sedayemodafean.org شهدای مدافع سلامت

اعلام آمادگی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تسریع در تعیین وضعیت پرونده شهدای سلامت

سومین نشست کمیته ملی تعیین مصادیق شهدای مدافع سلامت، دوشنبه ۱۹ آبان‌ماه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نماینده رئیس سازمان اداری و استخدامی و نماینده سازمان برنامه و بودجه در محل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل و پرونده ۲۰ شهید مدافع سلامت بررسی و به تأیید رسید.

به گزارش صدای مدافعان به نقل از ایسنا، مهندس سعید اوحدی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این نشست ضمن تأکید بر لزوم تسریع روند تشکیل و تکمیل پرونده شهدای سلامت؛ همکاری و همدلی بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی به عنوان اعضای کمیته ملی تعیین مصادیق شهدای مدافع سلامت را در تسریع بررسی این پرونده‌ها مؤثر و لازم خواند.

رئیس بنیاد شهید در ادامه به دیدار خود با خانواده شهید مدافع سلامت، دکتر محمد زارع جوشقانی، برادر دو شهید و رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان شهید بهشتی کاشان و رئیس بیمارستان لبافی‌نژاد تهران اشاره کرد و گفت: از این شهید بزرگوار چند فرزند پزشک و متخصص به یادگار مانده است، که انصافاً هم مانند پدر بزرگوارشان سرمایه علمی و هم یک خانواده فرهنگی و فهیم هستند.

وی دیدار و گفت‌وگو با خانواده‌های شهدای مدافع سلامت را مهم و مفید خواند و افزود: دیدار با خانواده این عزیزان می‌تواند موجب تجدید و تقویت روحیه بازماندگان باشد و هم برای مسئولان پیام‌های خوب و اثرگذار دارد که در این دیدارها از بازماندگان می‌آموزیم.

اوحدی در ادامه ضمن اعلام آمادگی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تسریع در به نتیجه رسیدن وضعیت شهدای سلامت، گفت: با تدبیری که مقام معظم رهبری فرمودند و تعیین مصداق شهدای سلامت را به ستاد ملی مبارزه با کرونا محول کردند و بنابر دستورالعملی که در نشست قبل تصویب شد، مسیر هموارتر شده است.

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست تکریم شهدا را تکریم ساختارهای قدرتمند نظام اسلامی خواند و گفت: در مقابل بی‌حرمتی به شهدا لرزان کردن پایه‌های حکومتی است که مبتنی بر خون این شهدا ایستاده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه شهید در ایستگاهی از معنویت و نزدیکی به خداوند می‌ایستد که نیازمند هیچ تکریمی نیست، اضافه کرد: هیچ شهیدی نیازمند تکریم و بزرگداشت توسط هیچ بنده خاکی نیست، زیرا او بر سفره‌ای می‌نشیند که جایگاه اولیاء‌الله است. شهدا در اوج رستگاری هستند و این ما هستیم که به آن‌ها نیازمندیم.

دکتر نمکی با تأکید بر جایگاه معنوی شهید و درجه بالای مقام شهادت، عنوان کرد: مقام و عنوان شهید درجه‌ای است که در یک نظام اعتقادی نمی‌توان به هر کسی داد و تلاش بنده برای اعطای نام شهید به همکارانم در راه مبارزه با کرونا، دریافت همین مقام معنوی است. خود من در سفرهای استانی اول سراغ گلزار شهدا و عرض ارادت به این عزیزان می‌روم. تلاش هر روزه ما در هر جایگاهی هم این است که خون این عزیزان پایمال نشود؛ هرچند به اندازه قطره‌ای از مجاهدت این عزیزان نیست.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دگرگونی معرفتی را از ویژگی‌های بارز شهدای سلامت خواند و افزود: اولین ویژگی که در آن‌ها می‌بینید، بریدگی از دنیا است و درواقع وارد فاز جدیدی از معرفت می‌شوند. آن‌ها با علم و آگاهی از اینکه ویروس کرونا چقدر مهلک و خطرناک است، تن بر این آتش می‌زنند که این کمال ایثار و عشق است.

دکتر نمکی ضمن اشاره به اینکه فرایند تعیین مصداق شهدای سلامت مقداری طولانی شده است و باید سریع‌تر وضعیت این عزیزان مشخص شود، اضافه کرد: در همه جنگ‌ها تعداد شهدای سرباز بیشتر از فرماندهان است؛ اما ما در مبارزه با کرونا ژنرال و فرمانده بیشتر از سرباز از دست دادیم. در این دفاع خط‌شکن‌های ما فرماندهان و پزشکان متخصص ما هستند.

همچنین دکتر صدری و دکتر پوراصغری هم که به نیابت از دکتر محمدباقر نوبخت و دکتر جمشید انصاری در این نشست حضور داشتند، گزارشی از شیوه پیگیری پرونده شهدای سلامت ارائه کردند. براساس این گزارش از حدود ۱۳۹ پرونده که در اختیار سازمان امور اداری و استخدامی بوده است؛ ۶۲ نفر پزشک و بقیه از دیگر اعضای کادر درمان و پزشکی هستند.

در پایان این نشست ۲۰ پرونده‌ای که کاملاً آماده و بررسی شده بود؛ به عنوان شهدای سلامت پرونده ۲۰ شهید مدافع سلامت بررسی و به تأیید رسید.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.