sedayemodafean.org آمار کرونا میان جانبازان

بالا رفتن دوباره آمار کرونا میان جانبازان

در حالی که طبق آمارهای رسمی،‌ شمار قربانیان ویروس کرونا در دنیا نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده، موج سوم آن از چند هفته پیش در کشور آغاز شد که بار دیگر باعث نگرانی مسئولین درمانی کشور شده است. در این میان آسیب پذیرترین افراد کسانی هستند که با مشکلات جسمانی دیگر و بیماری‌های زمینه‌ای دست و پنجه نرم میکنند که شامل حال اکثر ایثارگران و جانبازان کشور میشود. در چند ماه گذشته چندین بار در ارتباط با کرونا و وضعیت این قشر فداکار و مظلوم جامعه و از آن مهمتر، واکنش مسئولین و مدیران بنیاد شهید پرداختیم اما با بالا رفتن آمار و آغاز موجی دیگر کرونا، آیا مسئولین بنیاد شهید و وزارت خانه‌های مربوطه نیازهای درمانی و بهداشتی جانبازان و ایثارگران آسیب‌پذیر را برآورده می‌کنند؟ چرا بسیاری از ایثارگران و خانواده‌های آنها از واکنش بنیاد راضی نیستند؟‌

برای درک بهتر موضوع میتوان با نگاهی گذرا به آمار و ارقام کلی روزهای اخیر به حاد بودن شرایط واقف شد. فقط در یک هفته گذشته نزدیک به ۲۵ هزار بیمار مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده‌اند که مجموع مبتلایان به کرونا در ایران را به پیش از نیم میلیون نفر رساند. در همین بازه زمانی کوتاه متاسفانه بیش از ۲ هزار و صد تن از هموطنانمان به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که تعداد کل جان باختگان را در کشور به نزدیک ۲۸ هزار نفر افزایش داد. با توجه به آمارهایی که بدست صدای مدافعان رسیده، تقریبا از میان هر ۳۰ نفر قربانی کرونا،‌ یک نفر از میان ایثارگران و جانبازان و والدین شهدا بوده‌اند که در مقایسه با اقشار دیگر جامعه از درصد بالاتر مرگ و میر برخوردارند. متاسفانه در خصوص پوشش خبری آمار مربوط به قربانیان ایثارگر و جانباز کرونا رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی کوتاهی کرده‌اند و بازتاب خبری مناسبی در ماه‌های گذشته از وضعیت جانبازان و خانواده‌های آنها وجود نداشته.

چند ماه پیش در یکی از آخرین مقالاتی که در ارتباط با کرونا و وضعیت ایثارگران و جانبازان نوشتیم این سوال را مطرح کردیم که آیا میتوانیم به نهادهای مسئول و بخصوص بنیاد شهید در ارتباط با کرونا و موارد پیشگیرانه به جامعه جانبازان و ایثارگران نمره قبولی بدهیم؟ پس از گذشت چند ماه اگر بخواهیم دوباره به همان سوال پاسخ دهیم متاسفانه باز هم نمی توانیم پاسخ مثبتی بدهیم. این در حالی است که از بهمن ماه سال گذشته تا به امروز نزدیک بر هزار ایثارگر و جانباز دفاع مقدس را از دست داده‌ایم و با وجود برخی تلاش‌ها که شامل ارسال بسته‌های اقلام بهداشتی در برخی استانها، تماس‌های تلفنی از دفاتر مراکز بنیاد شهید استانی و اقداماتی از این قبیل میشود، همچنان آمار مرگ و میر میان ایثارگران و جانبازان بالاست که البته جدا از بیماریهایی زمینه ایی این عزیزان، سن بالای بسیاری از آنها هم مزید بر علت شده است.

از میان تازه‌ترین اقدامات بنیاد شهید میتوان به شروع واکسیناسیون آنفلوآنزای جانبازان شیمیایی و ۷۰ درصد به بالا اشاره کرد. هفته گذشته، محمد اسماعیل علیپور، مدیرکل پیشگیری و بهداشت روانی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعلان این خبر این نوید را داد که «طبق هماهنگی به عمل آمده با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت‌های بهداشت و درمان بنیاد استان‌های سراسر کشور، واکسن آنفلوآنزای جانبازان شیمیایی و جانبازان بالای ۷۰ درصد از همین هفته و براساس برنامه‌ریزی‌‌های انجام شده انجام می‌شود.» امید می‌رود که این طرح در سطحی گسترده هر چه زودتر عملی شود و مانند بسیاری دیگر از صحبتها و قول‌های مسئولین تبدیل به وعده‌ای پوچ نشود.

واقعیت تلخ این است که نه تنها به دلیل مشکلات مالی و شرایط اقتصادی بد کشور است که شیوع کرونا ضربه مهلکی به وضعیت رسیدگی به ایثارگران و جانبازان زده، بلکه جانبازان عزیز و خانواده‌های آنها نیز باید توجه لازم را به توصیه‌های مربوط داشته باشند تا آمار قربانیان این ویروس کاهش پیدا کند. به عنوان مثال رفت‌و آمدهای خانوادگی یکی از عوامل افزایش شیوع ویروس کرونا است و از آنجایی که برخی از افراد ناقل هیچ علامتی را از خود بروز نمی‌دهند لازم است که ایثارگران و جانبازانی که به بیماری‌هایی مانند بیماری قند و فشار خون مبتلا هستند و یا ایثارگرانی که از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند رفت‌وآمدهای فامیلی را به حداقل برسانند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.