صدای مدافعان در هفته: ۷ تا ۱۳ شهریور ۱۳۹۹

حل مشکل تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران طی ماه‌های آینده

sedayemodafean.org وضعیت استخدامی ایثارگرانسعید اوحدی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به سوالی مبنی بر استفساریه تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران و فرزندان شهدا اظهار داشت: درباره تبدیل وضعیت فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان که در سال‌های قبل استخدام شده‌اند، بحثی در مجلس دهم وجود داشت و ۲ بار استفساریه به مجلس رفت و به دلایلی مورد موافقت قرار نگرفت. وی افزود: امروز که مجلس یازدهم مشغول به کار شده و امید‌ها و توقعات جدی از این مجلس داریم، موضوع را با فراکسیون ایثارگران مطرح کرده‌ایم. رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: قرار شد که برای بند ذ ماده ۸۷ استفساریه‌ای جدید بفرستیم و برای ماده ۲۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نیز لایحه‌ای را در دولت تدوین کنیم. اوحدی گفت: امیدواریم با توجه به فضایی که در دولت و مجلس برای حمایت از جامعه ایثارگران وجود دارد، هر دو موضوع به نتیجه برسد و این مشکل دیرینه‌ای که درباره تبدیل وضعیت وجود دارد، طی ماه‌های آینده با همکاری مجلس و دولت حل شود.

معرفی‌ نامه‌های عمومی برای ایثارگران به‌صورت الکترونیک صادر می‌شود

sedayemodafean.org خدمت الکترونیکیعلیرضا امینی در خصوص استفاده بنیاد شهید و امور ایثارگران از ابزار و خدمات الکترونیک در ایام کرونا، گفت: با گسترش ویروس کرونا در ایران، در بنیاد شهید و امور ایثارگران که همواره از دستگاه‌های پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات بوده است، سعی شد با رویکردهای مدرن و با استفاده از ابزار خدمات الکترونیک اقدامات مربوط به توسعه خدمات الکترونیک به شکل جدی‌تر در دستور کار قرار گیرد. مدیرکل آمار و فناوری اطلاعات بنیاد شهید و امور ایثارگران اضافه کرد: صدور معرفی‌نامه‌های عمومی برای ایثارگران، ازجمله خدمات پرکاربردی است که تاکنون به دلیل لزوم صدور برگه معرفی‌نامه به شکل فیزیکی، صرفاً به شکل حضوری و از طریق دفاتر بنیاد و دفاتر پیشخوان دولت ارائه می‌شد؛ که در راستای امکان‌سنجی الکترونیکی کردن این خدمت، کارگروهی تخصصی متشکل از کارشناسان و مدیران حوزه‌های فناوری اطلاعات، حراست و حفاظت از اطلاعات، ارتباطات و مراجعات و مرکز توسعه و تحول اداری برگزار شد و طرحی تحت عنوان صدور معرفی‌نامه الکترونیکی طراحی و پیاده‌سازی شد. وی افزود: طی این طرح متقاضی دریافت معرفی‌نامه با مراجعه به میز خدمت الکترونیکی بنیاد، درخواست دریافت معرفی‌نامه خود را ثبت می‌کند و درخواست مذکور پس از طی مراحل اداری در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر و پیامکی حاوی لینک دریافت نسخه الکترونیکی معرفی‌نامه برای وی ارسال می‌شود.

