sedayemodafean.org حق پرستاری

صدای مدافعان در هفته: ‌۱۲ تا ۱۸ مهر ۱۳۹۹

مادران باردار و جانبازان شیمیایی در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا

sedayemodafean.org واکسن آنفلوآنزامعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: جانبازان شیمیایی و مادران باردار ساکن در این استان می‌توانند برای تزریق واکسن آنفلوآنزا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند. شهاب معینی‌ مستوفی با اعلام این خبر اظهار داشت: جانبازان شیمیایی ساکن در این استان می‌توانند برای تزریق واکسن آنفلوآنزا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند. وی بیان کرد: به محض دریافت نخستین محموله واکسن آنفلوآنزا، تزریق واکسن بر اساس پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت برای گروه‌های حساس شروع شد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز کرد: جانبازان شیمیایی می‌توانند با همراه داشتن کارت ایثارگری و پیامکی که از سوی بنیاد شهید و ایثارگران استان به این عزیزان ارسال خواهد شد برای تزریق واکسن به مراکز بهداشتی مراجعه کنند، تمامی مادران باردار و جانبازان بالای ۵۰ درصد نیز می‌توانند با همراه داشتن کارت جانبازی واکسن را از مراکز بهداشتی دریافت کنند. وی گفت: بیماران خاص و صعب‌العلاج، بیماران دیالیزی، شیمی‌درمانی و … نیز می‌توانند با مراجعه به مرکز درمانی که روند درمانی خود را از آنجا پیگیری می‌کنند واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

برخورداری بیش از ۱۰۵ هزار نفر از جانبازان و خانواده‌های شهدا از حق پرستاری

sedayemodafean.org حق پرستاریمحمود پاکدل با اشاره به ماده ۲۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران گفت: بر اساس این ماده دولت موظف است به منظور حمایت از سلامت جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر، جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی و جانبازان دارای محدودیت جسمی و حرکتی، به تشخیص کمیسیون پزشکی و بر اساس شدت و نوع ضایعات ناشی از مجروحیت و میزان ساعت کاری که از جانبازان مراقبت می‌شود؛ نسبت به برقراری حق پرستاری و حق همیاری بر مبنای حداقل دستمزد ماهانه کارگران، اقدام و اعتبار مورد نیاز را در لوایح سنواتی منظور کند. معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: در قانون برنامه ششم توسعه، والدین و همسران و فرزندان شهدا که دارای بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج یا محدودیت‌های جسمی و حرکتی هستند، به‌عنوان تبصره یک به این ماده اضافه شده‌اند، که با لحاظ شرایط لازم و با تشخیص کمیسیون پزشکی اقدام شده است. پاکدل در پایان گفت: بر اساس آخرین آمار تاکنون ۱۰۵ هزار و ۷۷۰ نفر از جانبازان عزیز و خانواده‌های محترم شهدای واجدشرایط، با تشخیص کمیسیون پزشکی از مزایای حق پرستاری برخوردار شده‌اند؛ علاوه براین کمیسیون پزشکی بنیاد هر ماه برای واجدین شرایط این ماده، رأی لازم را صادر و جهت اجرا توسط این معاونت در سامانه سجایا قرار می‌دهد.

افزایش حقوق خانواده شهدا از مهر ماه

sedayemodafean.org حقوق خانواده شهداسردار حسین صفری با تقدیر از مساعدت نوبخت در پرداخت بخشی از مطالبات ایثارگران از جمله پاداش پایان خدمت خانواده شهدای مشمول قانون حقوق حالت اشتغال، ذخیره مرخصی شهدای بازنشسته و مطالبات اجرای ماده (۳۸) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، با بیان اینکه در مرحله اول، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان از معوقات ایثارگران در سال ۹۸ به بیمه دی به دستور نوبخت پرداخت شد، افزود: طبق ابلاغیه برنامه ششم توسعه که شامل افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان دولت می‌شد، با موافقت نوبخت علاوه بر تخصیص اعتبارات جاری بنیاد شهید و امور ایثارگران ۳,۶۷۰ میلیارد تومان نیز بابت پرداخت مطالبات فوق تخصیص پیدا کرد که در این راستا ۹۳ هزار خانواده جانباز از این قانون استفاده کردند و معوقات آنان پرداخت شد. مشاور امور ایثارگران سازمان برنامه و بودجه افزود: خبر خوش نوبخت این بود که به اطلاع خانواده معظم شهدا و ایثارگران برسانیم که از این ماه، خانواده محترم شهدا نیز از این قانون و موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان بهره‌مند می‌شوند. سردار صفری افزود: همچنین هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نیز در ماه جاری به بیمه دی پرداخت شده است که علاوه بر مبالغ مذکور ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بابت اعتبار هزینه‌ای بنیاد شهید و امور ایثارگران تاکنون تخصیص یافته است.

طرح مجلس برای تسهیلات ارزان قیمت ایثارگران

sedayemodafean.org تسهیلات ارزان قیمت ایثارگرانطبق طرح مجلس، ایثارگرانی که در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن ارزان قیمت تا سقف دویست میلیون ریال بهره‌مند شده و تا پایان سال ۹۷ تسویه کرده‌اند، به شرط خرید یا ساخت مسکن جدید از تسهیلات ارزان قیمت ایثارگری قانون بودجه سال ۹۹ بهره‌مند می‌شوند. طرح الحاق یک بند به تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ اخیرا در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. بر اساس این طرح و در صورت تصویب نهایی آن، ایثارگرانی که در سنوات گذشته از تسهیلات مسکن ارزان قیمت تا سقف دویست میلیون ریال بهره‌مند شده و تا پایان سال ۱۳۹۷ تسویه کرده‌اند، به شرط خرید یا ساخت مسکن جدید از تسهیلات ارزان قیمت ایثارگری قانون بودجه سال ۱۳۹۹ بهره مند می‌شوند.

متن طرح مزبور به لینک زیر است:

متن طرح

یادداشت سردبیر:‌ در هفته‌ایی که گذشت خبر تزریق واکسن آنفلوآنزا به جانبازان شیمیایی و جانبازان بالای ۷۰ درصد خبر خوبی بود که در مقاله مربوط به بالا رفتن آمار قربانیان کرونا میان جانبازان آن را پوشش دادیم. البته همانطور که در آنجا هم گفتیم در ارتباط با آمار مربوط به قربانیان ایثارگر و جانباز کرونا رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی کوتاهی کرده‌اند و بازتاب خبری مناسبی در ماه‌های گذشته از وضعیت جانبازان و خانواده‌های آنها وجود نداشته. در مورد افزایش حقوق خانواده‌های شهدا هم خبرهای خوبی به گوش میرسد که در آستانه عملی شده است اما جایز است به فکر رها شده‌ها و جامانده‌های ماده ۳۸ قانون هم باشیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.