به کار دارند تا قبل از احراز شرایط بازنشستگی بتوانند حداقل ۱۰ سال در وضعیت هیئت علمی خدمت کند.

دو مسیر فوری برای پیگیری مطالبات ایثارگران

sedayemodafean.org پیگیری مطالبات ایثارگراناقبال شاکری در جلسه اخیر کارگروه امور ایثارگران جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی که به صورت مجازی برگزار شد، ضمن تبریک و تسلیت شهادت دانشمند برجسته هسته‌ای محسن فخری زاده و تاکید بر شتاب بیشتر ملت ایران با وجود این شهادت ها در عرصه پیشرفت علمی و امنیت ملی، در توضیح ظرفیت ها و امکانات فراکسیون ایثارگران مجلس و ارتباط متقابل جانبازان و ایثارگران با این فراکیسون، توضیح داد: در حال حاضر در مجلس دو فراکسیون به پیگیری امور ایثارگران می پردازد که بنده در هر دو فراکسیون حضور دارم. یکی فراکسیون ایثارگران به ریاست احمد امیرآبادی فراهانی و دیگری فراکسیون فرهنگ ایثار و شهادت به ریاست حسن نوروزی است.

وی افزود: در این فراکسیون‌ها موضوعات ایثارگران جمع بندی و اولویت بندی و برخی از این موضوعات نیز از دستگاه‌های متولی مثل بنیاد شهید، نیروهای مسلح و وزارتخانه‌های گوناگون پیگیری می شود. در مسائل ایثارگری در برخی موارد نیازمند پیگیری اجرای قوانین موجود و یا نظارت بر نحوه اجرا هستیم تا خانواده جانبازان و ایثارگران از حقوق خود محروم نمانند. در عین حال برخی موضوعات فراگیر بوده و نیازمند تصویب قانون جدید یا اصلاح قوانین قبلی است که مجلس فعلی ظرفیت خوبی برای ورود به این قبیل موارد از طریق فراکسیون ایثارگران دارد.

اقبال شاکری با بیان اینکه فراکسیون ایثارگران آمادگی دارد این قبیل موارد را در قالب طرح دو فوریتی در مجلس مطرح کند، گفت: برای تدوین این طرح‌ها از دیدگاه‌های خانواده ایثارگران که خود ذی نفع هستند نیز بهره می گیریم و معمولا قبل از اعلام وصول در هیات رییسه، نظر نمایندگان را از طریق رایزنی برای رای به طرح مذکور جلب می کنیم. در این زمینه اخیرا مجلس برای اشتغال خانواده ایثارگران، مصوبه ای را در قالب بخشی از برنامه پنج ساله پنجم گذراند که نمونه موفقی از ورود به موضوعات ایثارگری در مجلس فعلی بود.

یادداشت سردبیر: در هفته‌ای که گذشت خبر ترور و شهادت مهندس محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان سرخط خبرها بود و بسیاری از اخبار و اتفاقات هقته اخیر تحت الشعاع این خبر بود و بسیاری از مخاطبین ما نیز در صدای مدافعان جویای اخبر دقیقتر و حاشیه‌های قبل از و بعد شهادت این دانشمند هسته‌ای بودند. متاسفانه انتشار اخبار ضدونقیض و متفاوت از روز حادثه در رسانه‌های داخلی و خارجی باعث ایجاد شک و تردید در چگونگی و جزئیات ترور و شهادت این بزرگ مرد و دانشمند هسته ای کشور شده است. ما هم در صدای مدافعان فقط میتوانیم به اخبار رسمی رسانه‌ها و مصاحبه‌های مقامات امنیتی کشور تکیه کنیم و امیدواریم که دیگر اجازه چنین گستاخی‌هایی را به دشمنان ندهیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.