انجمن شهدای زنده سمنان برای پیگیری مطالبات جانبازان تشکیل شد

sedayemodafean.org انجمن شهدای زنده سمنانحبیب‌الله خجسته‌پور از ایجاد این تشکل به مثابه راهی برای پیگیری مطالبات جانبازان استان تقدیر کرد و بیان داشت: ایثارگران همچون گذشته که با حضور در صحنه‌های جبهه‌های حق علیه باطل دور هم جمع شده تا این بار در قالب یک انجمن به پیگیری مطالبات این قشر بپردازند که کاری مقدس است. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با اشاره به ضرورت همکاری با این انجمن، افزود: کوتاهی در بحث مدیریت در بخشی از امور و رسیدگی به مباحث و موارد مرتبط با جامعه جانبازان و ایثارگران، نباید دلیلی بر عدم پیگیری و مطالبه گردی این انجمن باشد از سوی دیگر باید گفت دغدغه در خصوص پیگیری و رسیدگی به امورات جانبازان و ایثارگران استان همواره در دستور کار قرار داشته و خواهد داشت. حسین اسلامی‌راد رئیس هیئت‌مدیره انجمن شهدای زنده استان سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه این انجمن متشکل از جانبازان ۷۰ درصد استان است در بحث‌های اجتماعی و اشتغال برنامه‌های مطلوبی دارد، گفت: هدف از تشکیل این سازمان مردم نهاد پیگیری مطالبات و مواردی است که از دستورالعمل‌های بنیاد، جامانده و لیکن به منظور ساماندهی این تشکل‌ها در سطح کشور، اداره کل تشکل‌ها در بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور تشکیل شد. وی با بیان اینکه در مباحث مختلف و رسیدگی به امورات و نیازهای مختلف جانبازان، این انجمن اقدامات مطلوبی را به انجام رسانده است، ابراز کرد: موارد و مباحث و مشکلات از استان‌ها جمع آوری و سپس در مرکز و در کارگروه‌های مرتبط به مسائل جانبازان رسیدگی می‌شود همچنین با حضور رئیس جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور، بحث مسکن ایثارگران به صورت جدی‌تر در دستور کار قرار گرفته که امید است برای حل مشکلات مسکن ایثارگران استان سمنان نیز از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

ضرورت توجه به نشر کتاب‌های خاطرات دفاع مقدس

sedayemodafean.org شدم راننده جنگنماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز گفت: خاطرات پشتیبانی دفاع مقدس باید بیش از پیش مورد توجه نهادهای فرهنگی قرار گیرد. حجت الاسلام آل هاشم در بیست و سومین شب خاطره حوزه هنری استان، اظهار داشت: اگر بخواهیم انسان‌هایی موثر در برهه‌های حساس کشور را به مردم بشناسانیم باید اقدامات موثری انجام دهیم و در این رابطه به طور مثال می‌توان به برگزاری بزرگداشت شهید شیخ خیابانی توسط مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که در آینده نزدیک در تبریز برگزار می‌شود. وی افزود: باید در خصوص تاریخ انقلاب اسلامی اقدامات موثری انجام شود که در این رابطه از حوزه هنری استان قدردانی می‌کنم که افتخارات آذربایجان را به رشته تحریر درمی‌آورند. وی با اشاره به رونمایی کتاب «شدم راننده جنگ» توسط حوزه هنری استان، اظهار کرد: باید کتاب‌های فراوانی در خصوص پشتیبانی دفاع مقدس به نگارش درآید و همچنین مراسمات تجلیل و بزرگداشت از رزمندگان به دلیل گسترش فرهنگ ایثار و شهادت و تحلیل جبهه و جنگ انجام شود. نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: باید نقش آذربایجان، لشکر عاشورا و شهید مدنی در ارتباط با سوسنگرد و شلمچه، تهیه و تدوین شده و در اختیار جوانان گذاشته شود. وی با بیان این‌که باید فرهنگ ایثار و شهادت را زنده نگه داریم، افزود: باید گنجینه‌های انقلاب اسلامی با تهیه و تدوین کتاب، دست به دست شود و خانواده‌های شهدا و ایثارگران مورد تکریم قرار گیرند، چراکه وظیفه سنگینی در خصوص شهدا بر عهده داریم.

یادداشت سردبیر: همانطور که در یکی دو ماه اخیر شاهد بوده‌ایم، تلاش‌هایی در راستای بهبود وضعیت ایثارگران و جانبازان صورت گرفته که در تیترهای خبری هفته هم به برخی از آنها اشاره شده است. در آخرین مطالبی هم که در مورد عملکرد بنیاد شهید تحت ریاست مهندس سعید اوحدی، و سپس برنامه‌های فراکسیون ایثارگران مجلس منتشر کردیم، اقدامات مثبتی با همکاری نهادهای مربوطه صورت گرفته که البته با توجه به مشکلات زیرساختی در حوزه تولید و اشتغالزایی، آنطور که باید و شاید این تلاش‌ها نتیجه مطلوبی که باید داشته باشند را نخواهند داشت. در همین چند روز گذشته تفاهم‌‌‌نامه همکاری مشترک بین بنیاد شهید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا شد که آن از اقدامات مثبتی است که امیدواریم با تلاش بیشتر مسئولین نتیجه بخش باشد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.