sedayemodafean.org مسائل درمانی ایثارگران

لزوم پژوهش برای ارتقا رسیدگی‌های درمانی به ایثارگران

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: لزوم مطالعه و فعالیت علمی برای تدوین دستورالعمل‌های مشخص مبتنی بر مباحث علمی برای مسائل درمانی ایثارگران بسیار لازم است.

به گزارش صدای مدافعان به نقل از خبرگزاری مهر، سعید اوحدی امروز در بیست و سومین جلسه شورای معاونین بنیاد شهید، ضمن تبریک حلول ماه ربیع‌الاول گفت: انجام کارهای پژوهشی مستند بر مبانی علمی در حوزه جانبازان گرامی اعصاب و روان اقدام خوبی است.

وی با بیان اینکه مسائل جانبازان عزیز اعصاب و روان حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، افزود: نوع رفتار با مشکلات درمان و بهداشت روانی عزیزان جامعه ایثارگری نباید بر اساس آزمون و خطا پیش برود و نیازمند فعالیت‌های علمی برای جهت‌گیری‌های مناسب در این مسیر هستیم. عدم مطالعه مناسب در این حوزه می‌تواند باعث تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای شود، بنابراین لزوم مطالعه و فعالیت علمی برای تدوین دستورالعمل‌های مشخص مبتنی بر مباحث علمی بسیار لازم است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تأثیرات مثبت حضور در جامعه در وضعیت روحی و روانی جانبازان گفت: در کنار این مسئله توجه به معنویات موضوع بسیار مهمی است. همچنین بخش عمده‌ای از درمان‌های این حوزه می‌تواند جامعه‌محور باشد تا حتی‌المقدور از درمان‌های بیمارستانی و بستری شدن جلوگیری شود.

رئیس بنیاد شهید ادامه داد: این پژوهش‌ها باید به تمام حوزه‌های جانبازی و ایثارگری تسری پیدا کند و برنامه‌ریزی‌های مناسب و به‌روز جهت سلامت روانی تمام این عزیزان صورت گیرد. یکی از نکات مهم در این زمینه نیز بحث آموزش در لایه‌های مختلف به خانواده‌های معزز ایثارگران و البته خود کارکنان بنیاد شهید است.

در این جلسه جعفر بوالهری استاد دانشگاه و رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان به ذکر مواردی در خصوص مسائل روان‌شناختی جامعه ایثارگری و نتایج پژوهش‌های انجام شده در این زمینه پرداخت.

وی ضمن ارائه پیشنهادات اجرایی برای توانبخشی روانی اجتماعی جامعه محور در خارج از بیمارستان‌ها تأکید کرد: در زمینه مسائل سلامت روانی جانبازان نه تنها نیاز به متخصصین این حوزه وجود دارد، بلکه مدیران نیز باید اطلاعات و اشراف کامل را نسبت به مسائل سلامت روان داشته باشند.

معاونین و مدیران بنیاد شهید حاضر در این جلسه نیز به بیان نظرات و طرح دیدگاه‌های خود در زمینه مسائل روان‌پزشکی و سلامت روان جامعه ایثارگری پرداختند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.